Öğrenci Gazetesi

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı 2024

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı 2024– TıpDil sınavına girecek adayların hangi konular sorumlu olduklarını ve sorumlu oldukları konulardan kaç soru çıktığını öğrenebilmesi için TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımını paylaştık. TIPDİL sınavı Ankara Üniversitesi TÖMER tarafından sadece İstanbul ve Ankara’da yılda 2 kez yapılmaktadır.

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı 2024

TıpDil sınavı uzmanlığını almak isteyen TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) ve DUS (Diş Hekimliğinde Uzmanlık Sınavı)  adaylarının dil muafiyeti almak için girebilecekleri yabancı dil sınavıdır. TıpDil Sınavı 80 sorudan oluşmaktadır. Adaylara bu sorular için toplamda 150 dakika yani 2,5 saat süre verilmektedir.

TıpDil sınavı dışında DUS ve DUS için YDS ve YÖKDİL sınavına girilebilir. TıpDil sınavının YDS ve YÖKDİL’den tek farkı tıbbi literatür içeriğinde hazırlanmasıdır. Ayrıca adayların hedeflediği puan 50 barajı olduğu için diğer yabancı dil seviye tespit sınavlarına kıyasla sağlıklı bir çalışma prensibi ile başarılı olunabilecek düzeyde bir sınavdır.

TıpDil sınavı İngilizce, Almanca ve Fransızca olmak üzere 3 dilde yapılır. Sınava katılacak adaylar bir sınav döneminde sadece bir dilden sınava girebilir.

TıpDil sınavı genellikle Şubat ve Haziran aylarında yapılır. TıpDil sınavından aldığınızı puanın geçerlilik süresi 5 yıldır.

TıpDil sınavında yanlış cevaplarınız doğru cevaplarınızı götürmez. TıpDil sınavında başarılı olmak için 50 puan almanız gerekir dolayısıyla 80 sorudan 40 ve üzeri net yapmanız yeterli olacaktır.

TıpDil Sınavı Konu ve Soru Dağılımı şu şekildedir:

 Kelime Bilgisi ve Dil Bilgisi: 23 soru

⇒ Cümle Tamamlama: 11 soru

⇒ İngilizce – Türkçe Çeviri: 7 soru

⇒ Türkçe – İngilizce Çeviri: 7 soru

⇒ Paragraf Sorusu: 20 soru

⇒ Paragraf Tamamlama: 6 soru

⇒ Anlam Bütünlüğünü Bozan Cümle: 6 soru


İlginizi Çekebilir 👇

👉 TIPDİL Çıkmış Sorular PDF İndir (Tüm Yıllar)

👉 TıpDil Sınavı Nedir, Ne İşe Yarar?

👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu