Gündem

Sanat Sergisinde Canı Sıkılan Güvenlik Görevlisi 13 Milyon TL Değerindeki Tabloya Göz Çizdi

İlk iş gününde 13 milyon değerindeki tabloya göz çizdiği anlaşılan güvenlik görevlisi işinden oldu.

Rusya’nın Yekaterinburg şehrinde bir güvenlik görevlisinin ilk iş gününde canı sıkıldığı için 740 bin sterlinlik tabloya tükenmez kalemle bir çift göz çizdiği ortaya çıktı. Olayın ardından işinden kovulan 60 yaşındaki güvenlik görevlisi hakkında 395 sterlin (yaklaşık 7 bin 250 TL) para cezası ve bir yıl hapis cezasıyla birlikte vandalizm soruşturması başlatıldı.

Güvenlik Görevlisi 13 Milyon TL Değerindeki Tabloya Göz Çizdi

Rusya’nın batısındaki Yekaterinburg kentinde gerçekleşen olayda Yeltsin Center’daki bir soyut sanat sergisinde işe başlayan güvenlik görevlisinin ilk iş gününde canı sıkıldığı ve tabloya tükenmez kalem ile bir çift göz çizdiği aktarıldı.

Yeltsin Center’dan yapılan açıklamada, 60 yaşındaki güvenlik görevlisinin ilk iş gününde ressam Anna Leporskaya’nın ‘Üç Figür’ (1932–1934) adlı tablosuna tükenmez kalemle bir çift göz çizerek tahrif ettiği belirtildi.

7 Aralık 2021’de ‘Nesnel Olmayan Bir Dünya Olarak Yeni Bir Sanatın Doğuşu’ adlı bir sanat sergisini gezen iki ziyaretçi tarafından tespit edilen durumun kısa süre içerisinde yetkililere bildirildiği vurgulandı.

Moskova’daki Devlet Tretyakov Galerisi’nden ödünç alınan tabloya zarar veren güvenlik görevlisinin işine son verilirken, Yeltsin Center 60 yaşındaki kişinin kimliğini açıklamayacağını söyledi..

Restorasyon Maliyeti 45 Bin TL

Hasarın tespitinin ardından Moskova’ya gönderilen tablo, sanat restoratörü tarafından incelenirken, resmin restore edileceği, hasarın sanat eserine zarar vermeden ortadan kaldırılabileceği bildirildi.

Polis tarafından soruşturma açılan güvenlik görevlisine 395 sterlin (yaklaşık 7 bin 250 TL) para cezası ve bir yıl hapis cezasıyla birlikte vandalizm soruşturması başlatıldı.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu