Blog

Rusya’da Üniversite Hayatı

Rusya’da okumak nasıl bir şey? Rusya’da üniversiteye gitme hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin. Dünyanın en büyük ülkesi olan Rusya, 140 milyondan fazla kişiyle 11 zaman dilimi ve yaklaşık 100 dil konuşan yaklaşık 200 etnik grubu kapsamaktadır. Rusya, muhteşem şehirlerden ormanlara, nehirlere ve dağlık arazilere kadar büyük güzelliğe sahip çok çeşitli bir millettir.

Zengin bir akademik geleneğe sahip yüksek eğitimli bir ülke olarak, daha fazla uluslararası öğrenciyi çekmek isteklidir. Eğitim ve Bilim Bakanlığı, modernize etmek ve öğrencilere daha fazla destek sağlamak için yüksek öğretim sistemine yatırım yapıyor.

Rusya vatandaşlarının yarısından fazlası üniversite diplomasına sahip ve her yıl Rusya 170’ten fazla ülkeden öğrenci ağırlıyor.

Varışta Ne Beklenir

İlk adımınız, belgelerinizi Rusya’ya giriş için hazırladığınızdan emin olmaktır.

Rusya, Avrupa Birliği veya Avrupa Serbest Ticaret Birliği üyesi olmadığından, çoğu ülkeden gelen öğrencilerin vize almaları gerekir. Bağımsız Devletler Topluluğu (eski Sovyetler ülkeleri) üyeleri tek istisnadır; bu ülkelerden birinden gelmiyorsanız, vizesiz giriş bir seçenek değildir. Bu süreç normalde kurumunuz tarafından kolaylaştırılır ve yalnızca bir üniversite yerleştirmesini resmi olarak güvenceye aldığınızda, uluslararası bölüm başvuruyu tamamlar.

Rusya’ya vardığınızda vizenizi yerel GUVM’ye (göçmenlik bürosu) yaptırmanız gerekir. Yedi gün içerisinde yedi gün içinde yapılmalıdır, aksi takdirde para cezası alma, hatta sınır dışı etme riski vardır. Üniversiteniz size yardım edebilmelidir.

Rusya’da öğrenci vizesi 90 gün geçerlidir ve Rusya’ya seyahat etmeden önce alınması gerekir. Süreyi uzatmak istiyorsanız, Rusya Federal Göçmenlik Bürosu’nun bir yıla kadar uzatacağı yerel bölüme başvurmanız gerekir ve kalışınız süresince bu vize başvuru formunu uygulamanız gerekir. Muhtemelen ayrıca bir tıbbi muayene ve HIV testi yaptırmanız istenecektir.

Rusya’da öğrenim ücretleri, İngiltere ya da ABD’de olduğundan daha düşüktür ve eğitim standardı yüksektir. Olağanüstü bir akademik sicil kaydınız varsa, öğreniminizin maliyetini ve bazı durumlarda yaşama ücretini karşılayacak bir devlet bursuna hak kazanıp kazanmadığınızı öğrenmeye değer olabilir.


Akademik Hayat

Bir Rus üniversitesine giriş rekabetçi olabilir ve fen ve teknolojik derecelere güçlü bir odaklanma söz konusudur. Aslında, Rusya bu sektörlerdeki başarısı ile ünlüdür.

Eğitim yapısı, Rusya’nın 2003’te imzaladığı Bologna bildirgesine dayandığından, Rusya’daki eğitim ile kendi üniversiteniz arasındaki eğitim arasında pek bir fark bulamayabilirsiniz. Bu bildirgede, Rus yüksek öğrenimini rafine etme etkisi vardı, lisans seviyesinden beş yıldan dört yıla kadar değişiyordu.

Rus akademik yılında iki yarıyıl var. İlk dönem kısa bir Yeni Yıl tatili ile eylül ayından ocak ayına, ikincisi ise şubat ayından haziran ayına kadar sürecek. Her dönem bir sınavla tamamlanır.

Rusya’da okumak için giriş koşulları üniversite ve programa bağlı olarak değişmektedir. Giriş sınavı, öğrencinin seçtiği üniversiteye kabul edilmedeki başarısını belirlemede önemli bir faktör olacaktır. Birleşik Devlet Sınavı, Rusya’da üniversiteye giriş için kullanılan standart bir sınavdır.

Ayrıca, Yabancı Dil Olarak Rusça Testinin (TORFL), dil becerinizi belirlemek için şimdi Rus üniversitelerinde okumak için zorunlu olduğunu belirtmekte fayda var. Altı seviye vardır ve lisans, yüksek lisans veya doktora dereceleri için okumak için “orta” (üçüncü) seviyede geçmeniz gerekir.

Dünya Üniversite Sıralamasında 35 üniversiteye sahiptir.


Yaşam Tarzı

Rusya’nın bir ulusal dili var, ancak ülke genelinde 35 resmi dil tanındı.

Özellikle lisansüstü düzeyde İngilizce olarak sunulan kurslar için daha yaygın hale geliyor. Ancak, İngilizce öğrenebiliyor olsanız bile, olabildiğince Rusça öğrenmek için çaba sarf etmelisiniz. Kendi dilleri olarak Rusça konuşan nüfusun yüzde 81’i ile, yerliler ve diğer öğrencilerle iletişim kurabileceğiniz için hayatı kolaylaştırıyor.

Bu değişime uyum sağlama konusunda endişeler varsa, bazı üniversiteler, yeni gelenlere, ülkenin yaşam tarzı hakkında, dil ve kültür dersleri ile ilgili öğrenmelerine izin veren bir hazırlık programı sunmaktadır.

Rusya’nın para birimi Rublesi. Yaşam maliyeti gelince, bu nerede yaşamayı seçtiğinize bağlı olacaktır. Moskova ve Saint Petersburg, yaşanabilecek en pahalı yerler olarak bilinir ve büyük şehirler genellikle küçük kasabalardan daha pahalıdır.

Sağlık sigortası, hesaba katılması gereken bir başka masraftır. Her yabancı öğrencinin alması gerekir ve varıştan önce düzenlemek daha iyidir.

Rusya’da çalışmak bir seçenek. Bazı işler “yeterlilik” (en yüksek) TORFL sınavı gerektirecek olsa da, Federal Göçmenlik Bürosundan çalışma izni almanız yeterlidir.

Rus kültürü, ülkede yaşayan çeşitli etnik gruplardan etkilenerek birçok Batı ülkesinden farklıdır. Rusya, edebiyat ve sanat, halk oyunları ve bale gelenekleri ile tanınır. Birçok büyük yazar, sanatçı ve filozof Rusya’nın evinin yanı sıra ünlü uluslararası ve ulusal bale şirketlerini çağırdı.

Farklı kültürünün yanı sıra, Rusya her yıl milyonlarca turisti çeken 26 Unesco Dünya Mirası listesine ev sahipliği yapmaktadır.

14 diğer ülkeyi sınırlayan ve çeşitli manzara ve kültürlere ev sahipliği yapan bir ülke olarak Rusya, keşfetmek isteyen öğrenci için ideal bir yer.


Rusya’da Üniversite Okumak İçin 7 Neden

1. Rusça öğrenmek

Rus dili zor. Yeni başlayanların çoğu zorlu fonetikle mücadele ediyor ve en yaygın kullanılan gramer cümlelerinin bazılarının bile oldukça karmaşık olduğu gerçeği birçok öğrenciyi korkutuyor. Ancak dili  sadece  bir sınıfta uygulayarak kendinize bir iyilik yapamayacağınızı düşündünüz mü? Bu muhtemelen Rusça için diğer Avrupa dillerinin çoğundan daha gerçektir. Dile her türlü akıcılık kazandırmak için kendinizi günlük konuşma ortamlarına sokmanız gerekir.


2. Konfor bölgesinin dışına çıkmak için (ama çok fazla değil)

Hiç kimse, Rusya’nın Avrupa ülkesi olup olmadığı konusundaki klasik soruyu tam olarak çözemedi, ancak en azından bir şey kesin: Rusya’da eğitim almak, kesinlikle Avrupa’da bir yıl geçirmekten farklı bir deneyim. Bir yandan, Rusya günlük yaşamda ihtiyacınız olan her şeye sahip modern bir ülke. Süpermarketler, alışveriş merkezleri ve toplu taşıma araçları her yerde ve genellikle Batı’da bulacağınız şeyle aynı seviyededir.Ancak,marshrutkas sürme ders vermek, kantinde grekka yemek ve ilk tarihte çiçek vermek / almak, zaman içinde geri adım atmış gibi hissetmenize neden olabilir. Bu yerin güzelliği: İlginç ve başka dünyalar için, ama onu deneyimlemek için hiçbir maddi rahatlıktan ödün vermenize gerek yok. Rusya varışta sizi şok edebilir, ancak yakında evden bir milyon mil uzakta olmadığınızı fark edeceksiniz.


3. Heyecan verici ve ilginç insanlarla tanışmak

Sık sık Rusya’nın cazibesinin halkında yattığı söylenir. Rusya hem tuhaf hem de harika şeylerin ülkesidir ve burada her çeşit ilginç ve eşsiz insanla tanışabilirsiniz. Hem İspanya’da hem de Rusya’da yurtdışında okuyan Fransız öğrenci Alice için bu iki deneyimi ayırt eden insanlardı. “Almeria’da rahattı ve genellikle diğer öğrencilerle takılırdım. Rusya’da, kapıdan çıkıp ne bekleyeceğini bilemezsin. İlk günümde bir çocuk beni sokakta durdurdu ve bana bir şiir yazdı ve aynı gün çılgın yaşlı bir adam bana otobüs durağında moda ipuçları vermeye başladı! ”En azından hikayelerle geri döneceksin! !


4. Birinci sınıf üniversitelerde okumak

Bir ülke olarak, Rusya eğitime büyük değer verir ve 25-64 yaş arası insanların% 54’ü üniversite derecesine sahiptir. Eğitime olan bu saygı, yılda 250.000’den fazla yabancı öğrenciyi çeken Rus üniversitelerinin kalitesine de yansımaktadır. MGIMO ve St. Petersburg Devlet Üniversitesi gibi birçok prestijli üniversite, yabancılara İngilizce dilinde de kurslar sunmaktadır. Rus üniversiteleri, bir ya da iki ana derste ders verme eğilimindedir; buradaki iş etiği ya da oradaki eğitim kalitesi ne olursa olsun, dünya sıralamasında yükselmelerini engelleyen bir faktördür.


5. Para kazanmak için

Rusya’da okumanın en önemli avantajlarından biri, çoğu üniversitenin sağladığı ücretsiz konaklama olanaklarıdır. “Obshagas” olarak bilin, Rus yurtları kendi başlarına bir deneyimdir. Yemek pişirmek ya da sadece banyoyu kullanmak, yaşamınızın her yönüyle çok ortak olmaları için hazır olun. Bu, mahremiyetlerine ve kişisel alanlarına çok değer veren insanlar için olumsuz yanlarına sahiptir, ancak birçok yeni insanla tanışacak ve orada ücretsiz olarak kalabileceksiniz, bu yüzden muhtemelen buna değer.

Konaklama dışında, yaşam maliyetleri, Moskova ve St. Petersburg’un daha pahalı “başkentlerinde” bile Avrupa veya Kuzey Amerika’da olduğundan daha ucuzdur. Bu özellikle, döviz kurunun, ruble’nin daha güçlü olduğu 2014 yılına kıyasla oldukça iyi olduğu için dolarlarınız veya avronuz varsa geçerlidir. 2015 yılında yurtdışında Rusya’ya gelen İrlandalı değişim öğrencisi Ciara için, bu çok hoş bir süprizdi: “Aslında, Moskova’daki döviz kurundan dolayı evimden daha rahat yaşadım. dışarıda yemek yemeye. Öğle yemeği için biftek ve cips sadece 4 € mal olacak – cennet! ” .


6. Ufkunuzu genişletmek için

Kabul edelim: Çoğu Batılı, bir kısmı onları ziyaret etmekte tereddüt eden Rusya hakkında en azından birkaç olumsuz basmakalıp inanıyor. Rusya’ya öğrenci olarak gelmek, oradaki gündelik yaşamı deneyimleyip kendi yaşınızdaki insanlarla iletişim kuracağınız için bakış açınıza meydan okumak için mükemmel bir fırsat. Ayrıca, sokaktaki mafyalar tarafından kesinlikle soyulmayacaksınız (gerçekte, Moskova hem New York hem de Londra’dan daha düşük bir suç oranına sahip ve dürüst olalım: Bugünlerde mafyanın yine de kızartmak için daha büyük balıkları var!) Buraya gelmek ve yerlilerle konuşmak, en azından farklı bakış açıları anlamında, Rusları ve dünyayı nasıl gördüğünüzü kesinlikle olumlu yönde etkileyecektir. Bunu gerçek hayatta görmek de Rusya’nın Batı kapsamının bir kısmını sansasyonel gösterebilir. Sadece açık bir zihinle gel

7. Büyük şehir yaşam tarzını yaşamak

Diğer Avrupa ülkelerine kıyasla, Rusya, diğerlerine hiç benzemeyen bir şehir maksimalizmi yapıyor. Kentsel alanda on yedi milyon resmi konut sahibi olan Moskova, Avrupa’nın en büyük şehridir ve St. Petersburg nüfusu 5,3 milyon olan beşinci sıradadır. Bölgedeki Rus şehirleri bile Avrupa’daki çoğu öğrenci kentinden çok daha büyüktür ve 15 Rus şehri bir milyonun üzerinde nüfusa sahiptir. Rus şehirleri muazzam ve her devri işaret eden devasa bulvarlar ve görkemli binalar ile kendilerini gerçekten de büyük hissediyorlar. Bir Rus şehrinde baskın, dinamik bir heyecan duygusu gibisi yoktur ve eğer Moskova ya da St. Petersburg’daysanız. Bu şehirlerin sunduğu birinci sınıf gece hayatından yararlanabileceksiniz. Yapabildiğiniz sürece, Rusya’da eğitim alma fırsatını yakalayın; bir daha asla böyle eşsiz ve yaşamı değiştirecek bir deneyim yaşamayabilirsiniz!


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu