Yaşam

Still Hastalığı Nedir? Still Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Still Hastalığı Nedir? Still Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir? Still hastalığı çocukluk yaş grubunda görülen yüksek ateş atakları, eklemlerde ağrı ve şişlik, kısa zamanda silinip giden deri döküntülerle karakterize inflamatuar bir hastalıktır. En son görüldüğü yaş 30 civarıdır. Hastalığın tam nedeni bilinmemektedir. Hastalığın diğer bulguları boğaz ağrısı, lenf bezlerinde şişmeler, karaciğer ve dalakta büyüme, karaciğer testlerinde yükseklik şeklindedir.

Still Hastalığı Nedir?

Still hastalığı çocukluk yaş grubunda görülen yüksek ateş atakları, eklemlerde ağrı ve şişlik, kısa zamanda silinip giden deri döküntülerle karakterize inflamatuar bir hastalıktır. Romatoid faktör, ANA gibi eklem romatizması testleri negatif bulunur. Sebebi araştırılan uzun süreli ateş hastalarının önemli bir kısmınının nedeni Still hastalığıdır.  Hastalık ilerledikçe özellikle hafif başlayan eklem şikayetleri daha şiddetlenir ve eklem hareket kısıtlılıklarına neden olur.

Özellikle el bileği ekleminin tutulumu ve eklemde kısıtlılığa yol açan eklem daralmasının gelişimi yine bu hastalık için tipik bir bulgudur. Dizler, ayak bilekleri, dirsekler, parmakların orta eklemleri, omuzlar azalan sıklık sırası ile tutulan diğer eklemlerdir.


Still Hastalığı Nasıl Tedavi Edilir?

Still hastalığı tedavisinde birinci seçenek ilaç kortizondur. Beraberinde aspirin de kullanılmalıdır. Kortizon başlangıçta yüksek doz başlanır ve zamanla klinik bulgulara göre yavaşça azaltılmalıdır. Tedaviyi erken kesmek ve ilaç dozunu çabuk azaltmak nükslere neden olur. Hastalığın doğasında nüksler sıktır.

İnatçı eklem iltihabında immunsupresifler faydalı olur. 12 aydan daha uzun süren tekrarlamalar kronikleştiğini gösterir. Büyük eklem tutuluşu olanlarda, deri döküntüsünün belirgin olduğu hastalarda, çok sayıda eklemin tutulduğu ve kronik vakalarda prognoz kötüdür. Sigara, alkol, doğum kontrol hapı kullanmak, aşılar, kan transfüzyonu, bademcik operasyonu ve stres Still hastalığını alevlendirir.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu