Gündem

Sigara Kullananların COVID 19 Virüsüne Yakalanma Riski Daha mı Yüksek?

Sigara kullananlar COVID-19′a yakalanmaya karşı daha savunmasız olabilir, çünkü sigara içme eylemi parmakların dudaklarla temasını içerdiğinden, bu da olasılığı artırır. Sigara içen ve COVID-19’a yakalanan kişilerin komplikasyon riskinin arttığı düşünülmektedir (hastaneye yatış, yoğun bakıma kabul, solunum desteği, ölüm).

Sigara içmek akciğer kapasitesini azaltabilir ve bağışıklık sistemini zayıflatabilir. Sigara içenler, grip veya bakteriyel pnömoni gibi solunum yolu enfeksiyonları geliştirme riski daha yüksektir. Sigara içmenin ayrıca kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH) için ana risk faktörü olduğu bilinmektedir. KOAH’lı kişiler, akciğer durumlarıyla ilişkili semptomları şiddetlendirebilecek enfeksiyonlara daha yatkındır.

Salgın, insanların kendilerini stresli ve endişeli hissettikleri için daha fazla sigara içmesine neden olabilir: enfekte olmaktan korkmak, çaresiz hissetmek, maddi kaygılar, izole olmak vb. Ancak sigara içen iş arkadaşları ve arkadaşlarıyla daha az sosyal temas kurmak insanlara yardımcı olabilir. Sigarayı bırakmak. Mevcut bağlam, genellikle sigarayı bırakmanın getirdiği birçok faydaya ek olarak, COVID-19 ile ilişkili riskleri en aza indirebileceğinden daha da yardımcı olacaktır.

Sigara içen biri olarak, enfekte olursam daha ciddi semptomlar alma ihtimalim var mı?

Her türlü tütün içmek akciğer kapasitesini düşürür ve birçok solunum yolu enfeksiyonu riskini artırır ve solunum yolu hastalıklarının şiddetini artırabilir. COVID-19, öncelikle akciğerlere saldıran bulaşıcı bir hastalıktır. Sigara içmek akciğer fonksiyonunu bozarak vücudun koronavirüsler ve diğer solunum yolu hastalıklarıyla savaşmasını zorlaştırır. Mevcut araştırmalar, sigara içenlerin ciddi COVID-19 sonuçları ve ölüm geliştirme riskinin daha yüksek olduğunu göstermektedir.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu