Yaşam

Perebron Şurup Kaç Yaş İçindir? Perebron Şurup Günde Kaç Kez Kullanılır?

Perebron Şurup Kaç Yaş İçindir?. Solunum yolu mukozasının iltihabına tabi ateş, ağrı ve tahrişi yok eden ve balgam eritici özelliği ile balgamı sulandırarak öksürüğü yumuşatan bir ilaç olan Perebron Şurup için en çok merak edilen soru Kaç Yaş İçindir? Perebron Şurup Prospektus unde yer alan bilgilere göre Perebron Şurup Günde Kaç Kez Kullanılır? sorusunun cevabı için makalemize göz atabilirsiniz..

Perebron Şurup Kaç Yaş İçindir?

Çocuk doktorlarının en sık reçete ettiği ilaçlardan biri Perebron Öksürük Şurubu’ dur. Perebron etken maddesi oksolamin fosfat, yardımcı maddeleri ise; sitrik asit susuz, ponso 4R, metil paraben, şeker, frambuaz esansı ve distile su olan bir şuruptur. Halk arasında Perebron öksürük şurubu olarak bilinmektedir ve Santa Farma ilaç şirketi tarafından üretilmektedir.

Her 5 ml yani bir ölçeğinde 50 mg oksolamin fosfat içeren bir şuruptur. Oksolamin fosfat sayesinde bu ilaç, solunum yolu mukozasının inflamasyonunu yani yangı ve iltihabı, ağrıyı, ateşi ve öksürüğü tedavi eder, tahrişi ortadan kaldırır. Ayrıca Perebron öksürük şurubu, balgamı eritici etkiye sahiptir ve salgıları sulandırır. Perebron prospektüs bilgilerinde bu şurubun öksürüğü, nedenleri ile birlikte tedavi ettiği de yazmaktadır.

Kısacası; öksürüğün semptomatik tedavisinde kullanılan Perebron ne işe yarar; üst solunum yolu enfeksiyonu ve soğuk algınlığına eşlik eden semptomları tedavi eder.

Yetişkinlerin soğuk algınlığı ve üst solunum yolu enfeksiyonu hastalıklarında sıklıkla kullandığı en yaygın soğuk algınlığı ilaçları arasında bulunan Perebron Çocuğa Verilir Mi diye de merak edilmektedir. Perebron öksürük şurubu, 2 yaş üzeri çocuklara verilebilmektedir.


Perebron Şurup Nedir?

Perebron bebeklerde kullanımı uygun olan bir ateş düşürücü, ağrı kesici, iltihap giderici bir şurup değildir. Perebron prospektüs içeriğinde, bu şurubun bebeklerde halüsinasyona neden olabileceği ve bu nedenle kullanılmaması gerektiği yazmaktadır.


Perebron Şurup Ne İşe Yarar?

Bu Şurup çoğunlukla üst solunum yolundaki enfeksiyonlarla irtibatlı öksürükleri gidermek için kullanılmakta. Enfeksiyon akciğerlere iner ve ekstrem balgam üretimine yol açarsa da doktor tarafından reçete edilmekte.

 1. Soğuk algınlığı;
 2. Nezle, Grip, Farenjit (yutak iltihabı)
 3. Trakeit (soluk borusunun iltihabı)
 4. Akut veya kronik bronşit.
 5. Bronkopnömoni (bronş ve akciğer iltihabı)

Yukarıda belirtilen sorunlarda ilaç kullanılmaktadır


Perebron Etkileri Nelerdir?

Perebron ne işe yarıyor ; çoğunlukla üst solunum yolundaki enfeksiyonlarla bağlantılı öksürükleri gidermek için kullanılmakta.

 1. Solunum yollarında biriken balgamı yumuşatarak dışarı atılmasına destek olur.
 2. Antienflamatuvar (iltihap önleyici) etkisiyle solunum yollarındaki iltihabı engeller.
 3. İltihaplanmaya bağlı olarak ilerleyen dokulardaki (örneğin boğazlardaki) tahrişi iyileştirir, ağrı ve yüksek ateşi dindirir.
 4. Bu şurubun aktif maddesi oksolamin yalnızca öksürüğü kesmez, bunun yanı sıra öksürüğe sebep olan iltihabi da temizler.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Perebron Nasıl Kullanılır? 

Soğuk algınlığı, grip, bronşit ve farenjit, gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan kırmızı renkli ve frambuaz esanslı bir şuruptur.

 1. İlk olarak Kullanmadan önce şurup şişesini usulca çalkalayın.
 2. Sadece şurubun kutusunun içerisinde yer alan ölçekli kaşığı kullanarak doğru doz kullanilmali.
 3. Mide veya bağırsak problemleri yaşamamak için şurubu yemekten biraz sonra içmeye dikkat edilmeli.
 4. Mide bulantısı, ağızda his kaybı gibi yan etkileri engellemek için şurubu doz miktarı kadar su ile birlikte içiniz.

Öncelikle öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılan şurubu hekimin size önerdiği dozlarda ve talimatlarına uygun kullanılmalı.

 • Şurubun içerisinden çıkan ölçekli kaşığı 5 ml’dir.
 • 2 yaş üstü çocuklarda kullanımı;  Günde en çok 4 kere 1 veya 2 ölçek (5-10 ml); toplam günlük doz miktarı 20-40 ml
 • Yetişkinlerde kullanımı; Günde en çok 4 ile 3 ölçek (15 ml); toplamda günlük doz 60 ml
 • Yaşlılarda kulanım; Yetişkinlere tavsiye edilen doz kullanılır; özel doz ayarı gerektirmez.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Perebron Şurup Yan Etkileri

Bu ilacı kullandıktan sonra aşağıdaki yan etkilerden birine rastlarsanız eğer hemen doktorunuzu bilgilendirin.

 1. Karın ağrısı.
 2. Nefes almada güçlük.
 3.  Kurdeşen.
 4. Yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik

Perebron Şurup Fiyatı 2024 Ne Kadar?

Perebron (oksolamin) öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılan şurubu satış fiyatı, 2024 tarihi itibariyle 92.01 TL dir. Fakat bu fiyat zamanla farklılık göstermektedir.


Perebron Şurup Reçetesiz Alınır Mı?

Perebron (oksolamin) öksürük ve soğuk algınlığı için kullanılan bu şurubun doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 İbufen Şurup Kaç Yaşa Kadar Kullanılır?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu