Bilgi Arşivi

Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 2024

Özellikle pandemi sürecini yeni yeni atlattığımız bu günlerde psikolojik destek alanların sayısı oldukça arttığı bilinmekte. Hal böyle olunca Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 2024 sürekli aratılmakta. Bu makalemizde hem Devlet Hastanesi Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 2024 hem de Online Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 2024 fiyatlarını sizler için listeledik…

Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 2024

Günlük hayatımızda karşımıza çıkan ve kendi başımıza baş etmekte zorlandığımız olaylar, travmatik olarak adlandırabileceğimiz zorlayıcı yaşantılar, evlilikte karşımıza çıkabilecek eşler arası çatışmalar, çocuklarımızın davranış problemleri gibi birçok farklı konuda psikolojik destek alma gereksinimi duyarız. Bunun yanı sıra Depresyon, Anksiyete (Kaygı) Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk (OKB),Öfke Kontrol Problemleri, Panik Atak, Özgüven Problemleri, Psikolojik Travmalar, Yas Süreci, Uyum Sorunları, Romantik İlişki Sorunları, Kişiler Arası İletişim Becerileri, Karar Verme Süreçleri, içinde bir Psikolog ya da Psikiyatra ihtiyaç duyarız.

Çoğu kişinin; psikoloğa gitmeden önce kafasında merak ettiği bazı sorular vardır. Örneğin; seans ücreti ne kadar, bütçeme uyuyor mu, kaç seans sürecek gibi sorular kafalarında belirebilmektedir. Öncelikle bir tedaviye başlıyorsanız bu süreyi psikoloğa bırakmanız gerekmektedir. Çünkü size en uygun tedavi seklini belirleyip bu sürece başlayacaktır. Kliniğe sahip psikologların seans ücretleri bulunduğu lokasyona, aldığı eğitimlere, tanınmışlık düzeyine göre de değişkenlik göstermektedir. Psikolog Ücretleri 2024 Yılında 130 TL ile 1.500 TL arasında değişiklik göstermektedir. Ücretlerle ilgili detaylı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz…


Yılında Ruh Sağlığı Alanında Hizmet Veren Kurumların Fiyat Listesi

Türkiye ve hatta dünya 2022 yılında Covid19 sürecinde birçok işletme kapandığı gibi diğer yandan yeni iş alanları ortaya çıktı. Ruh sağlığı hizmeti veren bazı kurumlar, çeşitli değişiklikler yapmak durumunda kaldı. Yüz yüze yapılan seansların yerini Online Seansların alması bu değişikliklerden sadece bir tanesi. Bu bağlamda yapılan online görüşmelerin ücretleri de merak edilen konulardan biri haline geldi. 2021 yılı psikolog ücretleri belli başlı şehirler başta olmak üzere, minimum-maksimum fiyat şeklinde listelenmiştir.


Türkiye Psikolog Seans Ücretleri 130 TL – 1500 TL


Pedagog Ücretleri 200 TL – 1500 TL


Vajinismus Tedavi Ücretleri 400 TL – 1750 TL


Türkiye Psikiyatrist Seans Ücretleri 250 TL – 1750 TL


Psikolojik destek almak, insanların günlük yaşamlarına daha kolay uyum sağlamalarını sağlamak, problem çözme becerisi geliştirmeleri ve çözüm yolları bulmalarına yardımcı olmak, içgörü kazanmalarına yardımcı olmak, akademik ya da iş hayatı gibi performans gerektiren konularda motivasyon kazandırmak, evlilik aile çocuk sorunları gibi hayatımızın bir çok alanını etkileyen konularda gelişim ve iyileşme sağlar.

Türkiye’de psikolojik destek psikologlar, psikolojik danışmanlar, pedagoglar, aile danışmanları, cinsel terapistler, EMDR Terapistleri gibi farklı terapi yaklaşımları benimsemiş olan psikoterapistler tarafından sağlanır. Giderek daha yaygın bir hale gelen, bireylerin yaşamlarında olumlu sonuçlar doğuran, tabir-i caizse halk arasında deli doktoru algısını yıkan psikolojik destek bir hizmet türüdür. Bu anlamda hizmet kalitesi ve ücretleri şehirden şehre ve hatta kurumdan kuruma farklılık göstermektedir.

Öncelikle bilinmesi gereken ilk konu, psikolojik hizmet için verilen ücretin, hizmetin kalitesinden daha önemli olmadığıdır. Yaşamda yaşadığınız problemleri çözmek için vereceğiniz ücret, neden dışarıda yediğiniz bir yemekten daha az olsun?
Bir diğer konu da, psikolojik hizmet içerisinde psikologların, pedagogların, aile danışmanlarının vb. ücretleri her şehirde farklılık göstermesidir. Türkiye’nin bir şehrinde daha pahalıya alacağınız bir hizmeti, başka bir şehirde daha uyguna almanız söz konusudur. Daha sonra, psikolojik hizmetin fiyatları, hizmetin kalitesine göre değişmektedir. Pedagog, psikolog, aile danışmanı, psikiyatr vb. sundukları hizmetler birbirlerinden farklılık gösterebilmekte, bu uzmanların almış oldukları eğitimler, yeterlilikleri, tecrübe ve deneyimleri farklılık gösterebilmekte ve bu nedenle farklı ücretlere yansıyabilmektedir.

Bu sebeplerle, psikolog, pedagog, aile danışmanları vb. hizmetlerde kesin bir ücret belirtilememekle birlikte 100 TL gibi bir fiyatla başlayarak 600 TL fiyatlara kadar ücretler değişebilmektedir. Genellikle psikolojik hizmetlerde seans başında ücret alınır ve bu seansa kimin katıldığı, yani bir birey tek başına mı, aile danışmanlığı mı, çocuk için mi gibi alanlara göre seans ücretleri değişmektedir.


Psikiyatrist Ücretleri 2024

Psikiyatristler tıp alanında eğitimini tamamladıktan sonra uzmanlıklarını psikiyatri alanında yapmış, ruh sağlığı alanında hizmet veren kişilerdir. Genellikle devlet hastanelerinde karşılaştığımız psikiyatrlar farklı olarak kendi merkezlerinde ya da başka kurumlar altında hizmet verebilmektedir. Psikiyatristler ilaç tedavisi gerektiren, tıbbi, nörolojik durumlarda tercih edilebilmektedir. Seans ücretleri  yukarıda belirttiğimiz tüm unsurlara, farklı kurum ve şehirlere ve psikiyatriste göre farklılık gösterebilmektedir.


İstanbul Psikiyatri ve Psikolog Seans Ücret Listesi

İstanbul Türkiye’nin nüfus bakımından en kalabalık, turizmin gelişmiş olduğu, farklı kültürlerin bir arada yaşadığı kozmopolitan bir şehridir. Bunun bir sonucu olarak İstanbul psikolog ücretleri bazen Euro, dolar ve Türk Lirası olarak ödeme seçenekleri sunar.

Seans süreleri minimum 50 – 60 dakikadır. Aşağıda ücretler minimum – maksimum şeklinde listelenmiştir.


İstanbul Psikolog Ücretleri 300 TL – 2000 TL


İstanbul Pedagog Fiyatları 300 TL – 1500 TL


İstanbul Psikiyatrist Ücretleri 400 TL – 2500 TL


İstanbul Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 450 TL – 1500 TL


İstanbul Cinsel Terapi Ücretleri 400 TL – 1500 TL


Ankara Psikolog Fiyat Listesi

Türkiye’nin kalbi olarak bilinen başkent Ankara, ülkemizin en nadide şehirlerinden biridir. Nüfus bakımından kalabalık, farklı meslek gruplarının bulunduğu, farklı kültürlerin bir arada olduğu, başkent bürokrasisiyle iç içedir. Psikolojik danışmanlık hizmeti de bu bağlamda yoğunluk ve çeşitlilik gösterir.

Seans süreleri ortalama olarak 50-60 dakika aralığındadır. Seans ücretleri aşağıda minimum-maksimum şeklinde listelenmiştir.

Ankara Psikolog Ücretleri 150 TL – 1500 TL


Ankara Pedagog Fiyatları 100 TL – 1500 TL


Ankara Psikiyatri Ücretleri 300 TL – 2000 TL


Ankara Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 100 TL – 1500 TL


Bursa ve Bazı Şehirlerdeki Psikolog Fiyat Listesi

Bursa ve Eskişehir Konya, Antalya, Adana, İzmir, Kocaeli gibi belli başlı illerdeki seans ücretlendirmelerine bakıldığında karşımıza aşağıdaki gibi bir liste çıkmaktadır. Liste minimum-maksimum ücret şeklinde hazırlanmıştır.

Bursa Psikolog Seans Ücretleri 

Bursa Psikolog Seans Ücretleri 150 TL – 1250TL
Bursa Pedagog Fiyatları 100 TL – 1250 TL
Bursa Psikiyatri Ücretleri 200 TL – 1500 TL
Bursa Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 150 TL –1250 TL


Eskişehir Psikolog Seans Ücretleri

Eskişehir Psikolog Ücretleri 100 TL – 1250 TL
Eskişehir Pedagog Fiyatları 100 TL – 1250 TL
Eskişehir Psikiyatri Ücretler 200 TL – 1750 TL
Eskişehir Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 200 TL – 1500 TL


Konya Psikolog Seans Ücretleri 

Konya Psikolog Ücretleri 200 TL – 1750 TL
Konya Pedagog Fiyatları 200 TL – 1750 TL
Konya Psikiyatri Ücretler 300TL – 2500 TL
Konya Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 350 TL – 2500TL


Adana Psikolog Seans Ücretleri 

Adana Psikolog Ücretleri 100  TL – 1250 TL
Adana Pedagog Fiyatları 100 TL – 1250 TL
Adana Psikiyatri Ücretler 150 TL – 1750 TL
Adana Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 250 TL – 1250 TL


Antalya Psikolog Seans Ücretleri 

Antalya Psikolog Ücretleri 100 TL – 1250 TL
Antalya Pedagog Fiyatları 100 TL – 1250 TL
Antalya Psikiyatri Ücretler 200 TL – 2000 TL
Antalya Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 250 TL – 1500 TL


İzmir Psikolog Seans Ücretleri 

İzmir Psikolog Ücretleri 100 TL – 1500 TL
İzmir Pedagog Fiyatları 100 TL – 1000 TL
İzmir Psikiyatri Ücretler 200 TL – 2000 TL
İzmir Aile Danışmanlığı ve Çift Terapisi Ücretleri 250 TL – 2000 TL


Görüldüğü üzere hemen hemen her bütçeye uygun seans ücretleri bulunmaktadır. Fakat alacağınız desteğin kalitesi, uzman tanınırlığı, almış olduğu eğitimler vs. gibi noktalar uzman tercihi yaparken özenle dikkat edilmesi gereken hususlardır. Psikolojik sağlığınız söz konusu olduğunda bu noktaları değerlendirerek seçim yapmak, sadece ücreti göz önüne alıp uygun fiyatı gözetmekten daha faydalı olacaktır.


Online Psikolog-Psikiyatrist Seans Ücretleri 

Online Terapi ile dünyanın neresinde olursanız olun psikoloğunuzla görüntülü, sesli ya da mesajlaşma yoluyla görüşebilirsiniz. Birçok kişinin sıklıkla kullandığı Online terapi yöntemi ile önceden randevu alıp istediğiniz zaman ve istediğiniz yerde seçtiğiniz psikoloğunuz ile görüntülü yada sesli terapi alma hizmetinden faydalanılabilmekte.

Online Psikolog Seans Ücretleri Psikoloğun uzmanlığına  ve sesli yada görüntülü olmasına göre ve 30 dakika sesli seans 100 TL, 30 dakika görüntülü seans 150 TL den başlamaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu