Gündem

Para ile Tez Yazan ve Yazdıranlara 3 ile 10 Yıl Arası Hapis Cezası

Parayla tez yazdıranlar nitelikli dolandırıcılık suçu ile yargılanabilir ve 3 ile 10 yıl arası ceza alabilir.

Kolay yönden Akademik unvan isteyenlerin tercih ettiği İnternet ortamında parayla olarak tez yazdıranların hukuki işlem başlatılması halinde suç olduğunu söyleyen Avukat Emel Özbek İrem, “Bu durum Türk Ceza Kanunu’nda dolandırıcılık suçunu oluşturur. Üstelik bir de nitelikli dolandırıcılıktan yargılanırsınız ve 3 ile 10 yıl arasında hapis cezası vardır. Sadece bununla kalmaz hem akademisyenlikten olursunuz hem de teziniz iptal olabilir” dedi.

Parayla Tez Yazdıranlara”3 ile 10 Yıl Arasında Hapis Cezası Var”

İnternet ortamında sayfa sayısı, yazım dili, literatür taraması gibi öğrencinin isteğine göre ayrı ayrı fiyatlar ile ücretli tez yazılıyor. Kolay yoldan akademik unvan isteyenler, yüksek fiyatlar ödeyerek tez sahibi oluyor. Parayla tez yazımının suç olduğunu söyleyen Avukat Emel Özbek İrem, “Bu durum Türk Ceza Kanunu’nda dolandırıcılık suçunu oluşturur. Üstelik bir de nitelikli dolandırıcılıktan yargılanırsınız ve 3 ile 10 yıl arasında hapis cezası vardır. Sadece bununla kalmaz hem akademisyenlikten olursunuz hem de teziniz iptal olabilir” dedi.


İntihal Yapmak da Suç Sayılıyor

Yalnızca parayla tez yazdırmanın değil, intihal yapmanın da hukuki yaptırımı olduğunu söyleyen İrem, “Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’na göre de bir kimsenin eserinden ismini zikretmeksizin bir kısmını ya da tamamını alıntı yaptığınızda 6 ay ile 2 yıl arasında hapis cezasına mahkum edilebilirsiniz. Ayrıca tazminat davası da açılabilir” diye uyardı. Uzmanlar, tez danışmanlığı veren sitelere itibar edilmemesi konusunda uyarıyor.

Haber: Ayşegül Çoban


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu