Blog

Part-time Çalışarak Okul ile Nasıl Başa Çıkılır?

Yarı zamanlı çalışma üniversitede oldukça yaygın hale geldi, ancak eğitiminize sığdırmak zor olabilir. İşte bu dengeyi bulmanıza yardımcı olacak bazı öneriler. Ekstra gelir, iş deneyimi ve yeni beceriler öğrenmek gibi üniversitede yarı zamanlı çalışmanın kesin yararları vardır. Bununla birlikte, akademik çalışmanızla çalışmayı dengelemek ve yine de bir tür sosyal yaşam sürdürmeye çalışmak zor olabilir.

1. Önceden planlayın

Bu kesinlikle anahtar. İki programı yönetmek, herkesin başa çıkması için çok önemlidir ve titiz bir planlama gerektirir, bu nedenle tam olarak nerede ve ne zaman olmanız gerektiğini bilirsiniz. Günlük bir günlük veya planlayıcıya yatırım yapmayı düşünün.

Ya da daha fazla teknolojiye sahipseniz, telefonunuzun ajanda işlevlerini tanıyın ve vardiyalar ve dersler eklemeye devam ettiğinizden emin olun.

Acele bir hızlı hatırlatma ayarlamanız gerektiğinde sesli notlar aracılığıyla olayları girmenizi sağlayan  uygulamaları indirebilirsiniz.


2. Akıllıca zamanınızı kullanın

Bu ilk noktaya oldukça hoş bir şekilde beslenir. Haftalık planınızı belirledikten sonra, tüm sınıflarınız ve iş vardiyalarınızla birlikte, kalan zamanınızı nasıl harcadığınız konusunda disiplinli olmaya çalışın.

Konferanstan önce öldürmek için iki saatiniz varsa, biraz araştırma yapmak için kütüphaneye gidin ya da yanınızda bir ders kitabı taşıyın ve otobüste ya da öğle tatilinde biraz okuma yapın. Bu küçük anları yakalamak, verimlilik seviyelerinize gerçekten yardımcı olabilir. Ve aslında iki saat boyunca Instagram’da gezinmek yerine bu şeyleri yaptığınızdan emin olun.


3. Kendinize zaman ayırın

Ancak, bunların arasında, kesinti zamanlarında da zamanlamanın önemini vurgulayamıyorum. Bu, paketli bir programa sıklıkla eşlik edebilecek tükenmişlik duygusuyla mücadeleye yardımcı olacaktır.

Bir film izleyebileceğiniz, arkadaşlarınızla çıkabileceğiniz veya bir topluluğa katılabileceğiniz küçük zaman boşlukları bulun. Gevşemenize ve rahatlamanıza yardımcı olacak herhangi bir şey zihinsel ve fiziksel sağlığınıza faydalı olacaktır.

Bazen arkadaşlarınızın davetlerini her şeye sığdırmak için kapatmanız gerekebilir, ancak üniversite deneyiminizden en iyi şekilde yararlanamayacağınızı hissetmenize neden olabileceği için bunu çok sık yapmamaya çalışın.


4. Kendini fazla yorma

Bu çok önemli bir nokta. Sadece işinize elverişli bir şekilde yapabilirsiniz. Bunun sağlığınız için geçerli olduğu kadar büyük resme bakmanız gerekir – fazla yorgun ve stresli olmanız durumunda üniversitede iyi performans gösterme ihtimaliniz yoktur.

Bankada paranızın olmasını sağlamak için mümkün olduğu kadar çok saat kapma cezası vardır, ancak fazla çalıştıysanız hastalanacağınız zaman alabilir ve çalışmalarınız şüphesiz acı çekecektir.


5. Sağlıklı kal

Makul bir şekilde sağlıklı bir diyet sürdürmeye çalışın, bol su için, yeteri kadar uyuyun ve mümkün olduğu zaman ve egzersiz yapın.

Eğer okuyorsanız ve çalışıyorsanız, çok fazla enerji kullanacaksınız. Bu, her zamankinden daha fazla, yeterince besleyici yemek yemeye ve iyi bir gece uykusu almak için çaba göstermeniz gerektiği anlamına gelir. Her zaman bunu yapamazsan kendini dövme. Kimse mükemmel değildir, fakat birkaç sebze daha yemeyi ve yarım saat önce uyumaya çalışmayı hiç kimseye zarar vermedi. .


6. İnsanları güncel tutun

İşvereninizin öğrenci olduğunuzu bildiğinden ve gerektiğinde vardiyaları değiştirdiğiniz için mutlu olduklarından emin olun. Bu şekilde, bitirme şansı olmayan bir son teslim tarihine yaklaşıyorsanız ve işe yaramayacağınızı hissediyorsanız, işvereniniz kapak ayarlayabilir.

Benzer şekilde, çalışmayı ve çalışmayı dengelemek için mücadele ediyorsanız öğretmenlerinizle konuşun. Çoğu öğretmen, üniversitedeyken çalışma ihtiyacı duyduğunu fark eder ve uzantılara veya ek desteklere yardımcı olabilir.

Çalışmayı ve ders çalışmayı dengelemek için zorlanıyorsanız, tükenmişliğe ulaşana kadar güç vermeye devam etmeyin. Öğretmeniniz, öğrenci birliğiniz veya üniversite danışma merkeziniz gibi size yardımcı olabilecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu