Gündem

S.Pellegrino (San Pellegrino) Nedir?

S.Pellegrino (San Pellegrino) Nedir?. S.Pellegrino üretim tesisi İtalya’nın Bergamo ili, San Pellegrino Terme’de bulunan bir İtalyan doğal maden suyu markasıdır. Sanpellegrino1997’den beri İsviçre şirketi Nestlé’nin Nestlé Waters bölümünün bir parçasıdır.

S.Pellegrino (San Pellegrino) Nedir?

Kalsiyum, klorür, flor, lityum, magnezyum, nitrojen, potasyum, silikon, sodyum ve stronsiyum, S.Pellegrino suyunda bulunan en yaygın minerallerden sadece birkaçıdır. Mineraller, suyun Alpler içindeki kayaların etrafında 30 yıllık yolculuğunun sonucudur. Su o kadar mineral ağırdır ki, en saf haliyle içerseniz, ağızda kalan tadı biraz süt gibi olur, ancak CO2 ilavesiyle bu süt tamamen kaybolur ve gevrek bir görünüm elde edersiniz.

Doğal kaynakları kimin keşfettiği bilinmemekle birlikte, 12. yüzyılın başlarında keşfedildiğini biliyoruz. Su, Bergamo (Lombardiya) yakınlarındaki İtalyan Alpleri’ndeki (Dolomitlerden kaynaklanan) doğal kaynaklardan akar.

Şirket, değerli kaynağını koruma konusunda ciddidir. Kaynakların sağlığını ve suyun kalitesini izlemek ve sürdürmek için kurum içi ve eğitimli jeologlar ve hidrojeologlardan oluşan bir ekip. Aslında, yalnızca yetkili kişilerin yaylara erişmesine izin verilir. Su, şişesine ulaştığında, 30 yıl boyunca İtalyan Alplerinin kayaları tarafından doğal olarak süzülerek suya kendine özgü tadı veriliyor.

Başlangıçta S.Pellegrino suyu karbonatlaşmadan şişeleniyordu, ancak şirket suyu sevk etmeye başladıktan sonra mineralleri korumak için doğal karbonatlama ekledi. Müşteriler karbonatlı suyun tadını o kadar çok tercih etti ki, firma gazsız versiyonu satmayı bıraktı.

Ayrıca S.Pellegrino suyundaki kabarcıkların diğer bazı köpüklü sulardan çok daha hafif ve daha küçük olduğunu fark edeceksiniz. Bunun nedeni, markanın yalnızca mineralleri dokunuşta tutmak için gereken doğru miktarda C02 (ne daha fazla ne daha az) eklemesi. Bu nedenle diğer markaların çoğundan daha az CO2 içerir.

San Pellegrino Terme fabrikasında saatte 30.000’den fazla S.Pellegrino şişesi üretilmektedir. Yasa, her bir şişe suyun doğrudan kaynağında şişelenmesi gerektiğini belirtiyor – satılacak doğal maden suyunun kaynağında şişelenmesi ve doğal bir madenden eklenen karbonatlama dışında herhangi bir işleme tabi tutulmaması gerekiyor.

Su kaynak sahasından alınır, alınır ve paslanmaz çelik, gıda sınıfı boru hatları ile doğrudan şişeleme tesisine taşınır. Su, tesiste ilk alındıktan sonra gıda sınıfı paslanmaz çelik tanklarda geçici olarak tutulur ve uygunluk kalitesi ve sağlık standartları açısından test edilir. Su daha sonra şişelenir (ve doldurma aşamasında suya karbonasyon eklenir) ve paketlenir – kalite kontrolün birkaç aşamasından geçerek – daha sonra dünyanın her yerine gönderilir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu