Blog

Daha Başarılı Olmak İçin Zihin Gücünüzü Açmanın 10 Yolu

Daha Başarılı Olmak İçin Zihin Gücünüzü Açmanın 10 Yolu. Beynimiz güçlü bir parçamızdır. Aşağı yukarı bir insanın içine inşa edilmiş bir süper bilgisayar. Bir süper bilgisayardan daha karmaşık olmasına rağmen, beynimiz hayatlarımızda sınırsız başarı ve büyümenin kilidini açma fırsatına sahiptir.

Daha Başarılı Olmak İçin Zihin Gücünüzü Açmanın 10 Yolu

Zihin gücü basit ama kilidini açmak başka bir konudur. Bu potansiyelin kilidini açmaya çalışırken insanların yollarında birçok engel var. Buna yardımcı olmak için, büyümenize ve zihin gücünüzün kilidini açmanıza yardımcı olacak bazı ipuçları.

Zihin Gücü Nedir?

İnsanlar hakkında bilinen bir gerçek, beynimiz inanılmaz derecede güçlü olsa da, insanların potansiyelinin sadece bir kısmını kullanıyor olmasıdır. Bunu yapmamızın nedeni iki şeyden kaynaklanıyor:

  • Beynimiz sürekli bilgi için bombardımana tutulur.
  • Ve bilinçaltımız.

Gerçekten de, beynimiz çok miktarda bilgi depolayabilir, ancak zihnimiz bu görevi bilinçaltı zihnimize devreder. Örneğin, duyularımızdan aldığımız tüm bilgiler bilinçaltı zihnimize taşınır.

Bunu neden tekrar yapıyor, her ayrıntıyı kendi başına gözden geçirmek ve işlemek zorunda kalırsa beynimiz patlayacaktı.

Ancak aynı zamanda, beynimizin şu anda nasıl çalıştığı, insanların zihin güçlerini açarken karşılaştıkları büyük engeldir. Özünde, bilinçaltı zihnimize dokunmak zihin gücümüzü ve ne olduğunu kullanmaktır.


Zihin Gücünüz Nasıl Çalışır?

Zihin gücümüzün kilidini açmak, bilinçaltı zihnimizin nasıl çalıştığını anlamaktır. Hayatımızın her alanında yaratıcı ya da başarılı olmak istiyorsak, bilinçaltı zihnimizin yardımına ihtiyacımız olacak.

Ve buna değinmenin en iyi yolu, bilinçaltı zihnimizi vahşi bir maymun olarak görmektir. İnsanlar geçmişte bu karşılaştırmayı yaptılar ve tartışma mantıklı.

Vahşi maymun kolayca yorulmayan bir hayvandır. Sonuçta, aklımızın omurgası olarak kabul edilir. Mümkün olduğunca fazla enerjiye ihtiyaç duyar. Ayrıca bize rastgele bilgi parçaları da getiriyor. Bu yüzden sadece ihtiyaç duyduğumuzda hayati bilgiler alıyoruz.

Ancak en önemli husus, bilinçaltı zihnimizin bize başarabilmemiz ve büyümemiz için birçok fırsat getirebilmesidir. Bunun için tek yapmamız gereken akılda bir amaca sahip olmak.


Zihin Gücünüzü Kullanmanın 10 Yolu

Peki vahşi maymunumuzla iyi geçinmek için ne yapabiliriz? Zihin gücümüzün kilidini nasıl açabilir ve daha fazla fırsat ve büyüme sağlayabiliriz?

Benim teorim bu vahşi maymunu beslemek ama aynı zamanda zihniyetimizi büyütmek için başka taktiklere bakmak.

Zihin güçlerini ortaya çıkarmak isteyenler için, önerebileceğim bazı stratejiler:

1. Kafanıza Neler Koyduğunuza Dikkat Edin

Zihin gücünüzün kilidini açmanın ilk adımı, olumsuz duygulara sahip düşünceleri kaldırmaktır. Bu, olumsuz kendi kendine konuşmayı kaldırmak ve korkuyu bir kenara bırakmak anlamına gelir.

Bu, mevcut inanç sisteminizi bozduğu için önemli bir adımdır. İnançlı biri olmasanız da, inandığınız bazı şeyler vardır.

Çalışmanız hakkında ne düşünüyorsunuz? Eğer sıkıcı bulursanız, zihniniz sizi bu duygulara inanıp harekete geçirecektir.

Çocuklarınız, akrabalarınız, partneriniz veya iş arkadaşlarınızla ilişkiniz ne durumda? Bu inançlar etrafınızdakilere nasıl davrandığınıza sızacak.

Genel olarak hayatınız hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu inanç, hayatınıza bakışınızı etkileyecektir.

Bunlar örnektir ancak yaşamın diğer yönleri için de geçerlidir. Bu yüzden korku barındırmadığınızdan ve bu yönleri olumsuz bir ışık altında görmediğinizden emin olun.


2. Arzu Üzerine Çalışma

Bilinçaltı zihnimiz olumsuzluk üzerinde hareket ederken, pozitiflik üzerinde de hareket eder. Özellikle, iletilen arzuyu besler. Yine, zihin gücümüzün aklında bir hedef olması gerekir ve eğer bu hedef arzu ile beslenirse, zihnimiz bunu zorlar.

Bunu biliyoruz çünkü defalarca gördük. Büyük kılan girişimciler, bir numara haline gelen sporcular ve diğer birçok başarılı kişi, derin bir istek nedeniyle bunu başardı.

Ve en iyisi, bunu bazı kolay yöntemlerle açabiliriz:

  • Bir şey öğrendiğinizde, bu bilginin batmasına izin vermek için daha fazla zaman harcayın. Bir eğitim oturumundansa, oturumu kendiniz için genişletin ve pratik yapmaya devam edin.
  • Bilinçaltı zihninizi, hedeflerinize ulaşmak için bilgileri kullanma fırsatlarını arayacak şekilde ayarlayın.
  • O bölgedeki yetenek setinizi keşfetmekten ve genişletmekten korkmayın.

3. Doğru Kaynaklara Sahip Olun

İnsanların karşılaştığı yaygın bir abluka bilgi eksikliğidir. Çoğu zaman, insanlar belirli alanların yaşamlarında sorun olduğunu bilirler, ancak nereden başlayacaklarını bilmezler. Ya da belki de bilgilerini nereden aldıkları en iyi kaynak değildir.

Durum ne olursa olsun, doğru bilgiyi aramamız ve buna meydan okumamız önemlidir. İnsanlar tek bir kitaptan okumak ya da bir makale okumak ya da bir seminere katılmakla anlaşırlar. Ancak bu içerik doğru mu?

Sadece bir kişi bir şeyin bunu otomatik olarak doğru yapmadığını söylediğinden. Hala öğrenen biri olarak, bilgiyi değere göre almak ve çözmek bizim görevimizdir.

Bu bilgiyi zihninizde çalıştırdınız mı? Mantıklı geliyor?

Bilgiler sizin durumunuz için geçerli mi? Kullanabilir misin? Bunu denediniz mi?

Bu asla cevap aramayın ya da her şeyi reddetmeyin, aksine bilgiyi tartın ve ölçün.


4. Kendinizi Öğrenmeye Yönlendirin

Önceki noktayı beslemek, bilgi ve öğrenmeye olan açlığınız küçük olmamalıdır. Ama o kadar büyük olmamalı ki sadece öğreniyorsunuz ve uygulamıyorsunuz.

Dengeleyici bir eylem olsa da, bu zihin gücünüzün kilidini açmanın anahtarlarından biridir. Bunu yapmak için bilgileri nasıl sindireceğinizi düşünün:

  • Okuduğunuz şeyin tutkulu olduğunuz bir şey olduğundan emin olun.
  • Sadece bu değil, bu bilgileri uygularken, bu konuda heyecanlanmak için nedenler bulun. Yaptığınız şeyin size ilham verdiğinden emin olun.

5. Değişime Açık Olun

Korku ve olumsuz kendi kendine konuşma yüzleşmek için tek engel değildir. Diğer bir husus şüphe ve belirsizliktir. Evet gelecek bir gizem ve başarısızlık yaşayabiliriz, ama değişim her zaman geliyor.

İnsanlar değişim fikrine açık olduklarını söylüyorlar, ancak çok azı önemli olduğunda sıçradı. Titriyorlar ve bu kadar tanıdık olandan çıkma fikrinden rahatsızlar.

Zihninizin gücünü açmak için değişime açık olmak gereklidir. Sonuçta, daha başarılı ya da daha yaratıcı olmak, perspektif ve yaşamda da bir değişikliktir.

Bu, şu anda büyük değişiklikler yapmanız gerektiği anlamına gelmiyor. Bunun yerine, değişime ikna olana kadar bu inancı sallamaya başlayın.

Küçük adımlar atmaya odaklanın. İşe gitmek yerine bisiklet sürmeyi veya otobüse binmeyi düşünebilirsiniz. Eşinizle ilişkinizi geliştirmek istiyorsanız, “Seni seviyorum” demeye başlayın ve bunu kast edin.

Değişim büyük bir sıçrama olmak zorunda değil. Yaşamlarımızda daha büyük dalgalanmalar yaratan ince ve küçük yollarla gelebilir.


6. Yaratıcı veya Başarılı Olmanıza İzin Verin

Birçok insan mutluluklarını yaşamın çeşitli hedeflerine bağlıyor. “10 kilo daha hafif olduğumda mutlu olacağım” veya “İşimi yerden kaldırdığımda mutlu olacağım” dediğini duyacaksınız.

Liste bitmek bilmiyor ama bu ifadelere göre, “Şu anda neden mutlu olmasın?” Diyorum.

Bu ifadeler iyi değil çünkü mutluluğumuzu ve büyümemizi belirli sonuçlara bağlıyoruz. Korkunç bir zihniyet var çünkü kendinize şimdi sefil olduğunuzu söylüyorsunuz ve önemli olan tek şey bu şeylere ulaşmak. Başarı görüşünüz çarpıksa bu daha fazla sorun yaratır.

Mutlu olmanıza ve şu an hayatınızın iyi olduğuna inanmanıza izin verin.

Evet, daha iyi olabilir, ama aklımızın pozitif ve negatif enerjiyi beslediğini unutmayın. Bu da çevremizde olup bitenleri ve bu yönleri nasıl gördüğümüzü etkiler.


7. Başkalarının Düşüncelerinin Sizi Etkilemesine İzin vermeyin

Bir başarı ya da değişim noktasına ulaştığınızda, insanlar size farklı tepki verirler. İnsanların nasıl tepki verdiğine dikkat edin ve bu size hayatlarıyla nasıl bir performans gösterdiklerini gösterebilir.

Tüm bunlar önemlidir çünkü hayatlarının belirli yönlerini nasıl gördükleri de size yansıtılacaktır. Herhangi bir korku, kuşku veya olumsuzluk geçecektir.

Bu alanlardaki kendi duygu ve düşüncelerinin, şu anda kim olduğunuz ve ne yapabileceğiniz için geçerli olmadığını unutmayın.


8. Olumlu İnsanlar ve Şeyler Etrafında Olun

Kendinizi kime çevirdiniz

çok önemli. Kural olarak, pozitif insanlarla zaman geçirin. Bu, her zaman evet diyen ancak en azından olumlu olan insanlar anlamına gelmez. İnsanların inançları pekiştirmesini istiyor ama aynı zamanda onlara meydan okuyorsunuz.

Ayrıca yardımcı olan, olumlu takviye sağlayan başka alanlara sahip olmaktır. Yaptığınız şeylerin size neşe ve mutluluk getirdiğinden emin olun. Bazı ilham verici içeriklerin de takılmasını sağlayın.


9. Şimdiki Başarıdan Konuşun

Bununla kastettiğim, başarı hakkında konuşurken konuşma şeklinizi değiştirmek. “Bunu bir gün yapmayı umuyorum” gibi şeyler söylemek yerine, “Şu anda bunun üzerinde çalışıyorum” diyerek kendinizi eğitin.

“Yeni bir iş bulduğumda mutlu olacağım” diye düşünmek yerine, “Şu an hayatımda olanlarla daha mutlu olmak için çalışabilirim.”

Daha önce bahsettiğim gibi, başarıyı, yaratıcılığı veya mutluluğu geleceğe bağladığımızda, aklımızın bize asla gelmeyeceğini söylemesi kolaydır. Kendimize şu anda oraya varma ve daha sonra değil, şimdi mutlu hissetmeyi seçme araçlarına sahip olduğumuzu söylediğimizde tüm bunlar değişir.


10. Dirençlerinizi Bulun

Tüm bu korkulara, şüphelere ve olumsuzluklara rağmen, direnişe sahip olduğumuz başka alanlar da olabilir. Bazılarımız için bir şey yapmaya çalışıyoruz ve sonra aniden duruyoruz. Ya da belki erteleriz ve bu konuda endişelenmeyiz.

Durum ne olursa olsun, bunu yapmamızın bir nedeni var. Bunun ne olduğunu anlamak için zaman ayırın. Bunu yapmanın bir yolu kendinizi sorgulamaktır:

Bunu ittiğinde neden kendini iyi hissediyorsun? Hayatta istediğinizi elde etmek sizi nasıl daha savunmasız hale getirir?

Zihin gücünüzün kilidini açmak, bilinçaltı zihninizle çalışmak meselesidir. Bilinçaltı zihninize sizinle çalışmak için bir amaç vererek izlenen ihtiyaçlara cevap verir.

Bu kombinasyona sahip olduğunuzda, zihin gücünüzden faydalanabilir ve arzu ettiğiniz şeyi yaratabilirsiniz. İster daha yaratıcı, ister başarıya giden bir yol olsun, zihninizle her şeyi yaratabilirsiniz.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu