Din

Rebiülevvel Ayı Nedir? Neler Yapılır?

Rebiülevvel Ayı Peygamberimiz Hz. Muhammet’in dünyaya geldi ay olarak bilinir. Tam tarih belli olmadığından dolayı doğumunun bu ay içerisinde olduğundan ay özel bir yere sahiptir.
Bu ayda kaza namazlarının eda edilmesi tövbelerin edilmesi gibi bir takım manevi değerlerin yerine getirilmesi önem sarfeder. Bu ay hicri takviminde üçüncü ayıdır.

Rebiülevvel Ayında Neler Yapılır?

Bu ay içerisinde Mevlid Kandilinin olması değerinin daha çok artmasına neden olmaktadır. Ek bilgi olarak Peygamber efendimizin sabaha karşı doğduğu bilinmektedir. Özellikle vitir namazları ve sabah namazları ayrı bir öneme sahiptir.

Rebiülevvel ayına has özel bir dua veya ibadet şekli yoktur. Hz. Peygamberin (s.a.s.) yaptığı günlük ibadet ve dualar, bu ayda da yapılır. Kamer aylarının üçüncüsü olan Rebiülevvel ayında belalardan korunmak için günahlara tövbe etmeli, çokça istiğfar çekmeli, kaza namazı kılmalı. Ayrıca sadaka vermeli ve salavatlar ile meşgul almalıdır.

Resul-i Ekrem (asm) Efendimiz şöyle buyurdu: “Sadaka belâyı def eder ve ömrü uzatır.” (Heysemi, Mecmaü’z-Zevaid, III/63)


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu