Gündem

Titanik’ten En İyi 10 Hayatta Kalma Hikayesi

Titanic, 2.435 yolcu ve 900 mürettebat üyesi taşıyabiliyordu. Cankurtaran botları tam kapasitelerine yüklenmiş olsaydı, lüks astardaki insanların üçte birini barındırmak yeterli olurdu.

Trajik bir şekilde, filikalar batan gemiden ayrılırken boş duran birçok koltuk vardı ve bu da gereksiz bir can kaybına yol açtı. Kuzey Atlantik Okyanusu’ndaki hain koşullara rağmen, birçok yolcu ve mürettebat dünyaca ünlü geminin batışını atlatmayı başardı. Aşağıdaki on inanılmaz hayatta kalma hikayesi:

10. Charles Joughin

Charles Joughin, Titanic’de baş fırıncı olarak görev yaptığında 30 yaşındaydı ve aylık 12 sterlinlik bir ücret elde etti ve bu da gemideki en iyi ücretli mürettebat üyelerinden biri oldu. RMS Titanic, 14 Nisan 1912’de saat 11: 40’da bir buzdağıyla çarpıştığında, ranzasında görevden alındı, ancak kısa süre sonra fırıncılarına, odasında bir miktar likörün tadını çıkarmadan önce cankurtaranlara 50 somun ekmek göndermelerini emretti.

Tekne güvertesine geldiğinde, batan gemiden kadınlara ve çocuklara eşlik etmek için Lifeboat 10’a atandı. Ancak, teknede bir sandalyeyi reddetti ve bir damla daha likörün tadını çıkarmak için bir kez daha odasına döndü. Tekne güvertesine döndüğünde, her cankurtaran gitti ve yolculara ve mürettebatın donuk Kuzey Atlantik Okyanusu’na güverte sandalyeleri atmasına yardım etmeye başladı.

Gemi suya inmeye başlayınca Charles batan gemiden yüzdüğünü iddia etti. Likörün Joughin’in felaket sırasında sakin kalmasına ve buz gibi soğuk suya çarptığında vücudundaki hissi azaltmasına yardımcı olduğuna inanılıyor. Çoğu kişi suya girdikten birkaç dakika sonra ölürken, Joughin’in karanlıkta iki saat yüzerek geçirdiği ve sonra devrilmiş bir cankurtaran gemisine tırmandığı bildirildi. Sonunda RMS Karpatya tarafından kurtarıldı ve daha sonra, “Ayaklarımı yasaklama konusunda iyiydim, şişti” ifadesini kullandı.


9. Charles Herbert Lightoller

İkinci Subay Charles Herbert Lightoller batma gecesi 18.00’den 22.00’ye kadar görev başındaydı. Birinci Subay Murdoch tarafından saatinden rahatlamadan önce, Altıncı Subay Moody’den karga yuvasından, erkeklerden küçük buz için bir gözetleme istemelerini ve diğer saatlere haber vermelerini istemelerini söyledi.

Kabinde uykuya dalan Lightoller, saat 11: 40’da öğütme titreşimi ile uyandı ve pijamalarında güverteye yöneldi. Çarpışmadan da rahatsız olan Üçüncü Subay Herbert Pitman ile konuştuktan sonra, her iki adam da geminin suya bir şey vurmuş olması gerektiği sonucuna vardı. Lightoller hızlı bir şekilde giyinmek için kabinine döndü ve kısa bir süre sonra kaptan Edward J. Smith’i, denizcilik kariyeri boyunca çeşitli gemi enkazlarına karıştığı için cankurtaran botlarını indirmeye ikna etti. Daha sonra kadınlara ve çocuklara teknelere yardım etti ve hatta Lifeboat 2’yi ele geçirmeye çalışan bir grup adamı tehdit etmek için boş bir silah kullandı.

Lightoller, Birinci Subay Wilde tarafından Lifeboat 2’deki gemiden kaçmasını emretti, ancak “Lanet olası değil” yanıtını verdi ve bunun yerine, güverte üzerine yükselmeye başlayan sulara rağmen Katlanabilir B’yi kaldırmayı seçti. Bununla birlikte, RMS Titanic öne daldığında, denize daldı ve net bir şekilde yüzmek zorunda kaldı, ancak büyük vantilatör şaftlarının ızgarasıyla neredeyse gemiyle emildi. Neyse ki, su, Lightoller’ı tekrar yüzeye çıkaran hareketsiz sıcak kazana çarptı ve daha önce aşağıya inmeden önce Titanik’ten çıkardığı yakındaki Katlanabilir B’ye tırmandı. Ancak, Titanik’ten serbest bir ileri huni koptuğu ve onu az özlediği için başka bir özledim yaşadı. Katlanabilir B sonunda hayatta kalan birçok kişi kazandıkça, yavaşça batmaya başladı ve sonunda Lifeboat 12’ye girdi.


8. Richard Williams Norris

İsviçre, Cenevre’den başarılı bir tenis oyuncusu olan Richard Williams Norris, babası Charles Duane Williams ile  Titanic’e seyahat ediyordu. Richard, Harvard Üniversitesi’nde eğitim almadan önce Amerika’da bir tenis turnuvasına katılmayı planlıyordu. Astarın bir buzdağı ile çarpışmasının ardından, erkekler taşkın gemisinden kaçma girişiminde bulunmadılar ve bunun yerine hoca McCawley ve diğer yolcularla konuşmak için spor salonuna çekildiler.

Gemi okyanusa indiğinde, hem Richard hem de babası hayatları için yüzmeye zorlandılar. Trajik bir şekilde, tenis yıldızı babası ve sudaki diğerleri suya çökmüş bir ileri huni ile ezilirken izledi. Bununla birlikte, huniden gelen dalga Richard’ı ileriye doğru ve Lifeboat 14’e yardım edene kadar tuttuğu Katlanabilir A’ya doğru itti. 1920 Wimbledon erkekler çift şampiyonu ve 1924 Olimpiyat altın madalyası aldı.


7. Harold Gelin

Harold Bride,  Titanic’de genç bir kablosuz operatördü ve baş operatör Jack Phillips’e asistanlık yaptı. Her iki adam da Marconi’nin telsiz telgraf sistemini kullanarak Mors kodu mesajları göndermek ve almakla sorumluydu. Gün boyunca Kaptan Edward J. Smith’e buzdağı uyarıları vermenin yanı sıra, iki adam yolcularının mesajlarını sevdiklerine evlerine iletmek için vardiyalar üstlendi.

Ancak, RMS Titanic bir buzdağına çarptığında, Captain Smith iki adama yardım için SOS mesajları göndermesini emretti. O sırada Gelin ve Phillips çarpışmadan endişe etmiyorlardı; ancak kısa süre içinde durumun ciddiyetini fark ettiler. Phillips gecenin geri kalanını yakındaki gemilere SOS mesajları göndererek geçirirken, Bride, Captain Smith’i potansiyel kurtarma gemileriyle iletişimin ilerlemesi konusunda güncelleyecekti.

RMS Titanic batmaya başladığında, Captain Smith onları görevlerinden kurtardı; ancak, operatörler görevlerinde kalmayı seçtiler. Kablosuz odaya su girmeye başladığında, Harold Bride yolculara ve mürettebatın katlanabilir bir cankurtaran teknesi başlatmasına yardım ederken Phillips yakındaki gömleklere sıkıntı sinyali gönderme girişimini sürdürdü. Gelin güverteden yıkandı, ancak neyse ki onbeş erkekle birlikte içine girdiği devrilmiş bir teknenin altına indi. Tekne sulanırken, erkekler RMS Karpatya tarafından kurtarılana kadar kalan diğer cankurtaran botlarına yardım etti. Ciddi yaralanmalardan muzdarip olmasına rağmen, Harold Bride gemide kaldığı süre boyunca Carpathia’nın kablosuz iletişimine yardım etti ve hayatta kalanlardan birçok kişisel mesaj gönderdi.


6. George Beauchamp

George Beauchamp, tarihteki en kötü deniz felaketlerinden ikisinde hayatta kalacak kadar şanslıydı: RMS Lusitania ve RMS Titanic’in batması. Titanic’te bir itfaiyeci stoker olarak bir işi güvence altına almak için George, yaşı hakkında White Star Line’a yalan söyledi, çünkü on yaşındayken 32 yaşında olduğunu iddia etti.

Bir buzdağı ile çarpışmanın ardından, makine dairesini terk etmesine izin verildi ve kadınlara ve çocuklara Lifeboat 13’e yardım etti. Daha sonra tekneye Titanic’ten kayması talimatı verildi. Bununla birlikte, başlangıçta cankurtaran gemisini batan gemiden uzak tutmak ve suyun içeri girmesini önlemek için mücadele etti. Neyse ki, mümkün olan en kısa sürede RMS Titanic’ten uzaklaşmak için kürekleri çekti. George, 1915 yılında 1.Dünya Savaşı sırasında bir Alman U-botu tarafından torpido edildiğinde RMS Lusitania’ya da katıldı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, hayatının geri kalanında çok daha küçük teknelerde çalışmayı seçti.


5. Ella Beyaz

Ella White, Fransa’nın Cherbourg kentinde RMS Titanic’e binen birinci sınıf bir yolcuydu ve eşlikçisi Marie Grice Young ve hizmetçisi Amelia Bissette ve manservant Sante Ringhini eşlik etti. Olimpiyat yemek odası ve son teknoloji ürünü spor salonu gibi astardaki olağanüstü olanaklara rağmen Ella, yolculuk boyunca Marie ile paylaştığı kabinde kaldı. Sadece geminin çarpışmasından rahatsız olduğunda bıraktı, daha sonra bin mermeri gezmiş gibi tarif etti.

Kısa süre sonra hizmetçisiyle Lifeboat 8’e girdi. Gemideki denizcilerle çatışmasına rağmen, cankurtaran gemisini güvenliğe yönlendirmeye yardımcı olan Ella’nın pille çalışan bastonuydu ve tipik olarak dengesini korumasına yardımcı oldu. Siyah-siyah gökyüzünü aydınlatmak için bastonu yüksek tuttuğu ve Kuzey Atlantik Okyanusunda yüzen bir deniz feneri olarak görünmelerine yardımcı olduğu bildirildi. Baston, sudaki hayatta kalanları bulmak için cankurtaran gemisini RMS Titanic’e güvenli bir şekilde yönlendirmeye de yardımcı oldu. Gadget bugünlerde birçok kişiyi etkilemese de, 1912’de son teknoloji olarak görülüyordu.


4. Ruth Becker

Ruth Becker ilk yolculuğunda RMS Titanic’e katıldığında sadece 12 yaşındaydı ve onu gemideki en genç yolculardan biri haline getirdi. Annesi Nellie ve hastalanan kardeşi Richard ile birlikte kız kardeşi ile seyahat ediyordu. Richard’ın hayatta kalma şansını arttırmak için, aileye tıbbi tedavi almak için Michigan’daki Benton Harbor’a gitmeleri tavsiye edildi. Ancak babası Allen Oliver Becker, daha sonraki bir tarihte onlara katılma planlarıyla memleketi Guntur, Hindistan’da kaldı.

Becker ailesi geminin güzelliği ile büyülenirken, yolculukları 14 Nisan’da bir buzdağına çarptığında en kötüsüne dönüştü. Sonuç olarak Ruth’un annesi ve en küçük iki çocuğu Lifeboat 11’e girdi; ancak Ruth için koltuk kalmadı; ancak kısa bir süre sonra Lifeboat 13’e girdi. Ancak, cankurtaran botu indirildikçe, neredeyse endişe verici bir oranda okyanusa indirilen Lifeboat 15 tarafından ezildi. Neyse ki, mürettebatın bir üyesi Lifeboat 13’ün iplerini kesti ve bu da Lifeboat 15’ten zamanında kaçmasına izin verdi. Ruth sonunda RMS Karpatya tarafından cankurtarandan kurtarıldı ve birçok endişeli saatten sonra annesi ve kardeşleri ile tekrar bir araya geldi.


3. Edward ve Ethel Beane

Titanic’in bir buzdağı ile çarpışmasının ardından, kadınlar ve çocuklar batan gemiden kaçmak için cankurtaran botlarına eşlik ettiler. Kadınlar, bir daha asla görmedikleri babalarına veda etmek zorunda kalırken, eşleri isteksizce kocalarından uzaklaştırıldı. Ancak Edward ve Ethel Beane, tarihin en kötü deniz felaketlerinden biriyle hayatta kalmayı başardılar.

Çift, RMS Titanic’de balayındaydı, ancak Ethel yeni kocasını gemide bırakmak ve cankurtaran botuna girmek zorunda kaldığında parçalandı. Astardaki birçok erkeğe benzer şekilde, Edward’ın denize atlamaktan başka seçeneği yoktu ve neyse ki bir filika tarafından alınana kadar buz gibi soğuk okyanusta yüzdü. Bununla birlikte, birçok erkek çok şanslı değildi ve hipotermiye trajik bir şekilde yenik düştü. Karşıt olmalarına rağmen, Edward ve Ethel kurtarma gemisi RMS Karpatya’da yeniden bir araya geldiler.


2. The Titanic Waifs

Kadınlara ve çocuklara 15 Nisan 1912’de cankurtaran botuna girmeleri söylendiğinde, bir baba iki küçük oğlunu katlanabilir D’ye yerleştirdi, ki bu son cankurtaran suya indirildi. Kıvırcık saçlı erkeklere daha sonra İrlanda’da Castlepollard’dan 22 yaşındaki Mary Kelly tarafından şarkı söyletildi.

Fransız çocuklar RMS Karpatya tarafından kurtarıldıktan sonra New York’a geldiklerinde kimlikleri bilinmiyordu. Çeşitli gazeteler daha sonra yetimler hakkında Fransa’da veya başka bir ülkede sahip olabilecekleri ailelere hitap etmek için hikayeler yayınladılar ve basın tarafından “Titanik Waifler” olarak adlandırıldı. Kısa süre sonra Marcelle Navratil, üç yaşındaki Michel ve iki yaşındaki Edmond Roger’ın annesi olarak öne çıktı. Babaları Michel Navratil, çocuklarını Fransa’nın güneyinden kaçırmış ve gemiye Louis Hoffman takma adı altında bindikleri ortaya çıktı. Batmakta olan hayatını kaybederken, çocuklar annesiyle birlikte Fransa’ya geri taşındı.


1. William Carter

Carter ailesi birinci sınıf yolcu olarak RMS Titanic’e bindi ve Avrupa’ya yaptıktan sonra Rhode Island’a dönüyordu. Ayrıca evcil köpeklerinin yanı sıra hizmetçileri Alexander Cairns ve Augusta Serreplaà ile seyahat ediyorlardı. Kadınlar ve çocuklar batan gecede cankurtaran botlarına eşlik ettiklerinde, Carter ailesi Lifeboat 4’e girme talimatı vermeden önce sıralarını bekledi. giremeyecek kadar yaşlı olduğu için.Genç oğlunu batan gemide geride bırakmak istemeyen William’ın annesi Lucille’in şapkasını çıkardığı ve onu kız olarak gizlemek ve hayatta kalmasını sağlamak için William’ın kafasının üstüne yerleştirdiği bildirildi.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu