Blog

Sizi Erteleme Alışkanlığından Kurtaracak 5 TED Konuşması

Sizi Erteleme Alışkanlığından Kurtaracak 5 TED Konuşması. Bazen hayatımızı değiştirmek ve her şeye yeniden başlamak istediğimiz zamanlar vardır. O anda ihtiyacımız olan tek şey bize ilham verecek bir fikir veya konuşmadır. Bu düşünceden yola çıkarak sizi yaratıcı bir şekilde destekleyecek, hayatınızı düzenlemede etkili olacak ve çok daha iyisini başaracağınıza ikna edecek birkaç TED konuşmasını bir araya getirdik. İşte sizi erteleme alışkanlığınızdan kurtaracak en iyi 5 TED konuşması…

1. “ Nesnelere ve onların anlattıkları hikayelere olan takıntım” (Adam Savage)

Hangi girişimciye sorarsanız sorun, ilhamın ona hiç beklemediği zaman ve yerde geldiğini söyleyecektir. Bu TED konuşmasında Adam Savage, bir tavşan deliğinden geçerek kazanılan büyüleyici duygunun neden olduğu üretkenliğin muazzamlığına da dikkat çekiyor.2. Seçim Paradoksu – Barry Schwartz

Genellikle, ilkeye ne kadar çok inanırsak o kadar iyidir, ancak bu gerçekten doğru yaklaşım mı? Çünkü bazen çok fazla seçenekle karşı karşıya olduğumuzda, aslında başka seçeneğimiz olmadığını düşünürüz. Bu TED konuşmasında, psikolog Barry Schwartz’ın ne kadar fazlasıyla yeterli ve ne zaman yeterli olduğuna dair açıklamalarını izleyebilirsiniz.


3. “Neden işyerinde çalışamıyoruz? (“Neden iş işte olmaz?” – Jason Fried)

Ofiste masanızda değilken daha çok çalıştığınızı hiç düşündünüz mü? Belki de kendini yeterince üretken hissetmiyorsun çünkü işte başka bir yerdesin. Bu TED konuşmasında, Jason Fried neden bu fikre kapıldığımızı ve bu doğruysa ne yapmamız gerektiğini açıklıyor.


4. “ Usta bir erteleyicinin zihninde” – Tim Urban

Sosyal ağlara erişerek, video oyunları oynayarak veya şu anda yapmanız gerekenden başka herhangi bir şey yaparak gerçekten yapmanız gereken şeyi sık sık erteliyorsanız, bu TED konuşması tam size göre. Bu konuşmada Tim Urban, yapmanız gerekenlere ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinize odaklanmanızı engelleyen faktörlerden bahsediyor.


5. “ Bilinmeyeni Görmek” (Heather Wilde)

Kontrolünüz dahilinde olmayan şeyler için endişeleniyor musunuz? Zaman zaman mantıksız olduğunu düşündüğünüz adımlar atarken bulabilirsiniz, ancak bunu neden yaptığınızı kendinize açıklayamazsınız. Dolayısıyla izleyeceğiniz bu TED konuşmasında konuşmacı, daha önce hiç karşılaşmadığınız durumlarla başa çıkmanın, hatta anlamını anlamanın ve yeniden güç kazanmanın yollarından bahsediyor.


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TED Konuşmaları İzleyerek Öğrenebileceğiniz En Anlamlı 10 Ders

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu