Öğrenci Gazetesi

Stanford Üniversitesi Tanıtım – Stanford Üniversitesi’ne Nasıl Girilir?

Stanford Üniversitesi Tanıtım – Stanford Üniversitesi’ne Nasıl Girilir? Stanford Üniversitesi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Kaliforniya eyaletinde bulunan dünyaca ünlü bir araştırma üniversitesidir. 1885 yılında kurulan Stanford, teknoloji, mühendislik, sosyal bilimler, tıp ve işletme gibi çeşitli alanlarda öncü araştırmalarıyla tanınır. Üniversite, öğrencilere geniş bir lisans, lisansüstü ve doktora programları yelpazesi sunar ve öğrencilere araştırma ve yenilikçilik konusunda fırsatlar tanır.

Stanford Üniversitesi Tanıtım

Stanford Üniversitesi (SU), yüksek teknoloji ve bilişim alanındaki en gelişmiş üniversitelerden biri olan, dünyanın en ünlü eğitim ve araştırma merkezlerinden biridir. Birçok Stanford mezunu, bugün milyarlarca kar getiren kendi ticari projelerini kurdu.

Stanford Üniversitesi, 1885 yılında eski bir Kaliforniya valisi ve girişimci Leland Stanford tarafından kuruldu. İşadamı Altına Hücum sırasında Batı’ya taşındı ve bir demiryolu kralı olarak servetini kazandı. Üniversite, 1884’te 15 yaşında aniden tifüsten ölen Leland Stanford Jr.’ın onuruna kurulmuş ve adını almıştır. Leland’ın ölümünden birkaç hafta sonra, Bay Stanford karısı Jane’e oğullarının adını ölümsüzleştirmek istediğini söylemiş, ve o andan itibaren ‘California’nın çocukları bizim çocuklarımız olacak’. Üniversite kampüsü projesi, New York şehrinde Central Park ve Prospect Park’ı da tasarlayan bir mimar ve tasarımcı Frederick Law Olmsted tarafından tasarlandı.
İlk akademik yıl 1 Ekim 1891’de başladı. Derslerin ilk günlerinden beri burada kadın ve erkek birlikte tanıtıldı ve o zamanlar oldukça cesur ve ilerici bir adım haline geldi. Üniversite 1906’daki depreme dayandı, ancak ciddi kayıplarla: Kampüsün çoğu yıkıldı. Üniversite genellikle mali zorluklar yaşadı.

1930’larda bir profesör Frederick Terman, öğrencilerini ve mezunlarını sözde eğitim kurumlarında denemeye teşvik etti. Birçoğu üniversitenin yanında kendi şirketlerini kurdu ve böylece Silikon Vadisi’nin temeli atıldı – en büyük BT şirketlerinin bulunduğu dev bir bölge.

Stanford Üniversitesi, ünlü Silikon Vadisi’nin kalbinde, küçük bir kasaba olan Palo Alto’da yer almaktadır. San Francisco’dan (California, ABD) oraya gitmek yarım saat sürer. Üniversite kampüsü, laboratuarlar ve üniversitenin diğer binaları 8180 dönümlük (33 km²’den fazla) arazi üzerinde yer almaktadır. Stanford Üniversitesi’nin emrinde yedi yüzden fazla bina var ve üniversite sınıfları en son teknoloji ile donatılmıştır.
Stanford kampüsünde 18 bağımsız laboratuvar, bilim merkezi ve enstitü vardır ve öğrenciler için 24 saat boyunca pratik olarak 20 kütüphane mevcuttur. Üniversite kampüsünden çok uzak olmayan birkaç hastane ve klinik var, ayrıca kendi topraklarında bir kilise, bir alışveriş merkezi (140 butik ve dükkanlar var) ve hatta bir sanat galerisi var.


Stanford Üniversitesi’ne Nasıl Girilir?

Pek çok insan Stanford Üniversitesi’nde okumak istiyor, ancak bunlardan sadece birkaçı giriyor çünkü burası en seçici ve zorlu ABD üniversitelerinden biri. Stanford Üniversitesi’ne kabul, bir katılımcının akademik performansına, kişisel niteliklerine ve başarılarına dayalı olarak sıkı bir rekabetçi seçime katılımı içerir. Gelecekteki bir öğrencinin liderlik nitelikleri, dünyayı değiştirme ve bilimin gelişimine katkıda bulunma arzusu varsa, kabul komitesinin nihai kararında birincil rol oynar.

Stanford Üniversitesi’nde, her şeyden önce, yüksek ACT veya SAT sınav puanlarına sahip adaylar, Amerikan TOEFL sertifikasıyla onaylanmış mükemmel İngilizce bilgisi ve diploma veya genel orta öğretim sertifikasının yüksek ortalama puanı dikkate alınır. Standart gereksinimleri karşılamanın yanı sıra, Stanford Üniversitesi kabul komitesi, bir başvuru sahibinden, gelecekteki bir öğrencinin hedeflerini ve öğrenim gördüğü yıllar boyunca edindiği deneyimi göstermesi gereken İngilizce bir makale veya Amaç Beyanı yazmasını bekler. ya da iş.

Üniversiteye giren bir kişi, gelecekte ne yapmak istediği ve diğer insanlara ne gibi faydalar sağlayabileceği konusunda net bir fikre sahip olmalıdır (özellikle lisansüstü programlara başvuran adaylar için). Stanford burada girişimcilik ruhuyla dolu olduğundan, kabul komitesi orijinal fikirlerle motivasyon mektuplarını okumayı seviyor.
Stanford Üniversitesi’nde, gelecekteki bir öğrencinin kişisel niteliklerine özel önem verilir, bu nedenle eşit derecede önemli olan bir başka nokta da, katılımcının öğretmenleri (lisans öğrencileri için) veya profesörler (lisansüstü öğrencilerle ilgili) tarafından yazılan akademik tavsiyelerin (en az üç) mevcudiyetidir. Bir başvuru sahibi, bir MBA programı yapmak için Stanford Üniversitesi’ne girerse, işvereninden veya öğretmeninden tavsiye vermesi gerekir.

Giriş kampanyasının son aşaması kişisel bir görüşmedir. Temel olarak Stanford profesörleri, gelecekteki lisansüstü öğrencileriyle görüşmeyi, yalnızca seçilen çalışma alanı hakkında değil, aynı zamanda bir adayın entelektüel potansiyelini ve çalışmaya olan ilgisinin seviyesini belirlemek için daha genel sorular sormayı tercih ediyor.


Stanford Üniversitesi’nin Bilimsel Başarıları

 • Stanford Üniversitesi, yatırımcılar ve sanat patronları tarafından desteklenen 5000’den fazla araştırma ve bilimsel projeye sahiptir.
 • 2013-2014 yıllarında üniversite projeleri için 1  .35 milyar ABD doları tahsis edilmiştir. Projelerin çoğu Federal Hükümet tarafından finanse edilmektedir.
 • 2013 yılında burada bir karbon nanotüp bilgisayarı oluşturuldu.
 • Stanford Üniversitesi araştırmacıları, bir silikon çipe dayalı dört “yapay sinaps” yarattı.
 • Üniversite uzmanları yeni nesil lityum iyon piller üzerinde çalışıyor.
 • Üniversite kendi kendini soğutan güneş panelleri yarattı.
 • Stanford Üniversitesi, kök hücrelerin kullanımında umut verici gelişmeler geliştiriyor.
 • Stanford tıp öğrencileri ilginç bir deneyde yer alıyorlar: 2014’ten beri ameliyatlar sırasında Google Gözlük kullanıyorlar.
 • 1971’de, psikoloji fakültesinde ünlü bir Stanford hapishane deneyi yapıldı. Bir psikolog Philip Zimbardo, SU’daki hapishane koşullarını simüle etti ve sıradan bir kişinin tam bir özgürlük kısıtlamasına nasıl tepki verdiğini araştırdı.

Stanford Üniversitesi’nin Ünlü Mezunları ve Profesörleri

 • Sergey Brin tanınmış bir bilim adamı, bilgi ve bilgisayar teknolojisi alanında uzman, bir girişimci, Google arama sisteminin geliştiricilerinden biri. Stanford Üniversitesi’nde mühendislik alanında yüksek lisans derecesi aldı.
 • Philip Knight, Stanford Üniversitesi’nin eski bir öğrencisidir, MBA derecesini aldıktan birkaç yıl sonra spor giyim üreten Nike şirketini kurmuştur.
 • Mukesh Ambani, Reliance’ın sahibi ve hissedarlarından biri olan Hindistan’dan bir işadamı ve hayırseverdir. Girişimcinin servet 32 olarak tahmin ediliyor  USD milyar. MBA için çalıştı, ancak programı bitirmedi.
 • Bertrand Meyer, Stanford Üniversitesi’nin bilgisayar teknolojisi bölümünden mezun olmuştur ve Eiffel programlama dilinin yaratıcısıdır.
 • John Kennedy – Amerika Birleşik Devletleri’nin 35. Başkanı, 1942’ye kadar MBA programında çalıştı.

Stanford Üniversitesi Hakkında İlginç Gerçekler

 • Stanford Üniversitesi öğrencileri, bir Stanford Üniversitesi aile mozolesi olan mezarlıkta Cadılar Bayramı’nı kutluyor.
 • Öğrencilerin yıldan yıla takip ettikleri bir başka ilginç gelenek – Quad’da Dolunay. Geceleri dolunay göründüğünde, yaşlılar birinci sınıf öğrencileriyle öpüşür.
 • Bazen Stanford Üniversitesi kampüsünde çok yüksek sesli çığlıklar duyulabilir: öğrenciler buna İlkel çığlık der. Genellikle öğrenciler sözde ‘ölü hafta’ (sınavlardan önceki günler) sırasında çığlık atarlar. Yedi gün boyunca her gece yarısı öğrenciler yurtlarında pencereler açıyor ve stresi azaltan çığlıklar atıyor. ‘Ölü hafta’ boyunca öğretmenler öğrenciler için bir ‘gece kahvaltısı’ düzenler. Bu aynı zamanda bir gelenektir.
 • 1920’lerde, Stanford Üniversitesi’ndeki eğitim maliyeti yılda yaklaşık 120  USD idi.
 • Batı Kıyısı’ndaki ilk yüksek lisans programları tam olarak Stanford Üniversitesi’nde açıldı.

İlginizi Çekebilir 👇

👉 Oxford Üniversitesi Tanıtım

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu