Gündem

Sosyal Ticaret Nedir? E-Ticarete Benzer mi?

Sosyal Ticaret Nedir? E-Ticarete Benzer mi?. Geleneksel olarak, e-ticaret, web sitenizde, ürünlerin satışını kolaylaştırmak için Shopify gibi bir platform kullanılarak gerçekleştirilir. Sosyal medya reklamcılığı uzun süredir potansiyel alıcılar bulmak için kullanılsa da, süreç esasen bu alıcıları satın alabilecekleri web sitenize çekmek olmuştur.

E-ticaretin bir alt kümesi olarak görülen sosyal ticaret, müşterilerin doğrudan sosyal medya platformu içerisinde alışveriş yapmasına olanak sağlıyor. Örnek olarak, Instagram’da ürününüz için bir reklamı tıklayan bir müşterinin artık web sitenizden satın almak için uygulamadan ayrılmasına gerek kalmaz.

Sosyal Ticaret Nedir?

Sosyal ticaretin, doğrudan bir sosyal medya uygulamasından ürün satmakla ilgili olduğu durumlarda, sosyal satış, içerik paylaşımı, soruları yanıtlama, yorumları yanıtlama ve genel olarak hedef alıcınızla etkileşim kurma gibi etkinlikler aracılığıyla bir ürünü satmak için sosyal medyayı kullanma sürecidir.


Sosyal Ticaretin Faydaları Neler?

Bir sosyal ticaret stratejisi benimsemenin en büyük yararı, satın alma sürecini basitleştirmesidir.

Müşteriniz artık bulundukları sosyal ticaret web sitesinden ayrılmak zorunda kalmaz, kolayca ve sorunsuzca ödeme yapabilir ve ardından kaydırmaya devam edebilir.

Bu avantaj, özellikle genç müşteriler açısından avantajdır. 18-34 yaş arası internet kullanıcılarının % 48’i sosyal medya üzerinden alışveriş yapıyor.


Sosyal Ticaret İçin En İyi Platformlar Hangileridir?

Giderek daha fazla platform sosyal ticaret için kendini geliştiriyor olsa da sosyal medya alışveriş alanında vazgeçilmez 3 büyük platform var.

  1. Instagram Mağazaları
  2. Facebook Mağazaları
  3. Pinteres

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu