Gündem

Ramazan Pidesi Fiyatları 2022: Ramazan Pidesi Ne Kadar?

Ramazan ayına sayılı günler kala 2022 Ramazan Pidesi Fiyatları açıklandı. İstanbul fırıncılar odası 2022 yılında geçtiğimiz yıllara oranla yüzde 66 zam uyguladı. Yeni zam ile birlikte 300 gram sade pide 6 liraya, susamlı, yumurtalı 415 gram olanın fiyatı ise 9 TL oldu.

Ramazan Pidesi Fiyatları 2022

2 Nisan’da başlayacak olan Ramazan ayına sayılı günler kala 2022 Ramazan Pidesi fiyatları açıklandı. Ramazan ayının vazgeçilmezi olan Ramazan pidesinin fiyatı ne kadar olacağı merak edilirken

İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Erdoğan Çetin’den konuyla ilgili açıklama geldi. Çetin’in açıklaması doğrultusunda 330 gramlık sade ramazan pidesi, 6 TL’den satışa çıkması planlanırken, 330 gram susamlı yumurtalı 7.5 TL, 415 gram pide 7.5 TL ve 415 gram susamlı yumurtalı 9 TL üzerinden satılacağının haberini verdi. Ramazan pidesinin 2022 fiyatları şu şekilde belirlendi;

 • Sade Ramazan Pidesi 330 gram: 6 TL
 • Susamlı, Yumurtalı Ramazan Pidesi 330 gram 7.5 TL
 • Sade Ramazan Pidesi 415 gram: 7.5 TL
 • Susamlı, Yumurtalı Ramazan Pidesi 330 gram 9 TL

Ramazan Pidesine Yüzde 66 Zam Uygulandı!

Geçtiğimiz yıl İstanbul’da 365 gram sade pide fiyatı 4 TL olarak belirlenmişti. Yani vatandaş pideyi geçtiğimiz yıla göre yaklaşık yüzde 66 zamlı alabilecek.

Özellikle son aylarda yaşadıkları zorlukları hatırlatan İstanbul Fırıncılar Odası Başkanı Çevik, “Her geçen gün maliyetler yükseliyor. Dolayısıyla aldığımız fiyat da parça parça bitmiş oluyor” dedi.

Çevik, belirledikleri pide fiyatına ilişkin şu tespit ve değerlendirmelerde bulundu:

 • Devlet destekli un 220 TL, piyasa fiyatı  450 TL. Yüzde 100 zamlı. İki katı yani…
 • Eğer TMO desteklemeye devam ederse pidede belirlenen bu fiyatlar kurtarır. Devam etmezse kurtarmaz.
 • Devletimiz fırıncıya destekli un verdiği sürece bu fiyat kurtarır ama devletimiz fırıncıya destekli un vermezse, uygun fiyatlı un vermezse fırıncı buradan para kazanamaz.
 • Bize söylenen unda verilen bu desteğin Mayıs ayına yani mahsule kadar kesilmeyeceği yönünde… Yani Ramazan ayında devam edeceği söyleniyor.
 • Ama şu anda fırıncı un bulamıyor. Bir sorun var. Fırıncı una ulaşmakta zorlanıyor. Meslektaşlarımız sürekli bizi arıyorlar. Devlet destekli un alamıyoruz, değirmenler bize un vermiyorlar diye söylüyorlar son 15 gündür.
 • Bakanlığın ve TMO’nun açıklamalarını takip ettiğimizde, görüştüğümüzde Mayıs ayına kadar desteğin devam edecek deniliyor. Ama sahada maalesef bu böyle değil. 15 gündür maalesef fırıncı un bulamıyor. 15 gündür un yok.
 • Bu sorun Ramazan ayını etkileyebilir mi bilemiyorum. Açılacak deniyor ama sahada un yok şu anda…

Evde Ramazan Pidesi Yapmak İsteyenler bu tarifi uygulayabilirler. 


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu