Yaşam

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Dünyanın farklı kıtalarında yetişen ve sarı çiçeklerden oluşan Sarı Kantaron Otu,  farklı iklimlere uyum sağlayabilmektedir. Tomurcuk ve çiçek kısımları toplanıp kurutularak kullanılan Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?  Sarı Kantaron Yağı Yüze Sürülür Mü? sorularının cevapları ve tüm detayları makalemizde bulabilirsiniz...

Sarı Kantaron Yağı Ne İşe Yarar? Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?. Halk arasında ‘binbirdelik otu, kılıç otu ve koyun kıran’ olarak da bilinen Sarı Kantaron Otu eski zamanlardan beri  bir çok rahatsızlık için kullanılan bitkisel tedavi yöntemlerinden biridir.

Sarı Kantaron Yağı Nedir?

Sarı Kantaron Yağı, bitkinin çiçek ve tomurcuk kısımları toplanıp kurutularak zeytinyağında rengi kırmızıya dönene kadar güneş altında bekletilip elde edilir. Yanık ve yaraların tedavisinde merhem olarak da sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir.  Günümüzde aktarlar da ve online olaraksa satışa sunulan Sarı Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Gelin, birbirinden farklı yararları olan bu yağı daha yakından tanıyalım.


Sarı Kantaron Yağı Nasıl Yapılır?

Sarı Kantaron Yağı yapmak için öncelikle bu bitkinin çiçeklerinin toplanması gerekli. Topladığınız tomurcuk ve çiçekleri güneşe serip kurutulmalı. Sapından ayırdığınız çiçekleri bir kavanoza koyup üzerine de doğal olduğuna inandığınız zeytinyağı ile doldurun. Fakat kavanozun kapağını kapatmak yerine kavanozun ağzını tülbent geçirerek en az 5 gün bu şekilde bekletmelisiniz. 5 gün sonunda tülbent çıkarıp kavanozun kapağını sıkıca kapatıp 45 gün daha bekletilmesi gerekmektedir. bunun yapılmasının sebebi ise kurutulan çiçeklerin zeytinyağı ile birleşerek sarı kantaron yağının özünü almasını sağlamak. Kavanozdaki zeytinyağı kırmızı rengini aldığında zaten Sarı Kantaron Yağı hazır demektir.

Diğer bir hazırlama şekli de kavanoza doğal zeytinyağı koymak şartı ile kurutulan çiçek ve tomurcuklar saplarından ayrılarak yine kavanoza zeytinyağı ile birlikte koymanız. Fakat buradaki püf nokta ise kavanozun güneş görmeden en az 40 gün bekletilmesidir. Bu iki yöntemle de Sarı Kantaron Yağı hazırlanabilmektedir. Tabi ki tercih sizin…


Sarı Kantaron Yağı Faydaları

Faydaları saymakla bitmeyecek olan Sarı Kantaron Yağı, alternatif tıpta sıklıkla kullanıldığı bilinmektedir. Özellikle de bilimsel çalışmalara çok fazla konu olduğu bilinen Sarı Kantaron Yağı Faydalarını sizler için listeledik:

 • Ciltteki hücrelerin yenilenmesini sağlar.
 • Ciltteki yaşlanmayı geciktirir.
 • Pürüzsüz ve canlı bir görünüş sağlar.
 • Enfeksiyonlara neden olan bakteri, virüs ve mantar gibi mikroorganizmalarla savaşır.
 • Deri üzerinde oluşan enfeksiyonlarda iyileşmeyi hızlandırır.
 • Ayak mantarına iyi gelir.
 • Deride oluşan enfeksiyonları iyileştirir.
 • Herper virüsünün neden olduğu yaraları iyileştirir.
 • Aknelerden kalan izleri yok eder.
 • Pişik sorununu çözer.
 • Egzama sorununu giderir.
 • Sindirim sistemini düzenleyici etkisi vardır.
 • Sindirimi hızlandırır.
 • Böbrekleri korur.
 • Vitamin ve mineraller sayesinde saç sağlığının korunmasını sağlar.
 • Saç derisinde oluşan pullanma, kepek ve egzama sorunlarını giderir.
 • Saç dökülmesini önler.

Sarı Kantaron Yağı Zararları

Sarı kantaron yağını kronik hastalığı bulunan kişiler kullanmadan önce uzman doktora başvurmalıdırlar. Çeşitli nedenlere bağlı olarak ilaç kullananlar bu yağı kullanması tavsiye edilmez. Besin alerjisi gibi yan etki gösterdiğinde en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.

 • 2 bardak su
 • 1 tatlı kaşığı kantaron bitkisi

İki bardak sıcak suyu demliğe koyun. Suyu kaynattıktan sonra içerisine bir tatlı kaşığı kuru kantaron bitkisini atın. Kökleri hariç olacak şekilde suyun içine atın. Yaklaşık 5 dakika bekleyin. Daha sonra bardağa süzerek alın. Günde bir bardak içilebilir.


Sarı Kantaron Yağı Cilde Nasıl Kullanılır?

Cildi İyileştirir

Mutfakta yaşanan bazı kazalar kesik ve yaralara neden olabilir. Küçük yaralanmalardan kaynaklanan cilt yaralanmaları, yanık ve cilt tahrişlerine kantaron yağı uygulayarak tedavi edebilirsiniz. Ayrıca yanık sonucu ortaya çıkan izlerin giderilmesi için kantaron yağı oldukça etkilidir.


Cilt Kalitesini Artırır

Sarı kantaron yağı cildi nemlendirici etkiye sahiptir. Uygun bir şekilde kullanıldığında ince çizgilerin görünümlerini azaltır ve cildin sıkılaşmasına yardımı olur.


Cildi Onarır

Cilde uygulandığında etkilenen bölgede kan akışını arttırır ve özellikle hassas cildi yatıştırmaya yardımcı olur.


Siyah Noktaları Temizler

Sarı kantaron yağı cildi derinlemesine temizler ve düzenli kullanıldığında siyah noktaların giderilmesini sağlar. Siyah noktaların yanı sıra sivilce ve sivilce izlerini tedavide de kullanılır.


Güneş Yanıklarına İyi Gelir

Güneş yanıklarına ve ciltteki güneş lekelerin yok olmasını sağlayan kantaron yağı cilt renginin açılması için de kullanılır. Özellikle kararan dirsek ve diz gibi bölgelerin renginin açılmasını sağlar.


Sarı Kantaron Yağı Sakinleştirici Özelliğe Sahiptir

İçeriğindeki bazı farklı maddelerden dolayı olumsuz durumlara karşı kullanılan kantaron yağı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkiye sahiptir. Vücudunuza uygun bir şekilde kantaron yağı uygulayarak cildinizi rahatlatabilir ve üzerinizde biriken streste kurtulabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu