Bilgi Arşivi

Teknofest Nedir, Ne İşe Yarar? Teknofest Proje Örnekleri

Teknofest Nedir, Ne İşe Yarar? Teknofest Proje Örnekleri. Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olan Teknofest, Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın desteğiyle binlerce genci teknolojiyle buluşturmak ve teknolojiyi sevdirmek amacıyla her yıl düzenlenmektedir. Gelin hep birlikte Teknofest hakkında tüm bilinmesi gerekenleri öğrenelim.

Teknofest Nedir, Ne İşe Yarar?

TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivali; Ocak 2017 tarihinde hayata geçen ve Türkiye’nin millî teknoloji hamlesini gerçekleştirmesi ve teknoloji üreten bir topluma dönüşmesini temel hedefi olarak benimseyen Türkiye Teknoloji Takımı Vakfı (T3 Vakfı) ve T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı öncülüğünde, Türkiye’nin önemli kurum ve firmalarının destekleriyle düzenlenen yarışma ve etkinliklerin genel adıdır.

Teknofest kısaltmasıyla bilinen festival, Türkiye’nin ilk ve tek havacılık, uzay ve teknoloji festivali olma özelliğini taşımaktadır. Teknofest, milli teknolojinin geliştirilmesinde oldukça önemli rol oynamaktadır. Özellikle mühendis ve bilim insanı olmayı hedefleyen gençler için düzenlenen teknoloji yarışmaları gençlerin hayallerine ulaşmalarında sağlam bir basamak olmaktadır. Sizde Teknofest’e katılarak projenizi Dünya’ya duyurabilirsiniz.


Teknofest’e Nasıl Başvurulur?

Projesi olan her genç geliştirmek ve duyurmak için eşsiz bir fırsat olan Teknofest’e başvurular online şekilde yapılır. Teknofest’e 39 kategoride katılabiliyorsunuz. Aşağıdaki adımları izleyerek Teknoferst başvurusunda bulunabilirsiniz.

 1. Kayıt: Kurumsal Yönetim Sistemi’ne kayıt ol.
 2. Yarışmaya katılacağın takımı dikkatlice kur.
 3. Ekibinde bulunan üyeleri takımına dahil et.
 4. Senin için en uygun yarışmayı bul.
 5. Kurumsal Yönetim Sistemi’nden başvurunu yap ve onay sürecini bekle.
 6. Tüm adımları eksiksiz yaptığından emin olmak için bu linkten https://teknofest.org/tr/competitions/ Teknofest’in resmi sitesini ziyaret et.

Yukarıdaki adımları eksiksiz olarak yaptıktan sonra yarışma için onay sürecini bekleyeceksiniz. Başvurundan sonra TEKNOFEST danışmanlarının sana ulaşabilmesi için senden istenen iletişim bilgilerini eksiksiz ve doğru bir şekilde girmelisin. Başvuru ekranının hemen ardından “başvurunuz onaylanmıştır” yazısıyla karşılaştıysan başvurun onay almış demektir. Fakat sonrasında danışmanların sana ulaşması ve düzenli iletişim kurabilmesi için e – posta adresine gelecek olan iletiyi takip etmelisin. Çıkan ekrandan sonra mail eline ulaştıysa sonraki adımlar için TEKNOFEST danışanlarının tekrar iletişime geçmesini bekleyebilirsin.


Teknofest Yarışma Kategorileri Neler?

Teknofest yarışması her yıl yeni kategoriler eklenmedik. Aşağıdaki kategorilerde Teknofest yarışmasına katılabilirsiniz.

 1. Efficiency Challenge Elektrikli Araç Yarışması
 2. Roket Yarışması
 3. Savaşan İHA Yarışması
 4. İnsansız Hava Araçları Yarışması
 5. Robotaksi-Binek Otonom Araç Yarışması
 6. Model Uydu Yarışması
 7. İnsansız Su Altı Sistemleri Yarışması
 8. Sürü Robotlar Yarışması
 9. Karma Sürü Simülasyon Yarışması
 10. Sağlıkta Yapay Zeka Yarışması
 11. Ulaşımda Yapay Zeka Yarışması
 12. Uçan Araba Yarışması
 13. Jet Motor Tasarım Yarışması
 14. İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması
 15. Eğitim Teknolojileri Yarışması
 16. Akıllı Ulaşım Yarışması
 17. Biyoteknoloji İnovasyon Yarışması
 18. Çevre ve Enerji Teknolojileri Yarışması
 19. Tarım Teknolojileri Yarışması
 20. Tarımsal İKA Yarışması
 21. Helikopter Tasarım Yarışması
 22. Sanayide Dijital Teknolojiler Yarışması
 23. Turizm Teknolojileri Yarışması
 24. Üniversite Öğrencileri Araştırma Proje Yarışması
 25. Lise Öğrencileri Kutup Araştırma Projeleri Yarışması
 26. Türkiye Drone Şampiyonası
 27. World Drone Cup
 28. Türkçe Doğal Dil İşleme Yarışması
 29. Hack Karadeniz
 30. Travel Hackathon
 31. ISIF
 32. Robotik Yarışmalar
 33. TAKE OFF Uluslararası Girişim Zirvesi
 34. Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması
 35. TÜBA-TEKNOFEST Doktora Bilim Ödülü
 36. Hyperloop Geliştirme Yarışması
 37. Lise Öğrencileri İklim Değişikliği Araştırma Projeleri Yarışması
 38. Dikey İnişli Roket Yarışması
 39. Engelsiz Yaşam Teknolojileri Yarışması

Teknofest Proje Örnekleri

 • Yangınları Tespit Edip Söndüren Drone Teknofest Projesi
 • Engelli Dostu Teknofest Projesi
 • Acil Yardım Çağrısı Teknofest Projesi

Bir ülkenin bilimi ve teknolojisi ne derece ilerideyse o ülke o kadar güçlüdür. Bilim ve teknolojinin ileri seviyede olması yetişkinlerin olduğu kadar eğitim gören gençlerin de elindedir. Bu amaçla kurulan ve milli teknoloji yaratırken teknolojiyi insanlar yararına kullanan Teknofest, katılan yarışmacılara birbirinden farklı proje örnekleri sunmaktadır. Sizler için derlediğimiz Teknofest Proje Örneklerini inceleyebilir fikir sahibi olabilirsiniz.

Yangınları Tespit Edip Söndüren Drone Teknofest Projesi

İnsanlık yararına fikirler üreten gençlerimizden bir diğeri olan Beril’in projesi ise ülkemizin çok çektiği orman yangıları ile ilgili. Herhangi bir orman yangını çıktığında dronelar bunu tespit edip üzerinde bulunan mekanizma sayesinde anında müdahale edebiliyor.


Engelli Dostu Teknofest Projesi

Teknofest proje örnekleri insanlık adına teknoloji temeli baz alınarak inşa edilmiştir. Bu bağlamda İTÜ Vakfı Doğa Koleji’nden Ortaokul Öğrencisi Utku Berkay Tan’ın yapmış olduğu bu proje Teknofest’in amacını çok iyi ifade etmektedir. Projede özellikle şarjlı tekerlekli sandalye kullanan engelli bireylerin araçlarının güneş enerjisi ile akülerini şarj edebilmesi amaçlandı. Kablosuz şarj etme özellikli bu proje ile Utku 2021 Teknofest birinciliğini eline aldı.


Acil Yardım Çağrısı Teknofest Projesi

Barkın Özsoy, Bade Bereketoğlu ve Ayşe Özdemir ülkemizde ve dünyada gerçekleşen trafik kazalarından oldukça etkilenen üç gençti. Bu etkilenme onların üzerine bir sorumluluk yükledi ve neticesinde zihinlerinde bir proje belirdi: Sensör ve Radyo Frekanslı Cihaz!

1 yıllık yoğun çalışma ile gerçekleştirdikleri bu cihaz “İnsanlık Yararına Teknoloji Yarışması ve Afet Yönetimi” kategorisinde birinci oldu. Yakın zamanda patentlerini alarak ulaşım araçlarında kullanılmasını sağlanacak. Böylelikle bu gençlerimizin yaptığı proje ile trafik kazaları artık tarih olacak.


👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu