Blog

Tam Potansiyelinize Ulaşmanızı Engelleyen 6 Zihinsel Engel

Tam Potansiyelinize Ulaşmanızı Engelleyen 6 Zihinsel Engel. Hedeflerinize ulaşmada zorluk mu yaşıyorsunuz ? İlerlemekte zorlanıyorsan bunun nedeni bilinçaltında kendini geride tutman olabilir. Çoğumuzun tam potansiyelimize ulaşmamızı engelleyen sağlıksız alışkanlıkları var. Bu zihinsel engellerin farkında olarak, çevremizi daha iyi kontrol etmemize ve başarıya ulaşmamıza yardımcı olabilecek egzersizler yapmaya başlayabiliriz. İşte sizi geride tutan altı şaşırtıcı şey.

1. Bilgi Eksikliği

Bilgi eksikliği, insanları bir şey başarmaktan yorar. Bir iş kurmak için yeterince bilgi sahibi olamamaktan ve başarılarına doğru adım atmaya başlamak için yeterli kaynağa sahip olamamaktan şikayet ederler. Sonunda, ikinci sınıf başarılara ve pek çok gerçekleştirilmemiş hırslara razı olurlar.

Gerçekte, bundan sorumlu olan bilgi veya kaynak eksikliği değildir. Birçok başarılı girişimci, bir iş kurmaya başladıklarında hiçbir şey bilmiyordu. Çoğu durumda, insanlar bilgi eksikliğinden değil, düşüncesinden dolayı güçsüzdürler. Güvensizlik, yetersizlik ve düşük benlik saygısı düşünceleri sizi harekete geçmekten alıkoyabilir.

Bu güvensizliğin üstesinden gelmek için önce hayallerinize ulaşmak için bir taahhütte bulunmalısınız. Taahhütler vermeye başladığınızda, öylece oturmazsınız. Bilgi aramak ve hedefinize ulaşmak için ne gerekiyorsa yapmak için sürekli motive olacaksınız. Ardından, başarılı olmak için becerileriniz ve yetenekleriniz gibi diğer unsurları yükselttiğinizi göreceksiniz.


2. Başarısızlık Korkusu

Başarısızlık korkusu, utanma, utanma, alay edilme veya yargılanma korkusu gibi birçok başka olumsuz duyguyu besleyebilen zayıflatıcı bir duygudur. Sürekli korku ve endişe hissi, hayallerinize ulaşmak için ilk adımı atmanızı engeller.

Hedeflerinizi her ertelediğinizde, hayallerinizin gerçekleşmesini de geciktirirsiniz. Korkuyu nasıl yakıta çevireceğinizi anlamıyorsanız, sonsuza kadar aynı durumda kalabilirsiniz. Derin nefes alma gibi basit zihinsel egzersizlerden başlayarak korku ve endişenizi nasıl yöneteceğinizi öğrenmeniz gerekir.

Korku halindeyken, burnunuzdan altı kez derin nefes alıp ağzınızdan verebilirsiniz. Derin nefes alma, rahatlamanıza ve beyninizi olumsuz şeyler yerine olumlu şeyler düşünmeye odaklamanıza yardımcı olabilir.


3. Kendinden Şüphe

Kendinden şüphe etmek, korkuya dönüşen bir başka zayıflatıcı duygudur. İçeri girmeye başladığında, hedeflerinize ulaşmanızı engelleyecek uzun bir erteleme döngüsüne başlayacaksınız. Sonuç olarak, verdiğiniz her karar üzerinde strese girer ve işlerin nasıl yanlış gidebileceğini hayal etmeye devam edersiniz.

Kendinden sürekli şüphe duymakla mücadele etmek zordur. Ancak, her seferinde bir şeyler yaparak başlayabilirsiniz. Daha küçük kilometre taşlarına ulaştığınızda, kendinize saygı ve güven kazanacaksınız. İşleri yavaşça ele alarak, stres ve korku tepkisini yeniden harekete geçiren modeli bozabilirsiniz. Kontrollü bir ortamda çalıştığınızda, harekete geçmek için motive olduğunuz ve daha sonra yol boyunca daha fazla adım ekleyebileceğiniz kanıtlanmıştır. Ama şimdi, küçük şeyler yapmak kontrolün sizde olmasını sağlıyor.


4. İnançları Sınırlandırmak

Sınırlayıcı inançlar bizi bazı yönlerden kısıtlar. Açık ve örtük olmak üzere iki tür sınırlayıcı inanç vardır. Açık inanç, belirli bir şeyi yapabileceğinize inandığınızda, ancak bilinçaltınızın derinliklerinde, belki de yeterince yetenekli olmadığınız veya aşırı eğitimli olduğunuz için yapamayacağınızı düşünüyorsunuz.

Açık inançlar, becerileriniz olmadığında veya aşırı eğitimli olduğunuzda bile bir şeyi başarabileceğinize dair örtük inancı geçersiz kılar. Sınırlayıcı inançları beslediğinizde dikkatiniz dağılır, böylece gün içinde başarabileceğiniz her bir hedefi yok edersiniz.

Sınırlayıcı inançların üstesinden gelmek için düşüncenizi yeniden programlamanız gerekir. Birçok başarılı girişimci, başladıklarında bu becerilere sahip değildi. Ancak küçük hedefler belirleyerek başlayabilirsiniz. Basit başarınızdan ders alın ve sınırlayıcı inançlarınızı taklit etmek yerine güçlü yönlerinizi güçlendirmeye odaklanın. Başarısız olursanız, kendinizi daha iyisini yapmaya teşvik etmeyi bir motivasyon olarak alın.


5. Kendine Güvensiz

Benlik saygısına sahip olmak genellikle zorlu bir geçmişle bağlantılıdır. Çocukken ciddi bir travma yaşamış veya büyük bir başarısızlık yaşamış olabilirsiniz. Sonuç olarak, bir kişi olarak değerinizi unuttunuz.

Diyelim ki milyoner olma veya büyük bir şirket kurma hayaliniz var. Böylece hedefinizi hayal gücünüzü ve tümdengelimli muhakemenizi kullanarak belirlersiniz. Ancak bilinçaltı düzeyde, kendiniz hakkında çok kötü hissettiğiniz için bunların hiçbirini hak ettiğinizi hissetmiyorsunuz.

Düşük benlik saygısına ve değersizlik duygularına sahip olmak, hayallerinize ulaşmanızı engelleyen zihinsel engellerdir. Bunun üstesinden gelmek için, elinizdeki görevleri tamamlayabileceğinize dair güçlü bir inanca sahip olmanız gerekir.

Geçmiş deneyiminizi harekete geçmemek için bir bahane yapmak yerine, daha fazlasını yapmak için motivasyon olarak alın. Birçok başarılı girişimci, hedeflerine ulaşmadan önce birkaç başarısızlık yaşadı. Anahtar, zihninizi etrafınızda olup biten olumlu şeylere yeniden odaklamaktır.


6. Erteleme 

Erteleme genellikle kendinden şüphe ve korku ile beslenir. Eğer ikisini başarıyla geçtiyseniz, elinizdeki görevlerinizi ertelemek için hiçbir nedeniniz olmaz. Bununla birlikte, sürekli olarak ertelerseniz, başarısız olmaktan korkmanızdır. Başarısızlık korkusu, esas olarak özerklik hissinizi azalttığında veya bir şeyleri başaramayacağınızı hissettiğinizde ertelemeyi teşvik eder.

İyi haber şu ki, erteleyenler genellikle zeki ve çalışkan insanlardır. Başarınıza ulaşmanın anahtarı, düşünce tarzınızı nasıl kontrol ettiğinizde yatar.

Bir fikriniz olduğunda ve onu doğru zamanlamayı bulana kadar ertelemeye başladığınızda, bu asla olmayacak. Bu yüzden hiçbir şeyi ertelemeye asla izin vermeyin. Hedeflerinizi izleyin. Teslim tarihlerinizi takip edin ve oyunculuk alışkanlığı edinin. Hedeflerinize ulaşmak için bundan daha iyi bir zaman yok.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu