Blog

TED Konuşmacılarından Üniversite Öğrencileri İçin 25 Tavsiye

TED Konuşmacılarından Üniversite Öğrencileri İçin 25 Tavsiye. Hayatımızı belirli aşamalar ile yaşıyoruz. Sürekli olarak geçmemiz gereken sınavlar ve durumlar var. Zaman hızlı bir şekilde akıyor ve bazen sudan çıkmış balığa dönüyoruz. Hayatımızın kritik noktalarından biri de üniversite ve ondan sonrası. Bu alanda ne yapacağımıza dair bir çıkış noktası ararken çevremizden gelecek ufak tavsiyeler küçük bir nefes almalık alan bırakabilir.
TED konuşmacılarına soruldu; Üniversitede ya da mezun olduktan sonra ne yapmak isterdin ya da sana bir tavsiye verilseydi bu ne olurdu? Umarım verilen bu dürüst cevaplar sana biraz fikir verebilir ve rehberlik edebilir.

1) Angela Duckworth – TED Konuşması: Tutkunun Ve Sebatın Gücü

“Hayatının geri kalanında ne yapmak istediğini bilmiyorsan, başarısız olmazsın. Kendinize zaman verin ve olayları çözmek için tecrübe edinin.”


2) Alejandro Sánchez Alvarado – TED Konuşması: Eski Sorunları Çözmek İçin Yeni Türler

“Üniversiteden mezun olduğumda bunu zaten bildiğimi düşünmeme rağmen, yeterince yapmadım: içgüdülerime güvenmedim. İçinizin derinliklerinde, hedeflerinize ulaşmak için ne yapmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz ve en önemlisi, hedeflerinize ulaşmak için izin istemeyin. Onları takip edin. Ancak bunu yaparak dünyaya aklınızdan geçenleri gösterebilir ve başkalarının desteğini alabilirsiniz.”


3) Casey Brown – TED Konuşması: Değerini Bil Ve Sonra Sor

“Kendini, kararlarını, sonuçlarını ve hatta hatalarını çok ciddiye alma. Almak için özel bir yer yok ve listeyi kontrol etmek için özel bir başarı yok. Şu an şimdi, burada; Kişi sensin ve kendinizi canlı hissettirecek seçimler yapın.Yol çok sıkıcı. Bu bana gevşeyici-hıçkırık hıyar gibi geliyor gibiydi, ve gözlerimi yuvarlayıp çorba rafımı alfabetik olarak sıraya koyardım. Gerçekten, son 20 yılı farklı bir şekilde yaşamayı diliyorum, yolculuğun keyfini sürdüm ve kararlarımı daha az ellemeye çalıştım. Keşke kendime daha fazla güvenebilseydim, evrene daha çok güvenebilseydim, ailemin ve arkadaşlarımın sevgisine ve desteğine daha fazla güvenebilseydim. Şunu fark ettim: ‘Yeterliyim ve hepsi harika olacak.’ Çünkü bunu yaşamak muhteşemdi.”


4) Tim Harford – TED Konuşması: Hayal Kırıklığı Bizi Nasıl Daha Yaratıcı Yapabilir

“İlk işten ayrılman sorun değil – onu elde etmek gerçekten zor olsa bile- iyi para ödüyordu ve herkes iyi kazandığınız için size hayran görünüyordu. İşinizden nefret ederseniz; hayatınızı, becerilerinizi, temaslarınızı ve kullanmak istemediğiniz bir ünü kazanma ile boşa harcarsınız. Sevdiğiniz bir şeyi ne kadar erken bulursanız o kadar iyi.”

5) Ruth Chang – TED Konuşması: Zor Seçimler Nasıl Yapılır

“Dünya ancak insanlar ne hakkında konuştuğunu bildiğinde gelişebilir. Ne hakkında konuştuğunu bilmek isteyen şeyi bul ve bunun hakkında konuş.”


6)  Judson Brewer – TED Konuşması: Kötü Bir Alışkanlığı Kırmanın Basit Bir Yolu

“Üniversiteden mezun olduğumda almamı istediğim bir tavsiye: Yeni bir ilişkinin ya da mesleğin ilk öpücüğünden gelen heyecanın hızlı bir şekilde vurulması ile sizin düşündüğünüzde aldığınız hisler arasındaki farka dikkat edin. Aile veya arkadaşlarla güçlü bağlantılar. Parlak şeylere kanmayın çünkü bu parlaklık zamanla kaybolur ve güçlü ilişkilerin altını asla doldurmaz. İlerlerken karar vermenize yardımcı olmak için bu hislerle arasındaki farkları unutmayın.”

7) Anne Madden – TED Konuşması: Evinizde Ve Yüzünüzdeki Mikroskobik Yaşamla Tanışın

“Yüksek topuklularınız, bir bilim insanı olsanız bile, çok yüksek değildir. Bir gün, sıradışı ayakkabı seçiminiz, sizi prestijli araştırma laboratuarlarına ve önemli iş toplantılarına götürmek ve bir eşek arısı yuvasına bakmanıza ve bira üretim dünyasını değiştirecek bir mikroorganizmayı keşfetmeniz doğru yüksekliğe ulaşmanızı sağlayacaktır. İlk başta korku ve iğrenme duygularını uyandıran şeyde büyük güzellik ve büyük fayda olabilir, bu yüzden araştırmaya cesaret edin. Mikropları durdurmayı ve koklamayı unutmayın. Bu muhtemelen perspektif kazanmanıza yardımcı olacak ve kesinlikle gelecekteki mikrobiyal teknolojileri keşfetmenize yardımcı olacaktır.”


8) Sarah Kay – TED Konuşması: Bir Kızım Olması Gerekiyorsa

“Tüm kategorilerin ilişkilerine ilişkin (platonik, romantik, profesyonel, vb.): Kira ödemeyen birisinin duygusal mülkünüzü almasına izin vermeyin.”


9) Eduardo Briceño – TED Konuşması: Değer Verdiğiniz Şeyleri Daha İyi Nasıl Elde Edebilirsiniz

“Öğrenmeyi asla bırakma. Kolejden mezun olup kariyerimize başladığımızda, sık sık öğreneceğimiz bir şey olduğunu anlıyoruz, bu yüzden işimize öğrenme yönelimi ile yaklaşıyoruz. Sorular soruyoruz; başkalarını gözlemleriz, yanlış olabileceğimizi bilebiliriz ve devam eden işlerimiz olduğunu farkındayız. Ancak işlerimizde bir kez yetkinlik kazandığımızda, çoğumuz öğrenmeyi ve büyümeyi bırakıyoruz. En başarılı insanlar – işte ve yaşamda – öğrenmek ve geliştirmek için kasıtlı olarak devam etmekten asla vazgeçmiyorlar.”


10) Jessica Ladd – TED Konuşması: Cinsel Saldırıdan Kurtulanların İstediği Raporlama Sistemi

“Kolejden hemen sonra, kar amacı gütmeyen kuruluşlarda ve hükümette çalışmak için hemen kapıdan ‘iyi şeyler yapmak’ için girmem gerektiğini hissettim. Keşke birileri onun yerine becerilerimi geliştirmemi isteseydi, o yüzden erken yaşlarda profesyonel performansım ve iletişimim konusunda danışmanlık alabilecektim.”


11)  Tanya Menon – TED Konuşması: Büyük Fırsatların Sırrı? Henüz Tanışmadığınız Kişi

“Mezuniyet coşkulu bir an, ancak kısa bir süre sonra insanlar çoğu zaman geri çekilme semptomları yaşıyorlar. Bunun bir nedeni, derhal erişilebilir sosyal ağınızın altınızdan çekilmesi ve ‘gerçek dünyaya’ girmeniz. Yurt hayatından, organize kulüplerden ve düzenli partilerden zahmetsiz sosyal etkileşimi kaybettiğiniz anlamına gelir. Hissetmek yerine, en zengin benliğinizi ortaya çıkaran bir sosyal dünyayı sürdürme ve inşa etme konusunda kasıtlı olun. Ve en düşük puanınızı aldığınızda, destek için en güçlü ve en yakın ilişkilere dönmenin yanı sıra, hem düşüncenizi hem de ağlarınızı genişletme cesaretine sahip olabilirsiniz.”


12) Bill Bernat – TED Konuşması: Depresif Arkadaşlarla Nasıl Bağlantı Kurulur

“İnsanların iç dünyalarını arayın. Umutlarını, korkularını ve onlar gibi olmanın nasıl bir his olduğunu hayal edin. Diğer kalpleri görmek, kişisel ve mesleki hedeflere ulaşmada sizi daha etkili kılabilir. Aynı zamanda hepimizin ne kadar derinde olduğumuzu hatırlama rahatlığını da verebilir.”


13) Navi Radjou – TED Konuşması: Aşırı Sınırlar Durumunda Yaratıcı Problem Çözme

“Ailemde koleje ilk giren ben oldum, ne ailem ne de kardeşlerim  okulum veya kariyer planlarım konusunda bana tavsiyelerde bulunamadılar. İç çağrımı dinledim ve aynı anda iki yüksek lisans derecesini, bilişim sistemlerini takip ettim ve her şey yolunda gitti. Unutmayın: En iyi akademik danışmanınız ve kariyer danışmanınız kalbinizdir.”


14) Emilie Wapnick – TED Konuşması: Neden Bazılarımızda Gerçek Bir Çağrı Yok

“Uzmanlık duymanız ya da asla başarılı olamayacağınız endişesini uyandıran nosyonların şu anda ağırlaştığını biliyorum. İyi haberler var! İstediklerinizi yapabilir ve birçok şey olabilir ve profesyonel olarak gelişebilirsiniz. Önümüzdeki on yıl boyunca, bir programcı, komedyen, yazar ve bir film yapımcısı,  öğretmen ve marangoz gibi her türlü şeyi yapan harika insanlarla tanışacaksınız. Tek bir kutuya tam olarak uymayan, karmaşık, çok yönlü bir kişi olmak sorun değil. Aslında çok eğlenceli.”


15) Ashton Applewhite – TED Konuşması: Yaşlanmayı Sona Erdirelim

“Yaşlanmaktan daha az korkmak ve yoldan daha az korkmak. Korkularımız gerçeklerle orantılı değil ve gençliğimizin bu konuda gerçek dışı bir endişeye yol açmasına neden oluyor.”


16) David Burkus – TED Konuşması: Neden İş arkadaşlarınıza Ne Kadar Ödeme Yapıldığını Bilmelisiniz

“Kendine daha fazla zaman ver. Birçok üniversite mezunu tüm hayallerini aynı anda gerçekleştirmek istiyor ve bu birçok yönden yanlış gidebiliyor. Birincisi, henüz ‘orada’ olmadığın için yaşanan hayal kırıklığı. Hayalinizdeki kariyeri bulmak veya inşa etmek zaman alacak. İkincisi tükenmişliktir. Kariyerinizi erken bulursanız, her türlü gerçekçi olmayan hedefleri kendi belirlediğiniz son tarihlerle belirleyebilir ve yorgunluktan düşene kadar onları kovalayabilirsiniz. Hepsine sahip olabilirsiniz ama hepsi bir kerede değil.”


17) Anjali Kumar – TED Konuşması: Tanrıyı Bulmada Ki Başarısız Görevim Ve Bunun Yerine Ne Bulduğuma Dair

“Mümkün olduğunda, olabildiğince rahatsız olsun. Konfor bölgenizden düzenli olarak çıkmanız için kendinize sorun; derinden hoşlanmadığınız insanlarla zaman geçirin, asla sahip olamayacağınız deneyimler hakkında kitaplar okuyun, dilini konuşamadığınız yerlere seyahat edin ve hiç kullanmadığınız sektörlerde iş alın ve çalışın. Kendinizin direndiğini düşünüyorsanız, tekrar deneyin. Bu deneyimler derin bir empati kurmanıza yardımcı olacak ve bundan daha fazlasını kullanabileceğinizi göreceksiniz.”


18)  Lisa Feldman Barrett – TED Konuşması: Duygularının İnsafı Sen Değilsin

“Kendinizi en iyi sürümler olmanıza yardımcı olacak insanlarla çevreleyin. Yapmayanlardan kaçının ve yeterince uyuyun.”


19) Shawn Achor – TED Talk: Daha İyi Çalışmanın Mutlu Sırrı

“Mezun olduğumda, gelecekteki başarının mutluluk vermeyeceğini gösteren araştırmayı bilseydim keşke. Bazen mutluluğun ancak mükemmel bir iş, derece veya pozisyon bulduğum korkusuyla felç oldum. Gerçekte, araştırma açıktır: mutluluk şu anda için minnettar olduğunuz ve anlamlı ilişkiler geliştirdiğiniz sürece neredeyse tüm yaşam yollarında var olur. Şimdi iyimserliği ve şükranları seçip başkalarına daha fazla yatırım yapın; hayallerinizi sürdürürken mutluluk ömür boyu bir avantaj sağlayacak.”


20) Kasiva Mutua – TED Talk: Davulunuzu Hikayenizi anlatmak İçin Nasıl Kullanırsınız

“Çalıştığın şeyi sürdürmek zorunda değilsin. Kalbimi takip ettim ve şimdi hayattan hayal edebileceğimden daha fazla mutluyum. Çalışma alanlarımızda iş ararken kendimizi öldürüyoruz. Yapabileceğimiz bir milyon başka şey daha var. Ayrıca birisinin bana paranın mutluluğa eşit olmadığını söylemesini de diliyorum. Bir işe girip çalışmaya başladığınızda yaşamayı unutmayın.”


21) Emily Esfahani Smith – TED Talk: Yaşamaktan Mutlu Olmaktan Daha Fazlası Var

“Anlamlı bir yaşam sürmek için olağanüstü bir şey yapmak zorunda değilsiniz; Kanseri tedavi etmeniz, Instagram şöhreti olmanız veya Büyük Amerikan Romanı yazmanız gerekmez. Freud, yaşamın anlamının sevgi ve iş içinde yattığını söyledi. Yani ilişkilerine sevgiyle önderlik et. Cömert olun, savunmasız olun, kendinizi başkalarına verin ve uygun olanı yapmayın çünkü bu sizin için daha uygun. İlk önce diğerlerini koymak için çaba gösterin. Kariyerinizde, sizi gururlandıran ve bir hizmet zihniyetini benimseyen bir iş bulun; Ne kadar küçük veya büyük olursa olsun, yaptığınız işin başkalarına nasıl yardım ettiğini unutmayın. Sadece tek bir insanın hayatına dokunmak geride kalmak için güçlü bir miras. Son olarak, minnettarlığı günlük hayatınızın bir parçası haline getirin.  Her gün, size minnettar olduğunuz, başına gelen bir veya iki şeye odaklanın. Sadece sizi daha da mutlu etmekle kalmayacak, aynı zamanda gerçekten önemli olanla da temasa geçecektir. Sonra, aksilikler veya zorluklarla karşılaştığınızda, gerçekte ne kadar kutsandığınızı da hatırlatır.”


22) Washington Wachira – TED Talks: Kuşların Aşkı İçin

“Üniversiteyi bitirip ilk işinize ya da stajınıza başladığınızda, öğrenebileceğiniz her şeyi öğrenmeye ve işvereninizi etkilemeye istekli olacaksınız, böylece terfi ve yükseliş yoluna başlayabilirsiniz. Ancak tüm bu heyecanın ortasında göremeyeceğiniz önemli şey, bir gün büyük bir iş veya girişimci haline gelebilecek olan harika bir fikir. Hayatın sunduğu en ilginç istihdamı çoğu zaman tam olarak yaptığınız veya ana işinize ek olarak kendi yarattığınız bir şeydir. Yani, üniversiteden mezun olduktan sonra, kendinizle veya arkadaşlarınızla yapmak istediğiniz bir girişimi tanımlamak için zaman ayırın ve inşa etmeye başlayın. Bir gün erken başladığın için mutlu olacaksın.”


23) Sherry Turkle – TED Talk: Bağlı Ama Yalnız?

“Işığa doğru; İnsanlara, faaliyetlere, sizi daha fazla görmenizi sağlayan, sizi besleyen fikirlere doğru hareket edin. Bunu en az beş yıl boyunca yapın. Bu noktada, tamamen pratik, kariyerci, geleneksel olarak ‘bilge’ bir şey yapmanız gerekip gerekmediğine karar verebilirsin. Ama önce kalbini ve zihnini takip et. En iyi kariyerler, üzerine çizilecek geniş bir deneyime sahip kişiler tarafından oluşturulur. Bir süreliğine hayatınız birçok parçadan oluşuyorsa endişelenmeyin; zamanla, bir elmasın yüzü gibi görünecekler.”


24) David Sengeh – TED Talk: Protez Uzuvların Boğaz Sorunu

“Tutkulu olduğun şeyleri takip etme konusundaki atasözü sonunda karşılığını veriyor. Ne zaman? Kimse bilmiyor. Sanırım bu yüzden bir arayış var.”


25) Margaret Heffernan – TED Talk: Aynı Fikirde Değil

“Mezuniyette, zorluklar karşısında temiz, paketlenmiş zafer hikayeleri sunmak gelenekseldir. Ama hayat böyle değil. Açık uçlu, bir milyon ihtimal ve sürekli değişime tabi. Bu, plan yapmaman gerektiği anlamına gelmez. Ancak bu, planınızı aniden eski, çekici olmayan veya sapkın hale getirebilecek dünyadaki ve kendinizdeki tüm değişikliklere karşı dikkatli olmanız gerektiği anlamına gelir. Değişime açık olun. Denemeye hazır olun. Risk alın ve öğrenmeye devam edin. Hayatını kendin yap.”


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu