Gündem

Sınav Haftasın’da Motive Olma

Üniversitenin vize ve final haftasından daha stresli bir zaman yok. İş yükü çok büyük, baskı en yüksek noktada ve son dakika çöküşüne düşmek çok kolay. İşte motivasyonunuzu sınav haftasının sonuna kadar devam ettirmek için altı ipucu.

1- Çok Erken Kutlamaya Başlama

Sınav haftası ile ilgili en zorlu şeylerden biri, sizin ve arkadaşlarınızın farklı zamanlarda muhtemelen biteceği gerçeğidir; bu, arkadaşlarınız için hazırlanmak için bir ya da iki sınava girerken gece geç saatlerini kutlamak için harcayabileceğiniz anlamına gelir.
Göründüğü gibi haksızlık, sınavlarınız bitmeden kutlamalarınıza başlamayın. Sınav sonrası arkadaşlarınızdan uzak durmaya çalışın ve işinize odaklanın. Partiye gitmeden bu kadar uzun zaman geçmeyi başardıysanız, birkaç gün daha zor olamaz.


2- Kendine Küçük Zaferlere İzin Ver

Bir sınav kümeniz varsa, her biri için küçük ve yönetilebilir ödüller planlamanız gerekir. Zorlu işlerden sonra kendinizi kabul edip davranırsanız ruhlarınızın yüksek ve motivasyonunuzun yüksek kalmasına yardımcı olacaktır. Aynı zamanda, hak ettiğiniz (ama kısa) bir mola verdiğinizi bilerek çalışmaya dönmenize yardımcı olabilir.


3- Neyin İşe Yaradığını Kullanın

Sınav döneminin sonundaki yararlı kısım, denemiş ve gerçek revizyon tekniklerini aşmış olmanızdır. Şu ana kadar yaptıklarınızı gözden geçirin ve en iyi olanı değerlendirin. Bu şekilde daha akıllıca çalışabilirsiniz, daha sıkı değil.


4- Düzenli Kalarak Zirvede Kalın

Yapmanız gereken işleri yönetilebilir parçalara bölmek, sizi bunalmış olmanıza engel olacaktır. Daha büyük resme bakmak, olayların aşılmaz görünmesine neden olabilir. Kalan işlerinizi düzenlemenize yardımcı olacak listeler, planlar veya grafikler hazırlayın. Ne de olsa, yapılacaklar listenizdeki bir öğeyi geçmekten daha değerli bir şey yok.


5- Doğru Arkadaşlarla Çalış

Toplumsal bir faaliyete çalışmak, biraz daha az yorucu görünmesine yardımcı olabilir. İnsanları birlikte çalışmak, bu nedenle büyük ölçüde motivasyona neden olabilir – artı, sizi aynı doğrultuda ve programda tutabilirler.

İşin zor yanı, çalışmak için doğru arkadaşları bulmak. Biriyle ne kadar iyi çalıştığınız konusunda kendinize karşı dürüst olun ve kibarca, sadece dikkat dağıtmaya gerçekten hizmet eden belirli insanların olduğunu kibarca açıklayın. Gerçek bir arkadaş anlayacaktır.


6- Kendine İyi Bak

Sınav mevsimi, diğer her şeyin gitmesine izin vermek için bir bahane olabilir, ancak egzersize ayak uydurmak, sağlıklı beslenmek, yeterince uyumak ve öz bakımı sağlamak motive olmak için çok önemlidir. Kendinize iyi bakmak için zaman ayırdığınızdan emin olun, aksi takdirde sorun yaşama riskini de taşırsınız.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu