Yaşam

Talcid 500 mg Ne İşe Yarar? Talcid Reflüye İyi Gelir mi, Nasıl Etki Eder?

Talcid 500 mg Ne İşe Yarar? Talcid Reflüye İyi Gelir mi, Nasıl Etki Eder? Talcid Kullananların Yorumları kişiden kişiye göre değişkenlik gösterse de genel olarak Talcid Ne İçin Kullanılır? Talcid Gaza İyi Gelir mi, Nasıl Kullanılır? Talcid Mide Bulantısına İyi Gelir mi? merak edilmekte. Gelin birlikte Talcid Faydaları ve yan etkilerini öğrenelim…

Talcid 500 mg Ne İşe Yarar?

Genel olarak mide rahatsızlıkları tedaisinde kullanılan ve uzman hekimler tarafından sıklıkla reçete edilen Talcid 500 mg  Ne İşe Yarar, Ne İçin Kullanılır? merak edilmekte. Kısaca Talcid 500 mg, çiğneme tableti olarak kullanılan  ve içeriğindeki etken madde sayesinde mide asini azaltarak mideyi rahatlatan bir ilaçtır.

Öncelikle belirtelim ki Talcid, anti-asit olarak adlandırılan ilaç grubunda yer almaktadır. Etken madesi olan Hidrotalsit maddesi ile hızlı etki göstererek ilacı alan kişinin mide ağrısı şikayetinden kurtulmasına yardımcı olmaktadır.  Talcid, Mide asidinin fazla olmasından kaynaklı olarak ortaya çıkan mide kramplarının, kusmanın, ve diğer olumsuzlukların giderilmesi için sıklıkla reçete Edeilir

Ayrıca; Akut gastrit, mide ülseri, bağırsak ülseri, midede yanma, mide krampları, mide ekşimesi, gaz gibi şikayetlerin giderilmesi için kullanılır. Midenin alkol, sigara, kahve, baharatlı ve yağlı yiyecekler yedikten sonra rahatsız olmasını önlemek amacı ile Talcid çiğneme tabletleri kullanılır.


Talcid Ne İçin Kullanılır?

Aşağıdaki durumlarda Talcid Tablet Kullanılmaktadır.

 • Mide asidinin artığı durumlarda ve o sırada krampların artmasını ve eş zamanlı olarak gerçekleşen kusma gibi olayları engellemeye yarayan ilaçtır. Akut, Gastrit, Mide Ülseri, Midede yanma gibi şikayetlerin giderilmesinde kullanılır. Eğer sürekli alkol alıyorsanız sigara kullanıyorsanız ve yağlı yiyecekler tüketiyorsanız mide rahatsızlığı çekmemeniz adına bu tableti kullanabilirsiniz.
 • Böbrek Yetmezliği insanlar tarafından kronik hastalık olarak adlandırılır. Genelde Böbrek içindeki toksinleri temizlemediğinde ortaya çıkar. Bunun sonucunda sık sık idrar kaçırma, çok su içme ihtiyacı, ödem gibi olgular sizi bulabilir. Eğer sizin bu gibi şikayetleriniz var ise en azından önlemleri tam almak adına dozunu azaltarak Talcid çiğneme tabletini kullanabilirsiniz.
 • Kas İskelet Sistemi’nde sıkıntı olan bireylerde de dozun azlığı ile birlikte kullanılabilir. Genellikle Kas Sisteminde sorun olan bireylerde uyku saatleri dengesiz bir hale dönüşür ve bireyde her zaman bir halsizlik belirgindir. İleriki yaşlarda sürekli görülen bu hastalığa kesinlikle iyi gelmektedir.

Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Talcid Kullanmadan Önce Bilinmesi Gerekenler

 •  Ürünün etkin maddesi olan hidrotalsit ya da içerdiği diğer maddelere karşı aşırı hassasiyetiniz varsa
 • Çok su içme, sık idrara çıkma, gece idrara çıkma, ödem, halsizlik, yorgunluk gibi bulgularla kendini gösterebilen şiddetli böbrek yetmezliğiniz varsa
 • Kas iskelet sistemi ile ilgili belirtiler, halsizlik, yorgunluk, uykuya eğilim gibi hipofosfatemi (kan fosfat düzeyinde düşüklük) belirtileriniz varsa.
 • Böbrek fonksiyon bozukluğunuz varsa,
 • Fosfat içeriği düşük besinlerle besleniyorsanız,
 • Israrcı ya da sık aralıklarla tekrarlayan şikayetleriniz varsa ülser veya kanser gibi altta yatan ciddi bir hastalık riskinin araştırılması için doktorunuza danışınız.

Talcid Nasıl Kullanılır?

Öncelikle belirtelim ki Talcid 500 mg tableti kesinlikle doktor kontrolü ile kullanmalısınız. Doktorunuz ayrı bir tavsiyede bulunmadıkça,

12 yaşından büyük çocuklar ve yetişkinler için:
Gerekli görüldüğü takdirde günde birkaç kez, 1-2 tablet (500 mg -1000 mg eşdeğer miktarda hidrotalsit) önerilir.
Günde 12 tabletten fazla TALCİD kullanmayınız.
TALCİD yemeklerden 1-2 saat sonra ve yatmadan önce olmak üzere günde birkaç kez
kullanılır.


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

Talcid Yan Etkileri Nelerdir?

 • Dışkıların yumuşaması
 • Daha sık tuvalete gitme
 • Kusma
 • Kabızlık
 • Güçsüzlük
 • İshal
 • Anoreksiya (iştah kaybı)

Talcid 500 mg Kullananların Yorumları

Kullanıcı Yorumu: mide yanmasına iyi gelir. yanımda bulunur hep. mide ekşimemiz geçsin diye kireç emikliyoruz resmen.

Kullanıcı Yorumu: Rennie tablete göre ağızda daha çabuk eriyor ve rahatsızlık vermeden sanki sindirimi daha hızlı tetikliyor.

Kullanıcı Yorumu: mide dostu ilaç

Kullanıcı Yorumu: Talcid mide yanmasi icindir

Kullanıcı Yorumu: Mide yanması için kullanılan ve oldukça etkili bir ilaçtır.


Talcid 500 Mg 2024 Fiyatı Ne Kadar?

2024 yılında Talcid 500 mg eczane satış fiyatı 206,03 TL’dir

Talcid 500 mg Prospektüsü İçin TIKLAYINIZ


Uyarı: Sitemizde paylaşılan reçeteli veya reçetesiz tüm krem, merhem, sabun, jel gibi ürünler bilgi amaçlı paylaşılmaktadır. Sadece doktorunuzun reçete ettiği şekilde kullanınız.

İlginizi Çekebilir  👇

👉 Lanzedin Ne İşe Yarar? 

👉 Razogen Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? 

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu