Bilgi Arşivi

Şiddete Uğradığınızda Darp Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Şiddete Uğradığınızda Darp Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?. Fiziki şiddete uğradığınızda şikayetçi olabilmeniz için darp raporu almanız gerekmektedir. Darp raporu: Biri veya birileri tarafından vurma, dövme vb. fiillere maruz kaldığını iddia eden kişide darp izleri bulunup bulunmadığını gösteren doktor tarafından verilen rapordur.

Darp Raporu Nedir?

Darp, bir kişiyi veya bir grubu tamamen çıplak el ile yaralamaya denilmektedir. Darp etme sırasında sopa, bıçak veya herhangi bir eşya kullanılmaz. Darp raporu; birisi tarafından vurma, dövme vb. fiillere maruz kaldığını iddia eden kişide darp izlerinin bulunup bulunmadığını gösteren yazıdır. Şiddete maruz kaldığını iddia eden kişinin yaralandığını kanıtlamak için kullanılır ve delil niteliğindedir.

Darp raporu, güçlü bir delil olmakla birlikte her zaman hukuki kanıt olarak kabul edilmeyebilir. Darp raporu, tek başına şüpheliyi cezalandıracak yeterlilikte olmayabilir. Mahkeme değerlendirmesinde, varsa tanık anlatımları ve diğer delilleri de dikkate almaktadır.


Darp Raporu Nasıl ve Nereden Alınır?

Darp edilen kişi; en yakın karakola, jandarma komutanlığına, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı İl Müdürlüğüne, kaymakamlığa/valiliğe, cumhuriyet başsavcılığına, Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’ne (ŞÖNİM),aile mahkemesine, belediyelere başvurabilir. Başvurduğunuz bu kurumlar başvurana eşlik ederek en yakın hastanenin acil servisinde darp raporu almasını sağlayacaktır. Örneğin karakola başvurduğunuz Polis eşliğinde darp raporu alabilirsiniz.

Kişisel Darp Raporu Almak İsterseniz; Hastanelerin acil bölümüne başvurabilir, sizi muayene eden doktora yaşadıklarınızı anlatarak darp raporu alabilir ve eğer istiyorsanız hastane polisine şikayetinizi iletebilirsiniz. Sağlık ocaklarında düzenlenen darp raporlarının geçerliliği yoktur.

Hastanelerde, kamu görevlisi olan Doktor tarafından düzenlenen bu evrak resmi belge niteliğindedir. Darp raporu alınması nedeniyle, başvurandan herhangi şekilde ücret talebi söz konusu olmaz.

Darp raporu alınmasından sonra her zaman kullanılabilir. Ancak şikayete bağlı suçların söz konusu olduğu hallerde, şikayet süresi içinde başvurulması önemlidir. Aksi taktirde şikayet hakkınız, hak düşürücü sürenin geçmesiyle birlikte kaybolur.


Darp Raporu Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

  • Ceza soruşturmasının kovuşturmaya dönüştürülmesi ve davanın kazanmanız için yaşadığınız şiddeti delillendirmeniz gerekiyor. Darp izlerini tespit ettirmek için en yakın hastaneye gidin.
  • Eğer karakola başvuracaksanız, polis/jandarmanın sizi hastaneye sevk edip, darpı raporlaması gerektiğini unutmayın. Karakola başvurmayı planlamıyorsanız, hastanelerin acil servislerinden ücretsiz yararlanabilirsiniz.
  • Hastaneye gittiğinizde, vücudunuzda darp edilen yerleri ayrıntılı bir şekilde hekiminize anlatın. Tüm detayların rapora geçmesini sağlayın.
  • Eğer hastaneye gidemiyorsanız, vücudunuzdaki darp izlerini fotoğraflayın.

Darp raporu aldıktan sonra raporla birlikte karakola/savcılığa başvurabilir ve şikayetçi olabilirsiniz. Karakol veya savcılıktan veya dilerseniz doğrudan aile mahkemesinden koruma kararı verilmesini isteyebilirsiniz. Şikayetiniz sonucunda açılacak dava tebligatları sizin dilekçede bildirdiğiniz adresinize gönderilecektir. Ailenize bir tebligat gitmeyecektir. Yasal süre içinde dilerseniz tazminat davası da açabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Hakaret Sayılmayan Kelimeler Listesi

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu