Bilgi Arşivi

Swift Ne İşe Yarar, Swift Ücreti Nedir? Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

Rusya-Ukrayna savaşından Rusya'nın Swift Özelliği kalktığı duyuruldu. Peki Swift Ne Demek? tüm detaylar makalemizde...

Swift Ne İşe Yarar, Swift Ücreti Nedir? Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısı sonrası yeni ekonomik yaptırımlar arasında Rusya’nın dünyanın ana ödeme ağı olan SWIFT‘ ten çıkarılması konuşuluyor. Döviz Transferinde kullanılan Swift sorusu merak konusu oldu. Her bankanın kodu ayrı olduğu için, örneğin ziraat bankası swift kodu, garanti bankası swift kodu, iş bankası swift kodu birbirinden farklıdır.

Swift Ne İşe Yarar?

Swift, yurt içi ya da yurt dışı bankalar arası döviz transferi yapabilen sistemin adıdır. Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication olan Swift ile tüm dünyada bulunan bankalar arasından elektrona fon transferi sağlanır.

WIFT kodu (bazen BIC numarası denir), Banka Tanımlama Kodları (BIC) için ölçün bir formattır. Küresel olarak bankaları ve finansal kuruluşları tanımlamak için kullanılır. Kim ve nerede olduklarını belirtir – bir tür uluslararası banka kodu veya kimliği. Bu kodlar, bankalar arası para transfer ederken kullanılır; özellikle uluslararası havaleler veya SEPA transferleri için. Bankalar bu kodları ayrıca aralarında mesajlaşmak için kullanır.

👉 Schengen Vizesi Nedir, Nasıl Alınır? 


Swift Kodu Nedir?

Swift kodu yurtiçinde ya da yurtdışında yer alan bütün banka hesaplarına döviz transferi yapılacağı zaman ihtiyaç duyulan koddur. Açılımı Dünya Bankalar Arası Finansal Telekomünikasyon Derneği olan swift bankaların döviz transferi yapabilmek için tercih ettiği yöntemdir. Bilindiği üzere para transferinin doğru bankaya ve doğru şubeye yapılabilmesi için belirli tanımlamalara ihtiyaç duyulur. Swift kodu da tam olarak doğru transfer gerçekleştirebilmek için aracı kuruluşların yani bankaların ihtiyaç duyduğu bütün bilgileri bünyesinde barındırır. Bu nedenle bankaların kendi aralarında mesajlaşma yöntemi olarak da sıkça söylenir.

11 haneli olan ve tamamı büyük olarak yazılan swift kodu bazı durumlarda değişkenlik gösterebilir. Swift kodu öncelikle bankayı tanımlayan 4 haneli harf ile başlar. Devamında gelen iki harf ülkenin yani bankanın hangi ülkede olduğunu gösterir. Sonrasında gelen 2 haneli ya da 4 haneli kod ise yerel kodu gösterir. Ancak bazı ülkeler için yerel kod 3 haneli olarak da kullanılabilir. Herhangi bir sistem içerisinde 11 haneli olarak swift kodunu girmeniz isteniyorsa eksik olan rakamları “X” sembolü kullanarak tamamlayabilirsiniz.


Swift Kodu Nasıl Alınır?

Swift kodu alabilmek için öncelikle transferin yapılacağı banka hesabına bakılması gerekir. Yurtdışından sizin hesabınıza gelecek döviz için bankanızın swift kodunu kullanmanız gerekir. Her bankanın kendine özgü bir swift kodu bulunur. Genellikle bankaların internet sitesinde kolaylıkla bulabileceğiniz bu kodları istediğiniz her türlü döviz transferi işleminde kullanabilirsiniz.

(Garanti, Ziraat, Yapıkredi, İş Bankası, Akbank, Vakıfbank) Bankaların Swift Kodu Nasıl Öğrenilir?

Swift kodunu öğrenebilmek için kullanabileceğiniz yöntemlerden birisi bankanızın internet sitesini ziyaret ederek bulmak olacaktır. Ancak size kolaylık sağlaması açısından Türkiye’de en çok kullanılan bankaların swift kodlarını sizin için bir araya getirdik.

Hangi Banka olursa olsun Swift Kodunuzu Öğrenmek İçin Tıklayınız

Türkiye Garanti Bankası Swift Kodu: TGBATRIS

Türkiye Cumhuriyeti Ziraat Bankası Swift Kodu: TCZBTR2A

Yapı Kredi Swift Kodu: YAPITRISFEX

Türkiye İş Bankası Swift Kodu: ISBKTRIS

Akbank Swift Kodu: AKBKTRIS

VakıfBank Swift Kodu: TVBATR2A

Yukarıda görebileceğiniz üzere Türkiye’de yer alan neredeyse bütün bankaların swift kodları 8 haneden oluşur. Bazı durumlarda çeşitli sistemlerle transfer yapabilmek için bütün boşlukları doldurmanız istenir. Burada eksik kalan kısmı 11 haneye tamamlayabilmek için yapmanız gereken şey sonuna üç adet “X” sembolü eklemek olacaktır.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu