Gündem

Resmi Gazete’de Yayımlandı: Artık Binalarda Yenilenebilir Enerji Kaynakları Zorunlu Oldu

Resmi gazetede yayınlanan yeni yönetmeliğe göre yeni yapılan binalarda enerjiden tasarruf eden ve yenilenebilir enerji kaynakları kullanılması zorunlu olacak.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından hazırlanan “Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlandı. Değişikliğe göre, 2023’ten itibaren binalar, parsel alanlarına göre kullandığı enerjinin en az yüzde 5’ini ‘yenilenebilir enerji‘ kaynaklarından karşılamak zorunda olacak. 1 Ocak 2023’ten itibaren projeleri buna göre hazırlanmayan binalara ruhsat düzenlenemeyecek. Enerji tasarruflu bina konseptine geçişin kademeli bir şekilde zorunlu hale getirileceği bildirildi.

Yenilenebilir Enerji Kullanmayan Binalara Ruhsat Verilmeyecek

Yeni yönetmelikte belirtildiği üzere 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren, bir parseldeki toplam inşaat alanı 5 bin metrekareden fazla olan bütün binalar artık enerji performansı en az ‘B’ sınıfı olacak şekilde yapılacak. Buna ek olarak bu binaların kullandığı enerjinin en az yüzde 5’lik bir kısmının güneş enerjisi paneli, rüzgar enerjisi ve ısı pompası gibi yenilenebilir enerji kaynaklarından elde edilmesi zorunlu hale gelecek

Buna göre bu binalardaki hala daha ‘C’ sınıfı olan asgari enerji performansının ‘B’ sınıfına çıkarılmasıyla ise ısı yalıtımında kullanılan yalıtım malzemelerinin kalınlıkları en az iki santimetre olmak üzere artırılacak. Bu değişiklik sonrasında asgari ısı yalıtım malzemesi kalınlıkları İstanbul’da 5 santimetreden 7-8 santimetreye, Ankara’da ise 6 santimetreden 8-9 santimetreye çıkarılmak üzere yeniden düzenlenecek. Öte yandan yapılarda kullanılan pencerelerin ısı yalıtım değerleri de daha iyi hale getirilecek.

Yönetmeliğe göre tasarlanmayan binaların projelerine ise, 1 Ocak 2023’ten itibaren ruhsat düzenlenmeyecek.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu