Din

Peygamber Efendimizin Uyku Duası – Uyku Tutmadığında Okunacak En Etkili Dua

Peygamber Efendimizin Uyku Duası – Uyku Tutmadığında Okunacak En Etkili Dua. Uzmanlar tarafından yetişkin bir bireyin günde 8 saat uyması gerektiği belirtilir. Bireyler hayatlarındaki stres yada çevresel faktörler sebebinden dolayı uykuya dalmakta zorlanırlar. Özellikle böyle durumlarda en çok merak edilenler; Uyku tutmadığında Okunacak Dua, Rahat Uyumak İçin Esmalar araştırılır. Bir İnsan Neden Uyuyamaz sorusunun aslında çok fazla yanıtları vardır.

Peygamber Efendimizin En Etkili Uyku Duası

Ne yaparsanız yapın uykuya dalamıyorsanız, ertesi gün kendinizi yorgun hissetmeniz kaçınılmaz. Kimi zaman stres kimi zaman ise çevresel faktörler uykuya dalmanıza engel olabilmektedir. Hal böyle olunca yatağa uzandıktan sonra bir o tarafa bir bu tarafa dönmesine rağmen bir türlü uykuya dalamayanlar sürekli olarak internette “Uyku getiren dua nedir?” sorusunun cevabını araştırıyor. İşte aradığınız tüm dua ve esmaları sizler için bir araya getirdik.

Peygamber Efendimizin Okuduğu Uyku Duası

İnternette pek çok kaynakta uyku duası olarak ”Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.’‘ yer almaktadır.

Uykusuzluk çekiyorsanız her gece yatmadan önce okuyacağınız dua, Peygamber Efendimizin okuduğu duadır. Duayı mutlaka Arapça okumanız gerekmiyor. Türkçeye çevrilmiş haliyle ister ezberleyip isterseniz bir kâğıttan okuyarak duanızı edebilirsiniz.

Uyku duasının kısaltılmış hali şöyledir; “ Yüce rabbim nefsimi sana teslim ettim, sana yöneldim. İşlerimi sana emanet ettim ve sana tevekkül ediyorum. Senin merhametine sığınıyor ve aman dileniyorum.”

Bu duayı okursanız ayrıca imanınızı da tazelemiş oluyorsunuz. Duanızın makbul olması için abdestli şekilde yatağınızda dua etmeniz önemlidir.

Peygamberimizin Uyumadan Önce Okuduğu Bazı Dualar;


Uyku Tutmadığında Okunacak Dualar

Uykusu olmayan ve uyuyamamaktan dolayı muztarib olan kimse abdestli olarak yatağa yatarken:

Uyku Duası Arapça:

Uyku Duası Türkçe Okunuşu:

Allahümme ğarati’nnucumu vehedeeti’luyunu ve entelhayyu’l gayyumullezi la te’huzuhu sinetün vela nevmun ya hayyun ya gayyumu ihdileyli veenim ayneyya.

Uyku Duası Anlamı:

“Allah’ım, yıldızlar battı, bütün gözler sükûne erdi, Sen ise kendisini uyuklama ve uyku tutmayan Hayy ve Kayyûm’sun! Ey Hayy ve Kayyûm olan Allah’ım, gecemi sükûna erdir ve gözlerimi uyut!” deyip Muavvizeteyn (Felâk ve Nâs) sûrelerini okuyup yatmalıdır. (Bkz. Heysemî, X, 178)


Hemen Uyumak İçin Dua

Buhâri’nin Berâ bin Âzib -radıyallahu anh-’dan rivayet ettiğine göre Nebiyy-i Ekrem -sallallahu aleyhi ve sellem- şöyle buyurmuşlardır: “Yatağa varmak istediğinde namaz için aldığın gibi bir abdest al, sonra sağ tarafın üzerine yat, sonra şöyle de:

Uyumak İçin Okunacak Dua Arapça:

Uyumak İçin Okunacak Dua Türkçe Okunuşu:

Allahümme eslemtü nefsi ileyke veveccehtü vechi ileyke vefevveztü emri ileyke veelce’tu zahri ileyke. Rağbeten ve rahbeten ileyke. La melcae velamenca minke illa ileyke. Amentü bikitabikellezi enzelte venebiyyikellezi erselte.

Uyumak İçin Okunacak Dua Anlamı:

“Ey Rabbim, bütün varlığımı sana teslîm ettim, işimin tasarrufunu sana havale ettim, yönelişim sanadır, korkum da ancak sendendir, senin azâbından kaçıp sığınılacak ancak yine senin rahmetindir. İndirdiğin kitabına ve gönderdiğin Resulüne îmân ettim ey Rabbim!” demektir. Bunları söyler de uyur, o gecede ölür isen fıtrat üzere ölmüş olursun. Uyumadan evvel bunlar son sözlerin olsun.” (Buharî, Deavât, 7)


Rahat Uyumak İçin Esma

Esma hüsnalar sadece günlük yaşamda değil uykudaki yaşam yani rüyalarımızda da rehberlik ediyorlar. Rahat ve keyifli uyumak için ya da güzel rüyalar görmek, rüyalarımızı hatırlayarak uyanıp onların işbirliğinde yol almak istiyorsak, ya musavvir, ya bedi esma hüsnalarını yatmadan önce yine 7 ya da 12 kez zikrederek uyku sürecine başlayabilirsiniz.

Bunu uyumayan çocuklara esma da yapabilirsiniz. Özellikle gece korkuları olan, kabus gören çocuklarımızın uyuması için uyku sürecine başladıktan sonra kulaklarına bu esma hüsnaları ya vedutla birlikte zikrederseniz onlarında huzurlu uyuduğunu göreceksiniz.


Rahat Uyumak İçin Dua Dinle

İnsanlar uyumadan önce dua ederek Allah’a şükür etmektedir. Dua insanlara huzur vermektedir. Birçok insan uyumadan önce, yatmadan önce okunacak duaları merak etmektedir. Uyku duası hakkında bilgi sahibi olmaktadır. Uyumak için dinleyebileceğiniz dua…


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Evlilik İçin Kısmet Açma Duası

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu