Gündem

Temel Gıda Ürünlerinde KDV’nin Yüzde 1’e İndirilmesi Raflara Nasıl Yansıyacak?

Temel gıda ürünlerinde KDV'nin yüzde 1'e indirilmesiyle KDV oranı 7 kat düşmüş oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; ekonomik desteklerin açıklandığı programa katılarak temel gıda ürünlerinde yüzde 8 olan KDV’yi yüzde 1’e indiriyoruz açıklanmasında bulunmuştu. Peki KDV oranının 7 kat düşüşü market raflarına nasıl yansıyacak. Hangi ürünün fiyatı ne kadara düşecek? İşte yeni fiyatlar…

KDV’nin Yüzde 1’e İnmesi Market Raflarına Ne Kadar Yansıyacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı temel gıda ürünlerinin KDV’sinde 7 puanlık indirim market sepetinde hissedilecek. Markalar ve marketlerin bu indirimi ürünlere yansıtmasıyla birlikte temel gıda ürünlerinde fiyatlar hissedilir oranda düşecek.

KDV oranlarının rafta olası fiyat etkisini araştırmak için marketleri dolaştık. Bir evde temel ihtiyaç olan ürünleri sepete ekledik.

Pirinç, nohut, kuru fasulye, makarna, çay, süt, beyaz peynir, yoğurt, yumurta, ayçiçek yağı, zeytinyağ, tereyağı, şeker, dana kuşbaşı ve kıymadan oluşan 15 farklı üründen iki farklı sepet hazırladık.

Bir sepete marketlerin markalılara göre daha ucuza satışa sunduğu ve private label olarak adlandırdığı ürünleri ekledik.

Pirinç, nohut, kuru fasulye, makarna, çay, süt, beyaz peynir, yoğurt, yumurta, ayçiçek yağı, zeytinyağ, tereyağı, şeker, dana kuşbaşı ve kıymadan oluşan bu pakette hali hazırda 464.85 TL ödeme yapılıyor.

KDV’nin yüzde 8’den 1’e inmesiyle birlikte 432.38 TL’ye düşecek. Böylece bu sepette 32 TL’lik indirim vatandaşın cebine yansıyacak.


736 TL ‘den 684 YL’ ye Düşecek

Marketlerde markalı ürünlerde çok fazla alternatif bulunduğu için en ucuzun yanı sıra aynı ürünlerin en pahalılarıyla da ayrı bir sepet hazırladık.

Bu sepete de pirinç, nohut, kuru fasulye, makarna, çay, süt, beyaz peynir, yoğurt, yumurta, ayçiçek yağı, zeytinyağ, tereyağı, şeker, dana kuşbaşı ve kıymayı ekledik.

Sepet toplam yüzde 8 KDV ile 736.35 TL tuttu. Gelecek yüzde 7 indirimle birlikte aynı sepet 684.89 TL oldu. Böylece pahalı sepette de indirim 52 TL’yi buldu.

Betül ALAKENT


👉 Temel Gıda Ürünlerinde KDV Oranı Yüzde 1’e İndirildi!


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu