Gündem

Şirketlerin Kişisel Verilerinizi Toplamak İçin Yaptığı 6 Rahatsız Edici Şey

Bugünün dünyasında, kişisel bilgileriniz  söylediğiniz veya yaptığınız her şeyi izliyor ve kaydediyor ve ücretsiz Wi-Fi veya belirli telefon uygulamaları gibi şeyleri kullandığınızda gerçekten ne olduğunu öğrenmenin zamanı geldi. On yıl önce, bunların gerçekten doğru olduğuna inanmak imkansız olurdu ve hepsi sadece bir komplo teorisi olurdu, ama değil.

Çevrimiçi etkinliklerinizin her biri izleniyor ve verilerinizin daha iyi reklamlar yapabilmeleri için reklam şirketlerine satıldığını tahmin ettiniz. İşte şirketlerin sizden veri toplamak için yaptıkları bazı garip şeyler.

6- Ücretsiz Wi-Fi

Mağazalarda veya mağazalarda bulabileceğiniz ücretsiz Wi-Fi ile ilgili şey: şirketler aslında alışveriş yaparken sizi takip edebilmeleri için bunu sunuyor. İddiaya göre, internetlerine bağlanarak, sizi takip etmeleri ve cihazınızda gördüklerinizi kontrol etmeleri için bir yol veriyorsunuz.

Şirketlerin yapabileceği bir başka şey de, ücretsiz Wi-Fi’ye sahip bir grup mağaza kullanılabilir bir ağ ararken telefonunuzun ping’lerini izleyebileceği için nasıl ve nerede hareket edeceğinizi izlemektir. Korkunç şey, Macy’s, Morrisons ve Top Shop gibi birçok şirketin bunu kabul ettiğidir.


5- Webcam

Dizüstü bilgisayarının web kamerasının bantla kaplı olduğu Mark Zuckerberg’in bir resmini görmüş olabilirsiniz ve bunun için mükemmel bir neden var. Birçok Facebook kullanıcısının, sitede, bu kullanıcıların giydiği kıyafetlerden veya arka planlarındaki bir şeyden sonra modellenmiş reklamlar gördüklerini iddia ettiği bildirildi.

Facebook, kendi web kameralarımızla gizlice casusluk yaptıklarını asla doğrulamasa da, Zuckerberg’in web kamerasını kaplama şekli, bizden daha fazlasını bildiği gibi biraz garip görünüyor. Ayrıca, daha fazla şirket bu taktiği kullanıyor ve Emotional Analytics tarafından insanların reklamları izlerken yaptığı ifadeleri algılayan bir yazılım mevcut.

Aslında, 2018’in başında Android, farkında olmadan insanları kaydetmek için tüm uygulamaların akıllı telefon kameralarına erişmesini resmi olarak yasakladı.


4- Gizli Yazılım

Birçok telefon, sizi her zaman kaydeden bazı gizli yazılımlar ve uygulamalar içerir. Alphonso bu gizli uygulamalardan biridir ve bilginiz olmadan telefonunuzun arka planında çalışır ve asla kapanmaz.

Yaptığınız her şeyin sesini kaydeder ve bunun amacı, örneğin TV’de belirli eklemeler gördüğünüzde davranış biçiminizi izlemektir, örneğin, belirli bir reklamı gördükten hemen sonra bir ürün satın alırsanız. Garip bir şey, bunu yapmak için tamamen yasal olması, çünkü muhtemelen telefonunuzun gizlilik politikasında hiç görmeden kabul ettiniz.


3- Hava Durumu Uygulamaları

2017 yılında AccuWeather, uygulamalarını müşterilerinin konumlarını izlemek ve satmak için kullanmakla suçlandı. Uygulamanın kullanıcı hakkındaki her şeyi izinsiz olarak izlediği ve bir kullanıcının kesin konumu ve hareketleri gibi çok fazla verinin satıldığı ortaya çıktı.

Uygulama, konum paylaşma seçeneği kapalı olduğunda da izlemeyi durdurmaz. Uygulama, tüm bu verileri, konumunuzu saptayabilen ve reklamlarınızı tam konumunuza göre kişiselleştirebilen reklam verenlere sattı.


2- Telefon Görüşmelerini İzleme

Mart 2018’de Facebook, bir kullanıcının Android telefonunun her aramasını kaydetmek için kullanıldığı için eleştirildi. Son Cambridge Analytica veri skandalından sonra, insanlar çevrimiçi etkinlikleri hakkında daha dikkatli oldular ve birkaçı Facebook’un kendileri hakkında depoladığı verileri aradı.

Telefon görüşmelerinin her birinin Facebook tarafından izlendiğini ve arama süreleri, diğer hatta kimin olduğu ve telefon görüşmesinin ne kadar sürdüğünü içeren her şeyin bir kaydını buldular. Facebook hala bunu sadece insanları bağlamak amacıyla yaptıklarını iddia ediyor.


1- Facebook Kullanıcısı Olmayan Kişiler 

Hemen hemen herkesin Facebook’u var, ancak bir istisna olmanız durumunda, onların da radarında olduğunuzu bilmelisiniz. Diğer bir deyişle, hesabınız olmasa bile, her bir web sitesinde gördüğünüz küçük “paylaş” ve “beğen” düğmelerini kullanarak Facebook sizi takip edebilir.

Bu düğmelerle etkileşimde bulunmasanız ve hareketlerinizi ve ilgilendiğiniz şeyi izleseniz bile web sayfasında yaptıklarınızı kaydeder. Gizlenecek bir yer yok ve şirketler sizi her yerde izliyor gibi görünüyor.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu