Din

Regl İken Dua Okunur mu? Adetliyken Okunacak Dualar

Kadınlar regl dönemlerinde de kendilerini huzurlu hissetmek için dua yada sure okumak isterler. Peki ama Regl İken Dua Okunur mu? Diyanet Adetliyken Hangi Dualar Okunur? Adet Döneminde Ezberden Sure Okunur mu? Regl İken Felak Nas Okunur mu? Salavat Çekilir mi? Adet Döneminde Hangi Sureler ve Dualar Okunmaz? Gelin birlikte öğrenelim…

Regl İken Dua Okunur mu?

Kadınların  en çok merak ettiklerinden biri de adet yani regl dönemlerinde hangi duaları okuyabildikleri konusudur. Kadınlar âdet günlerinde veya nifâs (lohusalık) hâllerinde iken dua edebilirler; zikir ve dua anlamı taşıyan âyet-i kerimeleri okuyabilirler. Bunun yanında, kelime-i şehâdet, kelime-i tevhid, istiğfar, salâvat-ı şerife getirebilirler. Tefsir, hadis ve fıkıh eserlerini okuyup inceleyebilirler (Bkz. İbn Nüceym, el-Bahr, I, 210; Aliyyü’l-kârî, Fethu bâbi’l-‘inâye, I, 142; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, I, 319-320; Şirbînî, Muğnî’l-muhtâc, I, 120-121, 172).

Adet döneminde kadınların yapabileceği ibadetler konusunda farklı görüşler bulunuyor. Hem günaha girmemek hem de dua etmekten geri kalmamak için kadınlar bu dönemde yasak olan veya izin verilen ibadetleri merak eder. Adet döneminin ne olduğunu, nasıl gerçekleştiğini ve kadınların hangi ibadetleri yapabileceklerini güvenilir kaynaklardan araştırdık. Adetliyken sure ya da ayet okunup okunmayacağı, hangi duaların okunabileceği gibi soruların cevaplarını derledik.  

Adetli kadınlar kandil günleri gibi mübarek gecelerde Kur’an okuyup, namaz kılamazlar. Ancak Kur’an dinlemelerinde bir sakınca yoktur. Diyanet İşleri Başkanlığı fetvalarına göre kadınlar adet (regl-hayız) durumunda şunları yapamazlar: namaz kılamaz, Kur’an okuyamaz, oruç tutamaz, cinsel ilişkiye giremez, Kabe’yi tavaf edemez, gerekmedikçe camilere giremezler. Diyanet İşleri adetliyken kadının Kur’anı Kerim’e dokunması konusunda ise farklı dini görüşler olduğunu belirtmiş bu noktanın muallak olduğunu belirtmiştir.


Adetliyken Sure Okunur mu?

Adet döneminde kadınlar hangi ibadetleri yapabileceklerini merak etmektedir. Bu konuda mezhepler arasında görüş ayrılıkları bulunmaktadır. Hanefî, Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre âdet gören kadınlar Kur’an okuyamaz. Çünkü Hazreti Peygamber “Âdetli kadın ve cünüp olan kimse Kur’an’dan hiçbir şey okuyamaz.” (Tirmizî) buyurmuştur. Aynı zamanda Hazreti Ali de ‘’ Resûlullah’ı Kur’an okumaktan cünüplük hâli dışında hiçbir şey alıkoymazdı’’ dediği söylenmektedir.

Ancak Hanefî ve Şâfiî mezhepleri dua ve zikir amacıyla ayetlerin okunabileceğini belirtmiştir. Ancak Şâfiî mezhebi adetliyken dua maksatlı da olsa sure okuyanların dilini oynatmaması ve zihinden okuması gerektiğini vurgulamıştır.

Hanbelî mezhebine bağlı olanların Kur’an okuma kastı olmadan besmele, hamdele vb. zikirleri okuyabilecekleri söylenmiştir. Mâlikîler ise âdet halindeki kadının eğitim öğretim maksadıyla Mushaf’a dokunabileceğine ve okuyabileceğine inanmaktadır.

👉 Dileklerin Kabul Olması İçin Hangi Dua Okunur? Peygamber Efendimizin Dilek Duası

Bu haller dışında diyanetin de belirttiğine göre adet gören kadınlar:

 • Kuran-ı Kerim okuyamaz, dokunamaz
 • Oruç tutmaz
 • Namaz kılamaz
 • Adet dönemi bittikten sonra namazları kaza etmesi gerekmez
 • Gerekmediği süreci camii gibi yerlere giremez
 • Regl döneminde kutsal topraklarda bulunuyorsa tavaf edemez
 • Eşiyle beraber ilişkiye giremez
 • Secde ayeti duyarsa secde etmesi gerekmez
 • Fatiha, İhlas ve Ayetel Kürsi gibi dua özelliği de taşıyan sureleri zikir maksatlı okuyabilir.

Ünlü ilahiyatçı Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu, adetliyken sure okuma konusunda ilk olarak Kuran-ı Kerim ayetlerine bakılması gerektiğini söylüyor. Hatipoğlu, adetli kadınların kirli, toplumdan dışlanması gereken olarak görülmesinin İslam dininde yeri olmadığını vurguluyor.

👉 Mucize Dualar: 21 Gün Şahmeran Duası-Türkçe Okunuşu

Hatipoğlu, ‘’Kadının adetliyken ibadet sorumluluğu yoktur’’ diye belirtiyor. Bunun yanında ünlü ilahiyatçı adet döneminde ‘’Eşlerin birbiriyle cinsel ilişkiye girmesi haramdır’’ diyor.


Adet Döneminde Hangi Sureler ve Dualar Okunur?

Din alimleri özellikle mübarek gün ve gecelerde adet gören kadınların sure okuyamasa da niyetlerine göre sevap kazanacaklarını vurgular. Bunun yanında kadınların Kuran-ı Kerim okuyamasa da belirli duaları edebileceklerini belirtir.  Kadınların bu dönemde teşbih çekmesine, zikir yapmasına ve dua etmelerine izin verilmiştir.

Regl döneminde olan kadınların yapabileceği ibadetler ise şu şekildedir:

 • Kadınlar bu dönemde salavat getirebilirler
 • İslami kitap ve dergi okuyabilirler
 • Dini sohbetleri ve dersleri dinleyebilirler
 • Sadaka verebilirler
 • Tövbe ve istek dualarını edebilirler

Adetliyken Camiye Girilir mi?

Hadislerde bu konu hakkında herhangi bir husus söz konusu değildir. Ancak İslam alimleri adetli kadınlarının camiye girmelerinin caiz olmadığını yönünde görüş bildiriyorlar. İslam dünyasında bu konuda çeşitli görüş ayrılıkları söz konusu olsa da Diyanet İşleri Başkanlığının bu konudaki görüşü temel esaslara göredir.

Diyanet işleri başkanlığı da ayız ve nifas hâlleri, dinimizce hükmen kirlilik sayılmakta ve ibadetlere engel kabul edilmektedir yönünde görüş bildiriyor. Camiler de ibadet mekânıdırlar. Hz. Peygamber (S.A.V.), “Ben hayızlı ve cünüp kimsenin mescide girmesini / mescid içerisinde bulunmasını helal görmüyorum.” “Mescid, hayızlı ve cünübe helal değildir.” buyurmuştur.


👉  Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu