Gündem

Temassız Kart Ödemesi Güvenli Mi?

Korona krizi sırasında süpermarketlerde veya eczanelerde alışveriş yapan herkes bunları bilir: nakit yerine kartla ödeme yapmayı isteyen işaretler. Ödemenin daha hijyenik olduğu söyleniyor. Özellikle temassız ödemeler söz konusu olduğunda, PIN’inizi girmeniz bile gerekmez.

Temassız ödeme limiti artırıldı

Temassız ödeme geçişte pratik olarak çalışır. Kartı terminale takıp PIN’i girmek yerine, işaretli bir alana tutmanız yeterlidir – ve satın alma için ödeme yapılır. Bu yüzden yabancı bölgelere dokunmaya gerek yoktur, nakit veya kartlar müşteriler ve personel arasında ileri geri hareket etmez.

Bu nedenle Alman bankacılık endüstrisi, perakende satışta Girocard ile temassız kart ödemeleri sınırını artırmak istiyor. Daha sonra PIN girmeden 50 avroya kadar ödeme yapabilirsiniz, daha önce 25 avro idi. Mastercard gibi kredi kartı sağlayıcıları da yakın zamanda temassız ödeme limitini yükseltti.

Bankacılık endüstrisine göre, Almanya’daki 100 milyondan fazla Girocard’ın 75 milyonu temassız işlevle donatılmıştır. Şu anda yaklaşık 755.000 terminalde hızlı ödeme yapılabiliyor ve trend artıyor. Temel olarak, NFC çipine sahip olan tüm kartlar, yani bir yakın alan iletişim çipi, nakitsiz ödeme yapmak için kullanılabilir. Bu işleve sahip tüm kartlarda bir logo bulunur. Girocards’da ya bir “girogo” ya da “temassız” bir işarettir. Kredi kartlarında genellikle W-Lan işaretine benzeyen dört yuvarlak hat bulunur.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu