Blog

Özel Sektörde En Çok Tercih Edilen Yabancı Diller

Özel Sektörde En Çok Tercih Edilen Yabancı Diller. Gün geçtikçe gelişen iş dünyasında iş verenlerin aradığı kriterlerde değişiyor. Geçtiğimiz yıllarda mezun olduğunuz okul, bölüm ve çalıştığınız yerler önemliyken günümüzde kaç dil bildiğiniz daha önemli hale geldi. Eğitim hayatına başladığımızdan itibaren öğrendiğimiz ingilizce artık yetersiz kalıyor. İşverenler ingilizce’nin yanında artık 2 dil bilmeyi şart koşuyorlar.

Bu makalemizde mezuniyet sonrası Özel Sektörde çalışmak isteyenler için ingilizce’nin yanında hangi yabancı dili öğrenmeniz gerektiğini ve hangi sektörlerde hangi dilin daha çok istediğini araştırdık. Özel Sektörde En Çok Tercih Edilen Yabancı Diller Listemiz sayesinde bölümünüz ve kariyer hedefleriniz doğrultusunda hangi dili öğrenmeniz gerektiği konusunda bir rehber olacaktır.

1. İngilizce

 

İngilizce Dünya çapında 800 milyona yakın insan tarafından konuşuluyor çoğu ülkede okullara öğretilen birinci yabancı dil sırasında bunun nedeni ingilizce’nin diplomasi, eğitim, medya ve havacılık gibi sektörlerde ortak dil kabul edilmesidir. Bu alanda kariyer yapmak isteyenler ingilizce’nin yanında ikici bir yabancı dil olarak İspanyolca veya Çince öğrenmeniz size yeni ayrıcalılar sunacaktır.


2. İspanyolca

İspanyolca 20 ülkenin resmi dilidir. Dünya’da 500 milyonun konuştuğu en çok konuşulan 3. dildir. Amerika Birleşik Devletleri ve Latin Amerika ülkelerinde İspanyolca, ingilizce’den sonra iş dünyasında en çok konuşulan dildir. Ülkemizde İngiliz şirketlerinde ispanyolca’yı bilenler genel olarak tercih edilmekte. Amerika’da çalışmak gibi düşüncenizde varsa ispanyolca öğrenmelisiniz özellikle sağlık ve bankacılık sektöründe en çok tercih edilen diller arasında.


3. Mandarin

Günümüzde 1 milyardan fazla kişinin konuştuğu Mandarin Çin’in anadilidir ve dünyada en çok konuşulan dildir. Çin’in dünya ticaretindeki yerinin artmasıyla Mandarin dilini bilmek satış. pazarlama, bankacılık ve finans gibi departmanlarda önemini oldukça artırdı. Ülkemiz’de bir çok şirket Çin ile ticaret halinde satış ve pazarlama alanında kariyer yapmak isteyenler bu dili hiç vakit kaybetmeden öğrenmeli.


4. Rusça

Rusça Doğu Avrupa’da en çok kullanılan dil. Son yıllarda Rusya’nın dünya ekonomisindeki yeri oldukça büyüdü. Dünyanın en zengin petrol yataklarına sahip 1. ülke olmasının yanı sıra teknoloji ve bilimde önemli bir konuma sahip olan bir ülke. Rusça matematik, fizik ve Jeoloji alanında ingilizce’den sonra en çok yayın yapılan dildir. Ülkemizde Turizm sektöründe çalışanların ingilizce’den sonra ikinci bir dil olarak Rusça bilmesi istenilmekte. Kariyer hedefleriniz arasında bunlardan biri varsa vakit kaybetmeden Rusça öğrenmelisiniz.


5. Arapça

Dünya’nın en zengin bölgelerinden biri olan Orta Doğu, her konuda insanlara büyük fırsatlar yaratan bir bölgedir. Dünya’da yaklaşık 420 milyon kişi ve 22 ülke tarafından kullanılmaktadır. İstihdamı fazla, maaşları yüksek sayısız şirket, bu dili öğrendiğinizde size kapılarını açmış olacaktır. Enerji, finans, mimari, hava taşımacılığı gibi birçok iş kolunun Dubai’de uluslararası bir etkinliğe sahip olduğunu da unutmayalım. Ayrıca Arap ülkelerindeki petrolün varlığı da enerji alanında sizlere büyük potansiyel sağlıyor. Gün geçtikçe iş sektöründe ihtiyaç duyulan yabancı diller sıralamasında da hızla yükseliyor diyebiliriz.


6. Almanca

Almanya yurtdışında seyahat etmek ve çalışmak isteyenlerin fazla tercih ettiği bir ülke. Eğitim alanlar için Almanya’da İngilizce lisans ve lisansüstü programlar bulunuyor. Fakat Almanca öğrenmek, öğrencilerin programlara daha kolay erişim sağlamalarına ve burs almalarına yardımcı oluyor. Günümüzde Almanya bilim ve teknoloji alanında lider bir ülke diyebiliriz. Akademisyen ve araştırmacılar açısından çok sık ziyaret edilen bir ülkedir. Elektronik, otomotiv, kimya ve gıda alanlarında iş imkanları sunan Almanya, günümüzde 95 milyondan fazla ülkenin konuştuğu bir dile sahip. Ayrıca Almanca bilmek size sadece Almanya’da değil, Avusturya, İsviçre, Belçika gibi ülkelerde de iş imkanları yaratabilir.


7. Portekizce

Günümüzde anadili Portekizce olan 215 milyon insan mevcut. Ayrıca Portekizce, Angola, Mozambik gibi bazı Afrika ülkelerinde de yaygın olarak konuşuluyor. Amerika’da verilen iş ilanlarında istenilen dil olarak 4. sırada yer alıyor. Büyük bir ekonomiye sahip olan Brezilya’da da Portekizce sayesinde eczacılık, enerji ve bilim alanlarında rahatlıkla iş bulabilirsiniz. Son 20 yılda Brezilya ekonomisi büyük bir gelişim göstererek Dünya ekonomisinde 7. sırayı alıyor. İş fırsatlarında yüksek potansiyele sahip bu dili konuşmak size pek çok avantaj sağlayacaktır.


8. Korece

Kuzey Kore ve Güney Kore’nin resmi dili olan Korece, 75 milyon kişi tarafından konuşulmaktadır. Kore kültürü dünyanın en sıcakkanlı kültürlerinden bir tanesidir. Bu yüzden bu dili öğrenmek size iyi arkadaşlık ilişkileri katabilir. Son yıllarda iş sektöründe de ihtiyaç duyulan bir yabancı dil olarak Korece, özgeçmişinizde yer almasını en çok isteyeceğiniz diller kategorisine girdi diyebiliriz. Dünyanın en büyük markalarının çoğu Güney Kore kökenlidir. Eğer teknoloji alanında kendinizi geliştirmek ve çalışmak isterseniz, Korece öğrenmek işinizi kolaylaştırabilir.


9. İtalyanca

Başta İtalya olmak üzere İsviçre’nin Ticino kentinde yaşayan, 61 milyon kişi tarafından konuşulan bir dildir. İtalyan asıllı göçmenler tarafından ABD, Arjantin, Brezilya, Kanada ve Avustralya da sıkça konuşulur. Turizm sektöründe önemli bir yere sahip olması sebebiyle, bu sektörde kolayca iş bulabilirsiniz. İtalya’nın Türkiye’yle olan ticaret hacmine baktığımızda, Avrupa ülkeleri arasında en yüksek sırada olduğunu görüyoruz. Bu sebeple ticaret sektöründe çalışmak isteyenler için büyük bir fırsat diyebiliriz. Ayrıca ülkemizde İtalya ile ortaklığı olan şirketler bulunduğundan, rahatlıkla çevirmenlik veya diğer departmanlarda çalışabilirsiniz.


10. Fransızca

Günümüzde Fransızca 5 kıtada 200 milyondan fazla insanın kullandığı bir dildir. Kanada, İsviçre, Belçika, Lüksemburg, Monako ve bazı Afrika ülkelerinin resmi dili olarak bilinmektedir. Bu açıdan Fransızca öğrenmek size farklı ülkelerde iş fırsatı sunabilir. Birleşmiş Milletler ve Dünya Ticaret Örgütü gibi pek çok uluslararası kuruluşun da resmi dili Fransızca’dır. Kimya, bankacılık ve finans gibi bir çok alanda size iş imkanları sunar. Ayrıca Fransızca bilmek, Avrupa’nın en bilinir üniversitelerinden burslar almanıza ve iş bulmanıza yardımcı olacaktır.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu