Öğrenci Gazetesi

Polislik TYT mi, AYT mi? Polislik İçin AYT Gerekli mi?

Polislik TYT mi, AYT mi? Polislik İçin AYT Gerekli mi? Polis Meslek Yüksek Okulu (PMYO) yani Polis olmak isteyen öğrencilerin en çok merak ettiği sorular arasında yer alıyor. Liseden sonra Polis olmak isteyenler PMYO’ya başvurur.

Polislik TYT mi, AYT mi?

Liseden sonra Polis olmak isteyenler Polis Meslek Yüksek Okuluna başvuruda bulunur. PMYO’ya başvuruda bulunabilmek için ise TYT (Temel Yeterlilik Testi) puanına sahip olmanız gereklidir. TYT, Yüksek Kurumlar Sınavı (YKS)’nin ilk oturumudur. TYT sınavında adaylara 40 Türkçe Sorusu, 20 Sosyal Bilimleri, 40 Matematik, 20 Fen Bilimleri olmak üzere 120 soru sorulur ve sınav süresi 165 dakikadır.

Yani liseden sonra Polis olmak için sadece YKS’nin ilk oturumu olan TYT sınavına girmenin yeterlidir. PMYO başvuruda bulunabilmek için TYT puan türünden 250 puan almanız gerekmektedir. (yıllara göre taban puanı değişiklik göstermektedir).


Polislik İçin AYT Gerekli mi?

Liseden sonra Polis alımları yani PMYO alımları TYT puanıyla yapılmaktadır. PMYO başvuruda bulunmak için sadece TYT puanına sahip olmanı yeterlidir. PMYO başvuruları için AYT sınavına girmenize gerek yoktur.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 PMYO Taban Puanları 2024

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Hocam KPSS alımları Kurumda emekli olunanın yerine alınacakmış. Bu yıl bir artış olur mu? Polislik başvurusu sayısında.

  2. Polis olmak için temel düzeyde Türkçe, matematik, sosyal bilgiler ve fen derslerinin iyi olması gerekmektedir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu