Öğrenci Gazetesi

Train The Trainer Kursu Nedir?

Dünya Çapında geçerli sertifika programı Train The Trainer, Altınbaş Üniversitesi tarafından organize edilmektedir. Toplam 30 saatlik bir haftalık eğitim süresi. Programın içeriği Gordion Akademi tarafından Cambridge University Press ve Dünya Education işbirliğiyle hazırlanmıştır. Eğitime katılan öğretmenler, uluslararası öğretmen eğitmenleri tarafından yetiştirilmektedir. Kursa Ankara, İstanbul ve İzmir’in kurucu üniversitelerinden öğretim üyeleri katılmaktadır. Sertifika programına katılırken daha önce İngilizce öğretmenliği deneyimi olan öğretmenler, yeni mezunlar bu programa başvuramazlar.

Kursa Ankara, İstanbul ve İzmir’deki vakıf üniversitelerinden öğretim üyeleri katılıyor. Daha önce İngilizce eğitimi alanında tecrübeye sahip olan öğretmenler Eğitici Eğitimi Sertifika Programı’na katılırken, yeni mezunlar bu programa başvuramıyor.

Programın eğitimcisi Cambridge University Press’in yazarı Peter Lucantoni, öğretmen eğitmenlerinin, herkesin öğrenme şeklinin farklı olduğuna özellikle dikkat etmeleri gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:

Öğretmenler de Farklı Şekilde Öğreniyor

Train The Trainer kursu, dil tecrübeli İngilizce öğretmenlerinin, İngilizce öğretmen eğitmeni olmasını amaçlayan ve sınıf çalışmalarına katkıda bulunmasını destekleyecek bir kurstur. Yeni öğretmen eğitmenleri, meslektaşlarının farklı şekilde öğrendiklerine dikkat etmelidir. Öğretmen eğitmeni olacak adayların, tüm öğretmenlere hitap etmeleri için tek bir yaklaşım sergilememeleri ve farklı yöntemlerle yaklaşmaları gerekmektedir. Çünkü bütün öğretmenlerin öğrenme şekilleri farklıdır.”


“TÜRK EĞİTİM SİSTEMİNDE HIZLI OLUMLU ADIMLAR ATILIYOR”

Türkiye’de, İngilizce eğitiminde çok hızlı adımlar atıldığını ve olumlu anlamda gelişmiş yöntemler kullanıldığını görme şansı bulduğunu dile getiren Lucantoni, “Daha fazla gelişmek için hiçbir zaman bulunulan noktayla yetinmemek gerekiyor. Öğrenci, öğretmen, eğitmen de olsanız gelişmede bir sonraki adımın var olduğunu mutlaka görmeniz ve uygulamanız gerekiyor. Dil öğrenmek kolay değil. Dilde de en önemli şey pratik yapmaktır. Daha fazla pratik yaptıkça, daha fazla öğreneceksiniz” dedi.


“ÖĞRETMEN EĞİTİMİNE ÖNEM VERİYORUZ”

Altınbaş Üniversitesi Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu Müdürü Merve Selçuk, bir hafta sürecek seminere ev sahipliği yapmaktan büyük gurur duyduklarını ve öğretmen eğitimine önem verdiklerini vurgulayarak şöyle konuştu:

“Eğiticinin rolü öğrencilerin başarısında çok büyük. İngilizce öğretmenliği sosyoloji, psikoloji, ölçme değerlendirme, eğitim, dil bilimleri gibi farklı bilim alanlarında olan disiplinler arası bir bilim dalıdır. Dolayısıyla, üniversiteden mezun olduğumuz halimizle öğretmenlik yapmaya devam edersek başarılı olmamız mümkün değil. Birçok etken var ve bizim öğretmen olarak bunları anlayıp, yorumlayıp buna göre davranmamız gerekiyor. Bu anlamda programların başarısı için, eğiticinin eğitimi programı ve kurumların kendi içlerinde eğitmenlerini eğitmeleri çok büyük önem taşıyor.”

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu