Bilgi Arşivi

Paleografya Ne Demek? Paleografya Neyi İnceler?

Paleografya Ne Demek? Paleografya Neyi İnceler?. Yunanca “palaios graphe” gelen Paleografya eski yazı demektir. Paleografya, Tarih boyunca toplumların kullandığı yazıların çözerek tarihi olayların aydınlatılmasına katkı sağlar. Kısaca paleoğrafya yazı bilimidir. Gelin hep birlikte Paleografya hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Paleografya Ne Demek?

Paleografya (paleografi), Türk Dil Kurumuna göre (TDK) “Eski el yazılarını okuma bilgisi” anlamına gelirken paleograf ise “eski el yazıları uzmanı” anlamına geliyor. Paleografi, belgelerin içeriği yerine yazma süreciyle ve harflerin oluşumuyla ilgilenir. Paleografya, Tarih boyunca toplumların geçmiş dönemlerde kullanmış oldukları yazıları ve alfabeleri inceler ve çözer. Paleografya bilimi yazıya dökülmüş tarihi olayların aydınlatılmasına katkı sağlar. Paleografi, tarihleri belirlemek için kullanılamaz fakat bilim insanlarının yazının zaman içerisinde nasıl değiştiği hakkında pek çok bilgiye sahip olmasına yardımcı olabilir. Bu nedenle Paleografya bilimi önemli bilim alanları arasındadır. İlk paleografya bilimi 1700’li yıllarda Yunan paleografya olarak ortaya çıkmıştır. Sonrasında ise Latin paleografya bilimi kurulmuştur.  .


Paleografya Neyi İnceler?

Paleografi en çok Epigrafi ile karıştırılır. Bu iki bilimin farkı şudur: Paleografya yazılı belgeleri inceler. Epigrafi ise yazıtları inceler. Paleografi biliminin incelediği alanlar aşağıdaki gibidir:

  • Harf biçimi.
  • Alfabedeki değişiklikler
  • Kısaltmalar
  • Noktalama
  • Ligatür
  • Yazı yüzeyleri

Paleografya bilimi ile ilgilenen araştırmacılar kendilerini yukarıdaki alanda geliştirirler. Tarih boyunca kullanılan birçok alfabe olduğu için çalışması oldukça zor bir alandır. Paleografya bilimi sayesinde artık o alfabeleri ve yazım dillerini bilen kullanan kimse olmadığı halde, eski toplumları, kültürleri ve sosyal yapıyı anlayabiliyoruz. Geçmişe dair bir ışık olması bakımından çok önemli bir bilimdir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu