Bilgi Arşivi

Postane (PTT) Kaçta Açılıyor? 2024 PTT Çalışma Saatleri

Postane (PTT) Kaçta Açılıyor? 2024 PTT Çalışma Saatleri. Soruları PTT’nin posta, banka ve kargo hizmetlerinden faydalanmak isteyen Vatandaşlar tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. PTT çalışma saatlerini öğrenek planlarını ona göre yapmak isteyenler için işte 2024 PTT çalışma saatleri.

Postane (PTT) Kaçta Açılıyor?

Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü (PTT), Ülkemizin 81 ilinde ve ilçelerinde kurumca belirlenen saatlerde hizmet veriyor.

PTT şubeleri hafta içi her gün saat 08:30’da açılıyor ve 17:00’a kadar hizmet veriyor.

Merkez PTT şubeleri dışında Cumartesi günü tüm PTT’ler kapalıdır. Cumartesi günü sadece belirli bölgelerdeki PTT şubeleri 08:30’dan 13.30 kadar hizmet vermektedir.


PTT Çalışma Saatleri 2024

PTT Genel Müdürlüğü, Türkiye’nin 81 ilinde ve ilçelerinde kurumca belirlenen saatlerde hizmet vermektedir.

⇒ Hafta içi her gün açılış saati: 08:30

⇒ Öğle arasına giriş saati: 12:30

⇒ Öğle sonu açılış saati: 13:30

⇒ Hafta içi her gün kapanış saati: 17:00

PTT şubeleri arasında bölgeden bölgeye kapanış saatlerinde farklılıklar yaşanabilmektedir bazı şubeler 16.30 – 17.00’a kadar işlem yapmaktadır.

Merkez PTT şubeleri dışında Cumartesi günleri tüm PTT’ler kapalıdır. Cumartesi günü sadece belirli bölgelerdeki PTT şubeleri 13.30 kadar hizmet vermektedir. Tüm PTT şubeleri ise Pazar günleri kapalıdır.

PTT müşteri hizmetlerine 444 1 788 numaralı hattan ulaşabilirsiniz.

Bulunduğunuz yere en yakın PTT şubesinin nerede olduğunu il ve ilçe bilgisini girerek aşağıdaki bağlantıdan öğrenebilirsiniz.

EN YAKIN PTT ŞUBESİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYIN


Posta ve Telgraf Teşkilatı (PTT) Tarihçesi

Posta ve Telgraf Teşkilatı veya kısaca PTT, genel müdürlük olarak hizmet veren, Türkiye’nin posta örgütüdür. 2013 yılı Mayıs ayında TBMM’de kabul edilen tasarı ile Posta ve Telgraf Teşkilatı Anonim Şirketi haline gelmiştir. 6 Şubat 2017 yılında yayımlanan kararname ile devlete ait bütün hisselerinin Türkiye Varlık Fonuna devredilmesi kararlaştırılmıştır. Sermayesinin tamamı devlete aittir.

İlk posta teşkilatı, Tanzimat Fermanı ile yaşanan gelişmelerin sonucu olarak Osmanlı Devleti’nin tüm halkının ve yabancıların posta ihtiyaçlarına cevap vermek amacıyla Nezaret olarak 23 Ekim 1840 tarihinde kurulmuştur. İlk postahane ise İstanbul’da Yeni Camii avlusunda Postahane-i Amire adı ile açılmıştır. İlk memurlar Süleyman Ağa, tahsildar Sofyalı Ağyazar Türkçe dışında yazılmış gönderilerin adreslerini tercüme etmek üzere mütercim olarak atanmışlardır. 1843 yılında telgrafın icadını müteakip 11 yıl sonra Türkiye’de de telgraf hizmeti başlamış, bu hizmeti disipline etmek üzere 1855 yılında ayrı bir Telgraf Müdürlüğü kurulmuştur.

1871 yılında ise Posta Nazırlığı ile Telgraf Müdürlüğü birleştirilerek Posta ve Telgraf Nezaretine dönüştürülmüştür. 1876 yılında milletlerarası posta nakli şebekesi kurulmuş, 1901 yılında ise koli ve havale işleminin kabulüne başlanmıştır. 23 Mayıs 1909 tarihinde ilk manuel telefon santralının İstanbul’da hizmete verilmesinden sonra Posta ve Telgraf Nezareti, 1909 yılında Posta, Telgraf ve Telefon Nezareti haline dönüştürülmüş, 1913 yılında da Posta, Telgraf ve Telefon Umum Müdürlüğü adını almıştır. Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk yıllarında İçişleri Bakanlığı’na bağlı olarak görev yapan PTT Genel Müdürlüğü 1933 yılında katma bütçeli bir idare olarak Bayındırlık Bakanlığı’na, 1939’da ise Ulaştırma Bakanlığı’na bağlanarak hizmet vermeye devam etmiştir. 1954 yılında Kamu İktisadi Teşebbüsü (KİT) olan PTT Genel Müdürlüğü, 1984 yılında Kamu İktisadi Devlet Teşebbüslerinin yeniden düzenlenmesi ile ilgili olarak çıkarılan 233 sayılı KHK ile Kamu İktisadi Kuruluşu (KİK) statüsüne geçirilmiştir.

18 Haziran 1994 tarih ve 4000 sayılı Kanun ile PTT İşletmesi Genel Müdürlüğünün, T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü ve Türk Telekomünikasyon Anonim Şirketi şeklinde yeniden yapılanması öngörülmüş olup, 24 Nisan 1995 tarihinden itibaren T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü müstakilen çalışmaya başlamıştır. 29 Ocak 2000 tarih ve 23948 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 4502 sayılı kanunun 24. maddesi ile “T.C. Posta İşletmesi Genel Müdürlüğü” olan Kuruluşun adı “T.C. Posta ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü” (PTT) olarak değiştirilmiştir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu