Gündem

PCR Testi Nedir? PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR Testi Nedir? PCR Testi Nasıl Yapılır?. PCR testi Covid 19 tespiti için doğrululuğu en yüksek olan testtir. Test sırasında virüs bulaştıysanız, test bir virüsün varlığını tespit eder. Test, artık virüs bulaşmadıktan sonra bile virüs parçalarını tespit edebilir. PCR testi 3 aşamada gerçekleşir bunlar numune  toplama, kstraksiyon ve PCR dır.

PCR Testi Nedir?

PCR testi COVID-19’a neden olan koronavirüs olan SARS-CoV-2 ile enfekte olan kişileri teşhis etmek için kullanılan bir testtir. PCR testi belirli bir organizmadan gelen genetik materyali tespit etmek için bir polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi yapılır.

COVID-19 PCR testinin ana avantajları doğruluğu ve güvenilirliğidir. COVID-19 tespiti için mevcut en doğru testtir. Test çok az miktarda virüs materyali tespit edebildiği için, siz COVID-19’dan kurtulduktan ve artık bulaşıcı olmadıktan sonra bile SARS-CoV-2 virüsü parçalarını tespit etmeye devam edebilir. Dolayısıyla, SARS-CoV-2 virüsünü başkalarına bulaştıramasanız bile uzak geçmişte COVID-19 geçirdiyseniz pozitif test etmeye devam edebilirsiniz.


PCR Testi Nasıl Yapılır?

PCR testi: Covid 19 gerçek virüsün genetik materyalinin veya parçalanırken parçalarının varlığını test eder. Bu, aktif enfeksiyonu tespit etmek için en güvenilir ve doğru testtir.

COVID-19 PCR testinin üç temel adımı vardır:

1) numune toplama, 2) ekstraksiyon  3) PCR.

  1. Numune toplama, burnunuzda bulunan solunum materyalini toplamak için bir bez kullanılarak yapılır. Bir çubuk, burnunuza sokulan uzun, esnek bir çubuk üzerinde yumuşak bir uç içerir. Burun deliklerinizin hemen içinde bir örnek toplayan burun sürüntüleri ve toplama için burun boşluğuna daha fazla giden nazofaringeal sürüntüler dahil olmak üzere farklı tipte burun sürüntüleri vardır. Her iki sürüntü türü de COVID-19 PCR testi için materyal toplamak için yeterlidir. Toplamadan sonra, swab bir tüp içinde kapatılır ve daha sonra bir laboratuara gönderilir.
  2. Bir laboratuvar teknisyeni numuneyi aldığında, mevcut olabilecek herhangi bir virüsten genetik materyal dahil olmak üzere numuneden genetik materyali izole eden ekstraksiyon adı verilen bir işlem gerçekleştirir.
  3. PCR adımı daha sonra özel kimyasallar ve termal döngüleyici adı verilen ve SARS-CoV-2 virüsünün genetik materyalinin küçük bir bölümünün milyonlarca kopyasını oluşturan bir reaksiyonun oluşmasına neden olan bir PCR makinesi kullanır. Bu işlem sırasında, numunede SARS-CoV-2 varsa kimyasallardan biri floresan ışık üretir. Bu floresan ışık, PCR makinesi tarafından algılanan bir “sinyaldir” ve sinyali pozitif bir test sonucu olarak yorumlamak için özel bir yazılım kullanılır.

Testinizin sonuçlarını, numunenin alınmasından sonra 24 saat gibi kısa bir sürede almalısınız, ancak numunenin laboratuvara ulaşmasının uzun sürmesine ve test için sırada kaç tane başka numunenin olduğuna bağlı olarak bazen birkaç gün sürebilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu