Gündem

Steve Jobs’tan İlham Verici 30 Söz

Steve Jobs’tan İlham Verici 30 Söz. Steve Jobs , birçok kişiye ilham kaynağı olmuştur. Hayatımızı sadece yenilikçi ürünlerle değil, ilham verici sözlerle de değiştirdi. Steve Jobs’un 5 Ekim 2011’de 56 yaşında vefat etmesiyle, hayat ve Apple hakkındaki unutulmaz sözlerinden bazılarını sunarak ona saygılarımızı sunmak istiyoruz. 

Steve Jobs’tan İlham Verici 30 Söz

“Hayatının geri kalanını şekerli su satarak mı geçirmek istiyorsun yoksa dünyayı değiştirme şansı mı istiyorsun?” – Steve Jobs’un John Sculley’e ünlü sorusu (Sculley, 8 Nisan 1983’te Apple’ın CEO’su olana kadar PepsiCo’nun başkanıydı).


Henüz bulamadıysanız, aramaya devam edin. Yerleşmeyin. Kalbin tüm meselelerinde olduğu gibi, onu bulduğunuzda bileceksiniz. Ve her harika ilişki gibi, yıllar geçtikçe daha da güzelleşiyor. “


Mezarlığın en zengin adamı olmak benim için önemli değil. Geceleri harika bir şey yaptığımızı söyleyerek yatmak, benim için önemli olan bu. ”


“Öleceğini hatırlamak, kaybedecek bir şeyin olduğunu düşünme tuzağından kaçınmanın en iyi yolu.”


“17 yaşımdayken,” Her günü son gününmüş gibi yaşarsanız, bir gün kesinlikle haklı olacaksınız “gibi bir alıntı okudum. Bende bir etki yarattı ve o zamandan beri, son 33 yıldır her sabah aynaya baktım ve kendime sordum: “Bugün hayatımın son günü olsaydı, yapmak üzere olduğum şeyi yapmak ister miydim bugün yap?” Ve üst üste birçok gün boyunca yanıt “Hayır” olduğunda, bir şeyi değiştirmem gerektiğini biliyorum. ”


“Bu kadar çok şeyi yapma şansımız yok ve her biri gerçekten mükemmel olmalı. Çünkü bu bizim hayatımız. “


“Zamanınız sınırlı, bu yüzden başka birinin hayatını yaşayarak boşa harcamayın. Başkalarının düşüncelerinin sonuçlarıyla yaşamak olan dogmaya kapana kısılmayın. Başkalarının fikirlerinin gürültüsünün kendi iç sesinizi bastırmasına izin vermeyin. Ve en önemlisi, kalbinizi ve sezginizi takip etme cesaretine sahip olun. Bir şekilde gerçekten ne olmak istediğinizi biliyorlar. Geri kalan her şey ikincildir. ”


“İleriye dönük noktaları birleştiremezsiniz; onları yalnızca geriye bakarak bağlayabilirsiniz. Bu yüzden, noktaların geleceğinizde bir şekilde birleşeceğine güvenmelisiniz. Bir şeye güvenmelisiniz – içgüdülerinize, kaderinize, hayatınıza, karmanıza, her neyse. Bu yaklaşım beni asla yarı yolda bırakmadı ve hayatımdaki tüm farkı yarattı. “


“Kimse ölmek istemez. Cennete gitmek isteyenler bile oraya gitmek için ölmek istemiyor. Yine de ölüm hepimizin paylaştığı hedeftir. Hiç kimse ondan kaçmadı. Ve olması gerektiği gibi, çünkü Ölüm büyük ihtimalle Hayatın en iyi icadıdır. Life’ın değişim ajanıdır. Yeniye yol açmak için eskiyi temizler. Şu anda yeni sensin, ama bir gün çok geçmeden, yavaş yavaş eski olacaksın ve uzaklaşacaksın. Bu kadar dramatik olduğum için üzgünüm ama bu oldukça doğru. ”


“O zaman görmedim ama Apple’dan kovulmanın başıma gelebilecek en iyi şey olduğu ortaya çıktı. Başarılı olmanın ağırlığının yerini, her şeyden daha az emin, yeniden acemi olmanın hafifliği aldı. Hayatımın en yaratıcı dönemlerinden birine girmemi sağladı. “

“Evrene bir şey koymak istiyorum.”

“Yaptığımız şeyden olduğum kadar, yapmadıklarımızdan da gurur duyuyorum.”

“Picasso’nun bir sözü vardı: ‘İyi sanatçılar kopyalar, büyük sanatçılar çalar.’ Harika fikirleri çalmak konusunda her zaman utanmazdık. ”

“Yenilik, liderle takipçiyi birbirinden ayırır.”

“İnovasyonun, sahip olduğunuz Ar-Ge doları ile hiçbir ilgisi yoktur. Apple, Mac’i ortaya çıkardığında, IBM Ar-Ge’ye en az 100 kat daha fazla harcama yapıyordu. Konu para değil. Sahip olduğunuz insanlar, nasıl yönetildiğiniz ve bunu ne kadar aldığınız ile ilgili. ”

“Bazen yenilik yaptığınızda hata yaparsınız. Bunları hızla kabul etmek ve diğer yeniliklerinizi geliştirmeye devam etmek en iyisidir. ”

“Kalite, nicelikten daha önemlidir. Bir home run iki dublörden çok daha iyidir. ”

“Kalitenin ölçütü olun. Bazı insanlar mükemmelliğin beklendiği bir ortama alışkın değil. ”

“Tasarımın bu olduğunu düşündüğümüz şey değil. Bu sadece göründüğü ve hissettirdiği değil. Tasarım nasıl çalıştığıdır ”

“Başarılı girişimcileri başarılı olmayanlardan ayıran şeyin yaklaşık yarısının saf sebat olduğuna ikna oldum.”

“Bu benim mantralarımdan biriydi – odaklanma ve basitlik. Basit, karmaşık olmaktan daha zor olabilir: Düşüncenizi basitleştirmek için netleştirmek için çok çalışmanız gerekir. Ama sonunda buna değer çünkü oraya vardığınızda dağları hareket ettirebilirsiniz. ”

“Ve yanlış yola girmediğimizden veya çok fazla şey yapmaya çalışmayacağımızdan emin olmak için 1000 şeye hayır demekten geliyor. Her zaman girebileceğimiz yeni pazarları düşünüyoruz, ancak bu yalnızca hayır diyerek gerçekten önemli olan şeylere konsantre olabilirsiniz. ”

“Müşterilere ne istediklerini sorup sonra bunu onlara vermeye çalışamazsınız. Siz onu inşa ettiğinizde, yeni bir şey isteyecekler. ”

Sayılar hakkında asla endişelenmedik. Apple, pazarda dikkatleri ürünlere odaklamaya çalışıyor çünkü ürünler gerçekten bir fark yaratıyor. […] Rekabet için reklam kampanyaları gereklidir; IBM’in reklamları her yerde. Ancak iyi PR insanları eğitir; hepsi bu. Bu işteki insanları kandıramazsınız. Ürünler kendi adına konuşuyor. ”

“İnsanlar odaklanmanın odaklanmanız gereken şeye evet demek olduğunu düşünüyor. Ama anlamı bu değil. Var olan diğer yüzlerce iyi fikre hayır demek anlamına gelir. Dikkatli seçmelisin. ”

Benim iş modelim The Beatles. Birbirlerinin olumsuz eğilimlerini kontrol altında tutan dört kişiydi. Birbirlerini dengelediler ve toplam, parçaların toplamından daha büyüktü. İşe böyle bakıyorum: iş dünyasında harika şeyler asla tek bir kişi tarafından yapılmaz, bir ekip tarafından yapılır. ”

“Yani, iyi bir fikir geldiğinde, biliyorsunuz, işimin bir parçası onu hareket ettirmek, sadece farklı insanların ne düşündüğünü görmek, insanların onun hakkında konuşmasını sağlamak, insanlarla tartışmak, 100 kişilik bu grup arasında hareket eden fikirleri almak, sessizce farklı yönlerini keşfetmek için farklı insanları bir araya getirin ve bilirsiniz, sadece bir şeyler keşfedin. ”

“23 yaşındayken 1.000.000 doları, 24 yaşımdayken 10.000.000 doları, 25 yaşımdayken 100.000.000 doları aştım ve o kadar da önemli değildi çünkü bunu para için hiç yapmadım.”

“Gerçekten kıdemli birini işe aldığımda, yetkinlik ante olur. Gerçekten zeki olmalılar. Ama benim için asıl sorun, Apple’a aşık olacaklar mı? Çünkü Apple’a aşık olurlarsa, geri kalan her şey kendi kendine hallolur. Apple için en iyi olanı yapmak isteyecekler, kendileri için en iyisini, Steve veya herhangi biri için en iyisini değil. ”

“İşte çılgınlar, uyumsuzlar, isyancılar, baş belaları, kare deliklerdeki yuvarlak mandallar … olayları farklı görenlere – kuralları sevmiyorlar … Onlardan alıntı yapabilir, onlara katılmaz, yüceltebilir veya onları kötülemek, ancak yapamayacağınız tek şey onları görmezden gelmek çünkü bir şeyleri değiştirirler … insan ırkını ileri iterler ve bazıları onları çılgınlar olarak görse de, biz dahi görürüz, çünkü yeterince çılgın olanlar dünyayı değiştirebileceklerini düşünüyorlar, değiştirenler onlar. ” – Farklı Düşün ( anlatan Steve Jobs )


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu