Gündem

Remdesivir Nedir? Remdesivir Türkiye’de Koronavirüs Tedavisinde Kullanılıyor Mu?

Remdesivir Nedir? Remdesivir Türkiye’de Koronavirüs Tedavisinde Kullanılıyor Mu?. Rendesivir ilacı Amerika’da ve Japonya’da ağır semptomları olan Covid 19 hastalarının tedavisinde damar yoluna uygulanarak kullanılmıştır. Remdesivirin Koronavirüs hastalarının iyileşme sürecini arttırdığı iddia edilmektedir? 

Remdesivir Nedir?

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) tarafından Remdesivir ilacı Koronavirüs (Covid-19) tedavisi için onay alan ilk ilaçtır. Araştırmaya göre antiviral ilaç “Remdesivir” alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının “plasebo” alan hastalara kıyasla daha hızlı iyileştiği onaylandı. Remdesivir Türkiye hastanelerinde kullanımına henüz başlanmamıştır. Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulu üyeleri, tüm dünyada yapılan bilimsel çalışmalarla birlikte Remdesivir üzerine yapılan klinik çalışmalrı da  takip etmektedir.

Gilead Science şirketi tarafından yapılan açıklamada “Remdesivir ABD’de onaylanmış ilk ve tek koronavirüs tedavisi” için kullanılan ilaç olduğunu açıkladı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsünün (NIAID) çeşitli ülkelerdeki 100 den fazla Covid 19 hastası üzerinde yaptığı incelemede Remdesivir alanların, “plasebo” haplar alan hastalara göre 5 gün daha erken iyileştiği açıkladı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsün’den Dr. John Beigel, Kovid-19 hastaları için Remdesivir’in kullananların daha hızlı iyileştiğini ve evlerine daha erken döndüklerini belitti. Araştırmanın sonuçları, “The New England Journal Of Medicine” dergisinde yayımlandı.

ABD Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Dr. Anthony Fauci,  “Remdesivir” adlı antiviral ilacı alan Kovid-19 hastalarının “plasebo” alan hastalara kıyasla yüzde 31 daha hızlı iyileştiğini açıkladı.


Remdesivir İlacı Koronavirüs Tedavisinde Nasıl Etki Sağlıyor?

Antiviral ilaç grubunda olan Remdesivir Hücrede oluşan virüs yükünü azaltarak, hastalığa yanıt olarak gelişen hasarın başlamasını ya da başlayan hasarın devam etmesini önleyerek tedavi sağlamaktadır. Respiratuvar Sinsitiyal Virüs ve Ebola üzerinde yapılan laboratuvar araştırmalarında Remdesivir kullandıktan sonra, polimeraz enziminin genom replikasyonu durdurulmuş ve RNA alt birim oluşturmayı sonlandırmıştır. Basit bir deyişle Remdesivir, virüsün etkinliğini sağlayan adı geçen enzimi kontrol altına alarak ve virüsün genetik materyallerini hücre içerisinde çoğaltmasına engel olarak virüsü durdurmaktadır.


Remdesivir Yan Etkisi Var mı?

Remdesivir çalışmalarında en sık yan etki solunum yetmezliği, organ yetmezlikler, düşük albümin, düşük potasyum, kırmızı kan hücreleri ve pıhtılaşmayı sağlayan trombosit sayılarında azalma ve cildin sarıya doğru renk değiştirmesi olarak bildirilmektedir. Diğer yan etkiler mide bağırsak bozuklukları, karaciğer enzimlerinde yükselme ve tedavi uygulanan damarda reaksiyonlar olarak tanımlanmıştır.

İlacın damar içine uygulanması sırasında hastalarda kan basıncında düşüklük, bulantı, kusma, terleme ve titreme gibi reksiyonlar da görülebilmektedir.


Remdesivir İlacı Neye İyi Gelmektedir?

Remdesivir diğer birçok antiviralde olduğu gibi virüse direk etki eder. Hücrede oluşan virüs yükünü azaltarak, hastalığa yanıt olarak gelişen hasarın başlamasını ya da başlayan hasarın devam etmesini önleyerek tedavi sağlamaktadır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu