Din

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Hangi Dualar Okunur Diyanet

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır, Hangi Dualar Okunur Diyanet. Teheccüd namazı yatsı namazı ile imsak vakti arasında 2 ve 8 rekat rekât arasında çiftli sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. Teheccüd namazı kılacak kişi, “Niyet ettim Allah rızası için teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyet edebilir.

Teheccüd Namazı Nedir, Nasıl Kılınır?

Yatsı namazı kılındıktan uyuyup, bir süre sonra kalkılarak kılınan nafile namaza Teheccüd namazı denir. Bu nedenle halk arasında namazın diğer adı “gece namazı” olarak bilinir. Gece kıldığınız namazın Teheccüd namazı sayılabilmesi için yatsı namazını kılıp, uykuya geçmeniz gerekiyor.

Teheccüd namazı Peygamber Efendimiz’e farz, Müslümanlara nafile kılınmıştır. Peygamber Efendimiz, Yatsı namazını kılıp, vitir namazını kılmazdı. Yatsı namazı ile imsak arasındaki zaman dilimini üçe böler, 1/3’ünü uyur, geriye kalan 2/3’ünde Teheccüd namazı ile birlikte vitir namazını kılardı.

Teheccüd namazının 2 rekâttan 8 rekâta kadar kılınması tavsiye edilmiştir. Nafile namazları 2’şer rekât olarak kılınır. Bu nedenle 4, 6, 8 veya daha fazla kılınmak istenildiğinde her 2 rekâtta bir selam verilmesi gerekiyor.

Namaza “Niyet ettim Allah rızası için Teheccüd namazı kılmaya” diye niyet edilir. İki rekâtlık sabah, akşam ve yatsının son sünneti gibi kılınır. Teheccüd namazını 4 veya daha fazla rekâtta kılmak isteyen olursa, Niyet ettikten sonra, her selamdan sonra bir daha niyet etmesi gerekmiyor. Bunun geçerli olabilmesi için rekâtlar arasında konuşma, yeme-içme gibi durumların olmaması gerekiyor.

Teheccüd namazını 4 rekat kılmak isteyenler 4 rekatlık ikindi namazının sünneti gibi kılıyorlar. İkinci rekatın sonunda tahiyyata oturduklarında “Ettehiyatu”, “Allahümme Barik” ve “ Allahümme Salli” dualarını okuyup, ayağa kalkıyorlar. “Sübhaneke” duasını okuyup “Euzu besmele” çektikten sonra Fatiha ve zamlı süreyi okuyorsunuz.


Teheccüd Namazı Ne Zaman Kılınır?

Bazı rivayetlerde, Peygamberin (s.a.s.), yatsı namazını kıldıktan sonra vitir namazını kılmadan uyuduğu, gece yarısından sonra uyanıp bir müddet gece namazı kıldıktan sonra vitir namazını ve daha sonra da sabah namazı vakti girince sabah namazını kıldığı belirtilmektedir (Müslim, Salâtü’l-müsâfirîn, 182).

 


Teheccüd Namazında Hangi Dualar Okunur?

Teheccüd namazında belirli bir süre veya ayet kısıtlaması bulunmuyor. Farz namazlarında okuduğunuz sure ve ayetlerinden istediğinizi okuyabilirsiniz. Allah katında en makbul olanı hatasız ve içten okunan olduğu için burada doğru okumanız ve niyetini önemlidir.

Peygamber Efendimiz, “Farz namazlarından sonra en önemli namaz Teheccüd namazıdır” diyerek, namazın önemine değinmiştir. Bu nedenle namazda okunacak surelerin uzun olmasını ve ağır ağır okunmasını tavsiye etmiştir. Peygamber Efendimizin sünnetini layıkıyla yerine getirmek istiyorsanız, namazda bildiğiniz en uzun sureleri yavaş şekilde okuyabilirsiniz.


Teheccüd Namazının Faziletleri Nelerdir?

 

Peygamber Efendimize farz, ümmetine de nafile kılınan bu namazın birçok fazileti bulunuyor.

  1. Her kim gecenin bir vakti kalkıp kılarsa, Allah’ın rahmetine uğrayıp, hayırlı rızıkla şereflendirilirler.
  2. Teheccüd namazını kılan erkek ve kadın, Allah’ın mağfiret ve mükâfatına nail olur.
  3. Gece namazını sürekli kılan Müslüman, iyi bir insan olarak anılır.
  4. Gece namazı, Allah’a itaatin göstergesidir. Kötülükleri örter ve günah işlemekten alıkoyar.

👉 Gece 12’den Sonra Yatsı Namazı Kılınır mı?

👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Teheccüd namazının 2. rekatında, ayağa kalkarak kıyama durulur, besmele çekilir ve Fatiha okunur. Kur’an’dan en az üç ayet kısa olacak şekilde ve ya üç ayet miktarının uzunluğunda bir âyet okunur ve Rüku’ya gidilir. Ardından Secde’ye gidilir, doğrulur, tekrar Secde’ye gidilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu