Kimdir

Sera Kadıgil Kimdir, Nerelidir? Sera Kadıgil Hayatı ve Biyografisi

TBMM Bütçe görüşmelerinde yaptığı hamle ile adından söz ettiren Sera Kadıgil Kimdir? merak edilmekte. Siyaset gündemine dair yorumları ile de dikkatleri üzerine çeken Sera Kadıgil Kaç Yaşında, Ne Mezunu? Gelin birlikte Sera Kadıgil Hayatı ve Biyografisini öğrenelim…

Sera Kadıgil Kimdir?

Son günlerde siyaset gündemine dair yorumları ile gündeme gelen Sera Kadıgil en çok merak edilen isimler arasında yer aldı. 29 Kasım 1984 tarihinde İstanbul’da dünyaya geldi. Sera kadıgil aslen Gümüşhane Kelkitli. Tam adı Saliha Sera Kadıgil Sütlü. Vefa Lisesi’nden 2003 yılında mezun oldu. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Yüksek lisansını aynı üniversitede özel hukuk alanında 2010 yılında yaptı. İngiltere’nin başkenti Londra’da Queen Mary Üniversitesi’nde sinema eserleri üzerine araştırmalarda bulundu.

Mezuniyetinin ardından İstanbul Barosu’na bağlı olarak serbest avukatlık yaptı. Avukatlık kariyerini kültür sanat hukuku alanında yoğunlaştıran Sera Kadıgil, birçok tiyatro ve sanat örgütünün yanı sıra Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası, Bağımsız Tiyatrolar Derneği Girişimi, İstanbul Şehir Tiyatrosu Çalışanları Derneği gibi meslek örgütlerinin avukatlığını üstlendi.

İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu’nda üyelik görevinde bulundu. 2011-2012 yıllarında CHP Kadın Kolları Merkez Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ve 2014 yılından itibaren 3 dönem Parti Meclisi Üyeliği yaptı. 2018 yerel seçimlerinde CHP’de İstanbul Milletvekili seçildi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeliği yaptı.


Sera Kadıgil Hayatı ve Biyografisi

Avukatlık kariyerini kültür sanat hukuku alanında yoğunlaştıran Kadıgil, birçok tiyatro ve sanat örgütünün yanı sıra Oyuncular Sendikası, Sinema Televizyon Sendikası gibi emek örgütlerinin, kuruluşlarından itibaren avukatlığını üstlenmiştir. İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu üyesi olarak görev yapmıştır.

2003 yılında Vefa Lisesinden, 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesinden derece ile mezun oldu. 2007 yılında İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk alanında başladığı Yüksek Lisans eğitimini 2010 yılında “Sinema Eserleri” üzerine yazdığı tezi ile tamamladı. İstanbul Üniversitesi Özel Hukuk alanındaki doktora eğitimi devam etmektedir. İleri seviyede İngilizce bilmektedir. İstanbul’da bulunan Kadıgil Hukuk Bürosu’nun sahibi olan Kadıgil, 2008 yılından bu yana İstanbul Barosu Hayvan Hakları Komisyonu Yürütme Kurulu Üyesidir.
Twitter 👉 Sera Kadıgil 
İlginizi Çekebilir 👇

👉 İnci Ertuğrul Kimdir, Nerelidir? İnci Ertuğrul Hayatı ve Biyografisi

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu