Yaşam

Sigma Nasıl Olunur? Sigma Kişi Olma Kuralları Nelerdir?

Sigma Nasıl Olunur? Sigma Kişi Olma Kuralları Nelerdir?. Sosyal medyada son günlerde kişilik analizi türleri oldukça yaygınlaştı. Bulardan biri de Sigma Erkek ve Sigma Kadın Nasıl Olunur? Aslında bir matematik terimi olan Sigma Ne Demek? Birinin Sigma Olduğunu Nasıl Anlarız? Alfa, Beta, Omega Erkek tipleri de oldukça merak edilmekte. Gelin birlikte Sigma nasıl bir karakter ve kimlere denir? öğrenelim…

Sigma Nasıl Olunur?

Öncelikle Sigma Ne demek? sorusuna cevap verelim. Aslında Sigma, Yunan alfabesinde yer alan 24 harften 18’incisidir. TDK anlamına bakacak olursak da Sigma anlamı liderlik yapmayı seven ve egoları yüksek olan kişilere verilen isimlerden biridir. İnsan yönetimine meyilli ve bağımsız karaktere sahip kişilerdir. Aslına bakılırsa; her zaman sözlerle değil, eylemlerle cevap veren sigma kişiler, genelde erkek tiplerine verilen Alfa ve Beta benzetmesine karşı bir tepki olarak ortaya çıkartılmıştır.


Sigma Kadın Ne Demek?

Sigma kadınlarını; bağımsızlığına çok düşkün, mutlu olmak için kimseye ihtiyacı olmayan, çok sadık ve asla aldatmayan, partneri konusunda çok seçici, sadece kaliteli birliktelik arayan kadındır. Ayrıca uyumlu ve özgüveni korkutucu derecede yüksek olan kadınlar sigma kadınlarıdır.


Sigma Erkek Ne Demek?

Sigma Erkekleri ise; manipülatif erkeklerdir siyebiliriz.  Alfa ve omegalar gibi çalım satan bir duruşları yoktur ancak zekalarıyla tıpkı onlar kadar ilgi çektikleri aşikardır. İnsanı hem ürpertip hem saygısını uyandırırlar. İkna ve manipülasyon yetenekleri sayesinde sosyal ortamlarda alfa ve omegalardan daha bile güçlü konumda olabilirler.


Sigma Olma Kuralları Nedir?

Sigma Nasıl olunur? sorusuna cevaben de aslında bu kurallardan bahsedebiliriz. Aslında Sigma Kurallarının belli bir sayısı yoktur. Sigma olmak isteyenler için aşağıda sigma olma kurallarını listeledik…

1) Asla ikinci hamleni karşı tarafa belli etme.

2) Her zaman sözlerle değil, eylemlerle cevap verin.

3) Sıkı değil, akıllıca çalışın.

4) Göz teması kurduğun kişiden gözlerini o ayırmadan ayırma.

5) Vaktinizi boşa harcayan insanları hayatınızdan çıkarın.

6) Sizi takdir eden yoksa, kendinizi takdir edin.

7) Irkçı ve önyargılı insanlardan uzak dur.

8) Yavaş konuşun, hızlı düşünün.

9) Karakterinizin kaderiniz olduğunu asla unutmayın.

10) Asla kimseye tam olarak güvenme.


Sigma Erkek Nasıl Anlaşılır?

Sigma Erkeklerin en temel özelliği bağımsız ruhlara sahip olmalarıdır. Sigma erkekler yalnız kalmayı sevdikleri için bu özelliğe sahiptir ve bu özellik sonradan kazanılan bir alışkanlık değildir.

  • İnsani ilişkileri iyi ve güçlüdür. Karşı cinsi çok kolay bir şekilde ikna edebilir, onu kendi tarafına çekebilir çünkü Sigma erkekler manipülasyon konusunda da çok başarılıdır.
  • Dışarıdan bakıldığında içine kapanık bir görüntüye sahiptirler fakat gereken durumlarda bir alfa gibi hareket etmesini de bilirler.
  • Liderlik yetenekleri vardır fakat liderlik etmek istemezler. Bu yüzden de takım oyunlarında başarılı değildirler.
  • Süresi kısa fakat derinliği olan ilişkileri severler. Tutkulu aşk kavramı Sigma Erkeklerin en sevdiği kavramların arasında yer almaktadır.
  • Sigma erkekler genel anlamda zeki insanlar olmakla birlikte zekaları genellikle sosyal anlamda daha yüksektir.
  • Güce sahip olmayı severler fakat gücü sadece gerektiğinde kullanırlar.
  • Belirli kuralları vardır ve bu kuralların dışına büyük ölçüde çıkmaktan korkarlar.

Sigma Erkek Neler Yapar?

1. Yalnız kalmayı sever

Bir sigma erkeği hakkında herkesin fark edeceği ilk şeylerden biri kendi yalnızlığına değer verme şekilleridir. Gerektiğinde karizmalarını ve çekiciliğini ortaya koyma konusunda yetenekli olmalarına rağmen kendi başlarına her zaman daha rahattırlar.

Onlar, düşünmek ve rahatlamak için zamana ve yere sahip olmayı seven içe dönük bireylerdirler. Çünkü diğer insanlar etraflarında enerji vampirleri gibi davranırlar. Bu insanlar onlar için ne kadar önemli olursa olsunlar yalnızlık onlar için son derece önemlidir.


2. Sessiz liderdir

Genel olarak bir lideri hayat ettiğinde aklına ne gelir? Ön saflarda, her zaman çevresinde ona eşlik eden birilerinin olduğu birisidir öyle değil mi? Yüksek sesle konuşur, her zaman büyük ve korkutucu görünürler. Asla uğraşmak istemeyeceğin birine benzer alfa erkek bir liderdir.

Fakat sigma erkekler en az alfa erkekler kadar yeteneklidirler. Sadece yaklaşımları farklıdır. Sigma erkekler yapılması gerekeni yaparlar. Herhangi bir sorunu çözmek ve verimlilik katmak için mükemmel bir iç gözlem ve zeka karışımına sahiptirler. Onlar sessiz liderlerdirler.


3. Uyum sağlamayı bilirler

Alfa erkekler bir sosyal grubu etkisi altına alıp kendilerini lider yapabilirler. Fakat kendi liderliğini empoze etmenin her zaman mümkün olmadığı bazı zamanlar vardır. Alfa erkeklere hak ettiklerini düşündükleri saygı ve yetki verilmediğinde motivasyonlarının düştüğü görülür.

Bir sigma erkeği gerekirse sorumluluk alabilir. Çeşitli sosyal durumlarda lider olarak ilan edilmeyi beklemez. Herhangi bir anda kendileri için gereken rolü yerine getirmekten mutlu olurlar. Bu da alfa erkeklerden daha akıcı ve esnek olduklarını gösteren bir durumdur.


4. Herkese aynı şekilde davranır

Günlük hayatımızın büyük bir kısmı sosyal hiyerarşiler üzerine kurulmuştur. Bu ilk kez okulda karşılaştığımız bir şeydir. Çoğumuz popüler çocukların kim olduğunu, onların etrafında nasıl davranmamız gerektiğini falan öğreniriz.

Sigma erkekleri kazanılmamış bu tür anlamsız güç dinamiklerine uyum sağlamazlar. Bir kişiye bir şekilde ve diğerine başka şekilde davranmayı kabul etmezler. Sigma erkeği etrafındaki herkese aynı şekilde davranmaktan fazlasıyla mutludur.


5. Sosyal çevreye ihtiyacı yoktur

Alfa erkekler bir yapıya ihtiyaç duyarlar. Çünkü kişilikleri kendilerini diğer insanlardan yansıtma etrafında döner. Başkaları üzerinde kontrol sahibi olduklarını ve başkalarını yönlendirdiklerini bilmekten hoşlanırlar. Bu iyi veya kötü olsun bu şekildedir.

Sigma erkekleri ise farklı yapıdadırlar. Sosyal çevrelerin bir parçası olmaktan korkmazlar. Fakat kendilerini sosyal sorumluluk ve taahhütlerde boğmazlar. Kişiliklerinin diğer insanların bağlarının tamamen dışında olduğunu bilirler ve buna uygun hareket ederler.


6. Sessizliğin önemini anlar

Sigma erkekleri pek konuşmayı sevmezler. Onları hayatlarında olup biten küçük şeyler hakkında sohbet ederken bulma şansınız neredeyse çok azdır. Bunun nedeni bir gün içerisinde önemini yitirecek şeyler hakkında konuşmayı pek sevmemeleridir.

Ancak sessiz tipler eğiliminde olmalarını farklı algılamamak gerekir. Sigma erkekleri içe dönüktürler ama aynı zamanda baskın karakterlidirler. Bir gruba dahil oldukları zaman varlıkları ve hareleriyle orayı komuta etmeyi başarırlar.


7. Gri olmayı severler

Sigma erkekleri her zaman en iyi insan olmazlar. Doğru veya yanlış olduklarına inandıkları şeyin koruyuculuğunu yaparlar, alaycı olurlar ve bitkin düşebilirler. Bu yüzden siyah veya beyaz değil gri tonda olmayı tercih etmeleri anormal değildir.

Genellikle içe dönük olduklarından sistemin bir anlam ifade etmeyen kısımlarını görmeye çalışırlar. Bu nedenle toplumun onlara vermeye meyilli olduğu gerçek saygıyı talep etmezler. Ne kadar yanlış olursa olsun, kendine göre doğruysa o doğrunun arkasında durma eğilimi olacaktır.


8. Hayatı düz yaşamaktan nefret eder

Sigma erkeği riskten korkmaz. Bu, sürekli olarak otoriteyi empoze ettiği veya pervasızca hareket ettiği anlamına gelmez. Tam anlamıyla isyancıların aksine sigma erkekleri, birkaç kuralı çiğnemek veya iyi hesaplanmış riskler almaktan çekinmezler.

Sigma erkeği bunu otoritesini göstermek için yapmaz. Sadece kafasındaki projeyi ileri taşımak için gerçekleştirir. Aldığı her riskin ardında bir amaç vardır. Bu yüzden inanılmaz derecede verimli lider olmayı başarırlar. Mümkün olan en iyi senaryo daima onların gözünün önündedir.


9. Sosyal becerilerini kullanır

Bir sigma erkeği için formaliteler her koşulda zaman kaybıdır. Gerçekten topluma uyum sağlamakta ve bazı popülerlik yarışmalarını kazanmakla ilgilenmez. Sigma erkeği genellikle bu konuda yanlış anlaşılır. Çünkü dışarıdan bir züppe gibi görünebilir.

Her sohbete hükmetmek isteyen alfa erkeklerle karşılaştırıldığında sigma erkekleri arka planda durmaktan hoşlanırlar. Pek çok insan için temel beceri olan etkili konuşma sigma erkeği için can sıkıcıdır. Bunun yerine sosyal becerilerini etkili bir biçimde kullanmaya odaklanır.


10. Ne olduğunu ve ne olmadığını bilir

İç gözlem bir sigma erkeğinin temel özelliklerinden biridir. Herkesin görmesi için kendini dışa doğru yansıtan bir alfa erkeğinin aksine sigma erkeği kendine ve eylemlerinin tüm varlığını nasıl etkilediğine odaklanır. Bu yüzden sigma erkekleri kendilerini çok iyi tanırlar.

Güçlü yönlerini bilir ve önemli olduğunu düşündüğü zayıf yönlerini iyileştirmek için aktif olarak çalışırlar. Zamanını etrafını insanlarla çevrelemek yerine sigma erkeği genel olarak neyi daha iyi yapabileceğini analiz etmeye çalışır.


11. Kadınların ne istediğini bilir

Sigma erkeği kadınların tam olarak ne istediğini ve karar verirken neleri dikkate aldığını bilir. Bu yüzden “oyun” oynamak onun doğasında vardır. Elbette bu insanları yönlendirmek, onları kandırmak ve istediklerini yaptırmakla ilgili sinsi bir oyun değildir.

Sigma erkekleri, kadınların ve erkeklerin temelde farklı olduklarını kabul ederek hareket eder. Her nasıl bir kadın burçlarla ilgileniyorsa kendisi de bunu yapma eğilimindedir. Çünkü er ya da geç burçların kendisi için işe yarayacağını bilerek hareket eder.


12. Kendi kaderinin efendisidir

Bu biraz iddialı olabilir ama sigma erkekleri bağımsız hareket ederler. Kaderlerini kendileri çizme konusunda isteklidirler. Derinlemesine içe dönük bir yapıda olduğu için verimlilik konusunda diğerlerine göre bir adım daha önde olabilmek adına altıncı hissine güvenir.

Sigma erkeğinin son derece hırslı olduğunu söylemeye bire gerek olduğunu düşünmüyorum. Her zaman odadaki en yüksek ses olmayabilir ama kimse onu dinlemese bile inancı ve ahlakı güçlü kalmayı başarır. Bu nedenle, sigma erkeği standart yapılara uymama eğilimindedir.


13. Onu anlamak zordur

Sigma erkeğinin sahip olduğu kişilik anlaşılması en zor kişilik türlerinden biridir. Ne beta ne de alfa olduğu kendi tarzında benzersizdir. Seçimlerini ve davranışlarını karakterize etmek zordur. Baskın olmak ve itaatkar olmak konusunda pek anlayışlı değildir.

Bir sigma erkeğiyle çıkıyorsan, onunla çıkmanın en zor yanlarından birisi çok konuşmamasıdır. Problem çözme becerisi her zaman ilk sırada gelir. Bu her zaman duygusal olarak ihtiyaç duyduğun bir şey değildir. Genelde sigma erkeğinin robot gibi bir şey olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.


14. İsterse alfa olmayı başarabilir

Doğaları gereği alfa erkekler etrafındaki insanlar tarafından alfa erkek olarak bilinmek isterler. Yapılarla yaşarlar ve liderlik niteliklerine sahip güçlü bir adam olmanın ne anlama geldiğini düşünerek hareket ederler. Bu onların temel özelliğidir.

Sigma erkeği daha az umursamazdır. Bir alfa erkek gibi aynı acımasızlığa ve kurnazlığa sahiptir ama gerçekten insanlar üzerinde projelendirmekle ilgilenen birisi değildir. Sigma erkeği yeteneklerini sergilemekle ilgilenir, ödüller ve takdirler her zaman ikincil plandadır.


15. İnatçı ve saplantılıdır

Sigma erkeğinin kim olduğunu bilmesi, güven ve saplantıyla birlikte inatçılığı da beraberinde getirir. Sigma erkeği bir kişi olarak kim olduğundan emindir. Sevdiği ve sevmediği şeylerin çok net bir resmine sahiptirler. Bu açıdan sigma erkeği olayların farklı yönlerini göremez.

Bu özellikle hayatını zenginleştirmek isteyen ve aynı zamanda bir sigma erkeğiyle beraber olan birinin hayallerini paramparça edebilir. İşleri kendi bildiğin yöntemle yapmak yerine farklı şeyler ortaya koymalı ve onu şaşırtmalısın. Sigma erkekleri bazen kendi hayatlarında sıkışmış olabilirler.


 Alfa Erkek Ne Demek?

Lider konumunda olmayı seven genelde lider olan erkektir alfa erkek. Tüm kadınların ilgisini çeker, karizma sahibi, özgüveni ve zekası yüksek erkeklerdir. Girdikleri ortamın ilgi odağı, güçlü erkeklerdir. Bu ilgi nedeniyle kadınları hayatlarında merkezi konuma oturtmazlar. İşlerini yaparken daima sahnede gibidirler.

Alfa; şirketin yakışıklı, zeki, karizmatik, zengin patronudur. Takım elbiselidir. Kadınlar peşinde koşar ama o buna önem vermez. Günübirlik ilişkiler yaşar. Kendi gibi alfa özelliklerde bir kadın karşısına çıkmadığı sürece kadınlara değer vermeyecektir.


Beta Erkek Ne Demek?

Beta erkek, alfanın yancısı değildir. Sosyal ortamda lideri takip eden pozisyondadır ancak tam anlamıyla ezik ve yancı olarak nitelendirmek doğru olmaz. Çünkü liderin gücünden nemalanmaz. Kadınlara çok değer veren, kraliçe gibi davranan erkektir. Çok güçlü ve yüksek çekim sahibi değillerdir ancak özel ilgi alanları ve yetenekleri vardır. Zekidirler. Kişisel gelişimlerine önem verirler. Risk almaya eğilimli değillerdir. Sadıktırlar. Kendilerini mükemmel erkek haline getirmeye çabalarlar. Kadınlar için başlangıçta alfalar kadar etkileyici değillerdir.

Beta; şirkette çalışan çalışkan, yetenekli orta düzey yöneticidir. Kültürlü ve entelektüeldir. Kadınlara saygı duyar. Hayatının kadınını arar. Görüştüğü kadına romantik jestler yapar.


Omega Erkek Ne Demek?

Genellikle alfanın ikizi olarak geçer omega. Çünkü lider özellikleri, karizması ve çekiciliği olmasının yanında liderlik etmeyi tercih etmez. Özgüvenleri yüksektir. Kendi işlerini kendileri yaparlar. Yalnız kurt demek yeterince açıklayıcı olmaz. Liderlik etmediği farklı sosyal gruplarda aynı anda bulunabilirler. Yakın arkadaşlıklar, derin dostluklar kurarlar. Alfanın sahnede olma hali ve egosu yoktur. Farka bakacak olursak; alfa her zaman ilginin onda olduğuna, hayranlık uyandırdığına emin olmak isterken omega buna değer vermez. Ancak bunlara sahiptir.

Omega; şirketle freelance projeler yapan kendi çalışma düzenini kendi belirleyen, zeki, yetenekli, yakışıklı meslek uzmanıdır. Alternatif giyimlidir. Kadınların ilgisini çeker ama bir sürü kadının ortasında değildir. Daha seçicidir.


Delta Erkek Ne Demek?

Beta erkeğe yanlış bir şekilde yüklenen tiptir delta erkek. Alfa ve omegalara yancılık ederler. Onların dostluğunu elde etmeye çalışırlar. Fiziksel ve mental açıdan zayıftırlar. Kişisel gelişimlerine değil güçlü bir erkeğin yanında olup onun gücünden nemalanmaya odaklıdırlar. Yalancı, hilekar, dedikoducu olup kadınların ilgisini çekmek için saldırganlık gösterme eğilimindedirler.

Delta; patronun yalakası, kendi işini başkalarına yıkmaya çalışan şirket çalışanıdır. Kadınlarla çok iyi bir iletişimi yoktur. Kadınlarla iyi iletişimi olan erkeklere ve kadınlara saldırganca davranma eğilimi vardır. Erkek ortamlarında kadınlara yönelik nefret söyleminde bulunur. Red pill’cidir. Alfa gibi görünmeye çalışır ama hıyar gibi görünüp kendini rezil eder.


Gama Erkek Ne Demek?

Dışarıdakiler diyebileceğimiz gruptur gama erkekler. Lider ya da takipçi değildirler. Kendi hallerindedirler. Adeta görünmezdirler. Kendilerini geliştirmeye ve yaptıkları şey ne ise onu yapmaya odaklıdırlar. Nerd olarak nitelendirilebilirler. Yeterlik ve yetenekler bakımından çoğunlukla ortalama düzeydelerdir.

Gamma; it’de çalışan bilgisayar kurdudur. Bu konuda yeteneklidir. Ama sosyal açıdan çok dışa dönük değildir. Cuma iş çıkışı tüm şirket bira içmeye gittiğinde ayıp olmasın diye yarım saat takılıp evde arkadaşıyla playstation oynar.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 Ruh Eşinizi Bulduğunuzun 11 İşareti

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu