Blog

Sınavlara Hazırlanmanın 9 Sıra Dışı, Ancak Etkili Yolu

Sınavlara Hazırlanmanın 9 Sıra Dışı, Ancak Etkili Yolu. Üniversite ve üniversite öğrencileri, sınavlar söz konusu olduğunda büyük bir baskı hissediyorlar ve neden yıllarca eğitim gördüklerinde neden olmasınlar. Sınavlara hazırlanmak ve iyi bir sınav katılımcısı olmak kalifikasyonunuzu elde etmenin bir parçasıdır, bu yüzden sınavlara hazırlanmak için dokuz alışılmadık ama etkili yol vardır.

1 – Sınavlarınızdan İki Ay Önce Uyku Moduna Geçin

İstediğiniz son şey, sınavlarınızı yaparken uykulu olduğunuz noktaya kadar uykuyu kaçırmaya başlamaktır. Kafeine güvenmeyin, çünkü kafein 40 dakika kadar kısa bir süre sonra yıpranabilir ve karşılaştığınız kafein çökmesi (iyileşme evreniz) sizi uykululuk noktasına kadar yormanıza neden olabilir.

Sorun şu ki, endişe sınavları, öğrencileri ayakta kalmanın ve çalışmanın iyi bir fikir olduğuna ikna etme eğilimindedir. Diğer öğrenciler kendilerini düşündükleri kadar yorgun olmadıklarına ikna ederler. Düzenli bir uyku düzenine girmelisiniz, ancak vücudunuzun adapte olması iki ay kadar sürebilir ve aynı anda ve aynı sayıda saat boyunca sürekli uyuyabilirsiniz. Bu yüzden iki ay önceden uyku düzeninize girmeye başlamanız gerekiyor.


2 – Sahte Testlerle Pratik Yapın… Ve Çok Fazla Yapın

IQ testlerinin ranza olduğu kanıtlanmıştır, çünkü bir kişi IQ test cevaplarını tam bir yıl boyunca inceleyebilir ve bu nedenle zaman içinde puanlarını artırabilir. Sınav kağıtları ile gerçek test soruları uygulamak sistemi yenmenin bir yoludur. Eski sınav sorularının yeni sınav kağıtlarında tekrarlanma sayısı şaşırtıcıdır ve bunun nedeni kısmen müfredatın gerektirdiği bazı sorulardır ve aynı soruları yeniden yazmanın pek çok yolu vardır.

İnternetten (sahte birçok denetçi eski testleri çevrimiçi yayınladığı için) ya da öğrencilerin / profesörlerin İnternet’e taradığı testleri indirerek gayri meşru bir şekilde birkaç sahte test yapın. Bazı öğrenciler yurtlarında sahte testler yapabilmeleri için sınav kağıtlarını indirip basarlar. İyi bir fikir, testi kalemle tamamlamaktır, böylece kağıdı işaretleyebilir ve yazdıklarınızı silebilirsiniz, böylece daha sonra tekrar deneyebilirsiniz. Ayrıca, işaretleme kılavuzlarının nasıl kullanılacağını öğrenirseniz, daha iyi bir sınav katılımcısı olursunuz, çünkü ne beklendiğini anlamayı öğrenirsiniz.


3 – Ezberlenen Öğeleri Görsel Zihinsel Görüntülerle Bağlayın

Bazen beyniniz cevabı bilir, ama siz sormadan zihninizden çıkaramazsınız. Harika bir örnek, bir şarkıdaki tüm kelimelere şarkı söylerken, ancak şarkı çalmadığında şarkı söyleyemezsiniz. Görsel zihinsel görüntülerle kendinize bir istem oluşturun. Diyelim ki Isaac Asimov’un aşağıda listelenen “ Üç Robotik Yasası ” nı ezberlediniz , ancak görsel bir soruya ihtiyacınız var – işte böyle yapılıyor.

“1. Bir robot bir insana zarar vermeyebilir veya eylemsizlik yoluyla bir insanın zarar görmesine izin vermeyebilir. ”

“2. Bir robot, bu emirlerin Birinci Kanunla çeliştiği durumlar dışında, insanlar tarafından verilen emirlere uymak zorundadır. ”

“3. Bir robot, Birinci veya İkinci Yasa ile çelişmediği sürece kendi varlığını korumalıdır. ”

Görsel görüntünüz, “Mermilerden kaçınmak için bebeğin üzerinde dans eden bir Robot” olabilir. Yorumunuz: Robot bebeğe zarar vermeden dans ediyor, bebeği korumak için emirlere uyuyor ve dans ederek kendine zarar vermekten kaçınıyor. Bir streç gibi görünüyor değil mi? Ama deneyin, bu saçma görsel istemlerin ne kadar iyi yardımcı olacağına şaşıracaksınız. Görsel görüntüyü olabildiğince saçma hale getirin çünkü saçma görsel görüntüleri daha kolay hatırlayacaksınız.


4 – Her Test Yanıtının Başında Beyin Fırtınası Nasıl Not Edileceğini Öğrenin

Her bir test cevabı için beyin fırtınası yapmak normaldir, ancak fikirleriniz hakkında nasıl not yazacağınızı bilmiyorsanız çaba harcanır. Sınavlar genellikle hurda kağıt parçalarıyla birlikte gelir, böylece testinizde yol alırken hızlı notlar alabilirsiniz.

Hızlı notlar almanın birçok yolu vardır ve vurgu gerçekten “Hızlı” olmalıdır, çünkü bu fikirleri geldikçe tutmanız ve saklamanız gerekir ve genellikle çok hızlı gelirler. Beyin fırtınası notlarını kısa bir deneme planlamakla aynı düşünün.

Bazı insanlar fikirleri hakkında bir ya da iki kelime notu yapabilir ve sonra onlara geri dönebilir ve ne demek istediklerini tam olarak bilebilirler. Diğerleri daha ayrıntılı notlar almak zorundadır ve bunlar bir şeyi bir diğerini not ederken unutan insanlardır.

Aslında beyin fırtınası notları almak pratik. Senden başka kimseye bir anlam ifade etmek zorunda değiller. Her notanın diğer insanlara mantıklı gelmediği noktaya özlü olması gerekir. Kendi steno sürümünüzü uygulayın. “Ve” yazmak yerine “+” yazmak ve “The” yazmak yerine “T.” yazmak yeterlidir. İşte Isaac Asimov’un daha önceki “ Üç Robotik Yasası ” nı kullanarak kısa bir örnek .

(1) İnsanlara zarar vermez

(2) siparişleri izleyin – çatışma yok 1

(3) Kendini koru – çatışma yok 1 + 2


5 – Öğrenirken Ödüllendirme ve Kendinizi Cezalandırma gibi Kötü Alışkanlıkları Kırın

Çalışırken kendinizi ödüllendirmek ve cezalandırmak aptalca çünkü işe yaramıyor. Aslında sizi eğitim konusunda daha endişeli yapar. Bu sıkıcı bir görevi bir çile haline getiriyor ve sizi çok olumsuz alışkanlıklara sokabilir.

İnsanlar çoklu görev yaparlarsa bir şeyleri hatırlamakta zorlanıyorlar. Bellek konsantrasyonun bir işlevidir, yani çoklu görev yaparken daha kolay unutacağınız anlamına gelir. Çalışırken bir ders kitabı modülünden diğerine atlamak gibi çoklu görevlerin bellek için kötü olduğuna inanmıyorsanız teoriyi test edin. İlk kısa vadeli başarınız olabilir, ancak bilgileri daha uzun bir süre hatırlamakta zorluk çekersiniz.


7 – Ham Verilerinizi Bir Şarkıya Ayarlama

Hangi harfin geleceğini bulmaya çalışırken alfabe şarkısını kullanmaya devam ediyor musunuz? Endişelenme, nüfusun büyük bir yüzdesi de öyle. Bununla birlikte, bir şarkının bellekle bağlandığında gücünü inkar edemezsiniz çünkü alfabe şarkısı dökme demir geçirmezdir.


8 – Duygusal Olun

Olumsuz ve olumlu duygu olayları kafamıza kazıyor gibi görünüyor, ki bu duygu iğrenme ise harika değil. İğrenme ile yaratılan duygusal bağ, iğrenç şeyleri unutmamızın neden daha uzun sürdüğüdür.

Olumsuz duygulara bağlamak yerine olumlu veya iyi huylu duygulara bağlanmaya çalışın. Öğrenmekte olduğunuz en zor kavramlarla duygusal bir bağlantı bulun. Bir hastalık hakkında öğrenen insanların bir şekilde etkilenmiş olmaları durumunda nasıl daha özenli öğreneceklerini fark ettiniz mi? Biyomedikal bilim kursu olan herkese kanserle ilgili soru sormanız yeterlidir.

İşte başlamanıza bir örnek. Aklınıza gelebilecek en seksi kişiyi düşünün ve o kişinin azıcık örtülü olduğunu hayal edin. Giyinmiş, ama kışkırtıcı giyinmiş. Odadaki o kişinin size hatırlamaya çalıştığınız şey hakkında kısa bir konferans verdiğini hayal edin. Örneğin, Isaac Asimov’un “ Üç Robotik Yasası ” nı daha önce alırsak , o kişinin her yasayı hassas ve baştan çıkarıcı bir şekilde her yasayı yavaş ve şehvetli bir sesle açıkladığını hayal etmeye çalışın. Oldukça unutulmaz… değil mi? Yine, olumlu tutun, ya da eylemin kendisi, özellikle de kötü anıları geri getiriyorsa, istenmeyen bir dikkat dağıtıcı olabilir.


9 – Zaman Sınırı İle Nasıl Cevap Verileceğini Öğrenin

Birçok sınav kaygısı, sınavlar sırasında bir zamanlayıcı olmasıyla doğrudan bağlantılıdır. Zaman sınırı olan soruları nasıl yanıtlayacağınızı bilmeniz gerekir. Sahte sınavlarla pratik yapın, ancak zamanı kaydetmeyin. Bir zamanlayıcının getirdiği “acele” öğesini kaldırdığınızda, düşüncelerinizi daha anlamlı bir şekilde organize edebileceksiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu