Kimdir

Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir, Kaç Yaşında? Yasemin Açık Hayatı ve Biyografisi

Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir, Kaç Yaşında? Yasemin Açık Hayatı ve Biyografisi. Bu yazımızda Doğu Anadolu’da yaptığı yatırımları ile bilinen ve aynı zamanda tıp doktoru olan Yasemin Açık hakkında bilgi vermeye çalışacağız. En çok merak edilen Yasemin Açık Doğum tarihi, serveti ve ailesi yanı sıra Yasemin Açık aslen Nerelidir? sorularının cevaplarını da öğreneceğiz…

Prof. Dr. Yasemin Açık Kimdir?

Bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer alan ve bunun yanı sıra birbirinden farklı vakıf ve derneğin kurucusu olan Yasemin Açık Kimdir? merak edilmekte. Başarılı iş hayatı yanı sıra eğitim hayatı ile de örnek isimler arasında yer almaktadır. Yasemin Açık doğum tarihi 1962’dir ve Elazığ doğumludur. 2023 yılı itibari ile 61 yaşındadır ve aslen Elazığlıdır. Eğitim hayatına  yine Elâzığ’da başlamış; İlk, orta ve lise öğrenimini aynı şehirde tamamlamıştır.

Başarılı bir eğitim hayatına sahip olan Açık, Hacettepe Üniversitesi’nde, Lisans eğitimini tamamlamış ve ardından Fırat Üniversitesi’nde akademik görevi yapmıştır. Bununla birlikte doktora eğitimini de tamamlamıştır. Ayrıca;1997 yılında İngiltere’de Nottingham Üniversitesi Tıp Fakültesi-Halk Sağlığı ve Epidemioloji Bölümü’nde çalıştı. Bunun üzerine ise; 1999 yılında doçent, 2005 yılında profesör unvanı almıştır.

Hem Akademi hem de iş hayatı boyunca vakıf dernek ve sivil toplum örgütlerinde görev almaya başlamış ve bir çok dernek ve vakıfta da yöneticilik yapmıştır. Bununla yetinmeyen Yasemin Açık, 2008 yılında kadın girişimci sayısını artırmak ve kadınların toplumdaki yerinin iyileştirilmesine katkıda bulunmak amacıyla Elazığ İş Kadınları Derneği’ni (ELİKAD) kurdu. Hali hazırda ELİKAD başta olmak üzere çok sayıda STK’deki aktif görevine devam etmektedir.


Yasemin Açık Hayatı ve Biyografisi

Türkiye ve dünyada yayınlanan bir çok dergide makaleleri yayınlanan Yasemin Açık; aynı zamanda Seza Çimento Yönetim Kurulu Başkanı ve Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu-TÜRKONFED Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısıdır. Ardından TÜRKONFED başkanlığı da yapan Açık, Halk sağlığı uzmanıdır. Bununla birlikte ulusal ve uluslararası düzeyde çok önemli etkinliklere imza atmıştır.

2016 yılında “Sürdürülebilir Ekonomide Kadının Rolü Zirvesi”, 2017 yılında “Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerinde Kadının Rolü Zirvesi” gibi iki önemli uluslararası zirvenin, Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UN Women) ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) iş birliğiyle İstanbul’da düzenlenmesine vesile olmuştur.

Ekonomi dergisi Fast Company tarafından hazırlanan Türkiye’nin 100 kadın girişimcisi listesinde 7’nci sırada yer alan Yasemin Açık, iş dünyasının önde gelen dergilerinden olan Fortune Dergisi tarafından yayımlanan “Türkiye’nin En Güçlü 50 İş Kadını” listesinde de dört yıl arka arkaya yer aldı.

Hayatında bir çok başarılı projeye imza atan Açık, 2018 yılında Dünya Gazetesi tarafından “Türkiye’ye İlham Veren 48 Kadın” arasında gösterilen Prof. Dr. Yasemin Açık, 2021 yılında Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Liderleri” Ödül Töreni’nde ise “Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü” ne layık görüldü. Evli ve iki çocuk sahibi olan Prof. Dr. Yasemin Açık, iyi derecede İngilizce bilmektedir.

Dünya Gazetesi tarafından 2018’de “Türkiye’ye İlham Veren 48 Kadın” arasında gösterilmiştir. 2021’de Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Liderleri” Ödül Töreni’nde “Anadolu’dan Yükselen Kadın Ödülü’ne layık görülmüştür. Aynı zamanda çimento, akaryakıt, inşaat, turizm, enerji, medya, spor, turizm gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren birçok başarılı şirkette ortaklıkları mevcuttur.

Fırat Üniversitesi tarafından düzenlenen Şehrin Ekonomi Ödülleri töreninde, Cumhuriyet tarihi boyunca Elazığ’da yapılan en büyük özel sektör yatırımını gerçekleştirmesi dolayısıyla “En Büyük Yatırım” ödülüne layık görülmüştür. Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ’da faaliyet gösteren çeşitli sivil toplum örgütleriyle yakın iletişim içerisinde olarak, STK’ların yürüttüğü etkinlik ve projelere her zaman ortak ve destek olmuştur.

Instagram 👉 Yasemin Açık


👉 Alper Gezeravcı Kimdir, Nerelidir, Kaç Yaşında? Uzaya Gidecek İlk Türk Alper Gezeravcı

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu