Yaşam

Travma Hakkında 10 Gerçek

Travma Hakkında 10 Gerçek. Hayatta ilerledikçe hepimiz travma geçiriyoruz. Travma birçok farklı şekil / boyutta gelir ve asla herkes için aynı değildir. Hangi travmanın bazen gerektirebileceğini bilmeyen veya onun travmasının ciddiyetinden habersiz olanlar, bir kişiyi rahatsız eden veya rahatsız eden herhangi bir şeydir, bu fiziksel bir yaralanma veya sadece duygusal düzeyde bir şey olabilir.

Travma Hakkında 10 Gerçek

Travma bir bozukluktan, bir yaradan, üzücü bir durumdan veya başka bir şeyden kaynaklanabilir. Bir kişiyi etkileyen şey bir başkasını etkilemeyebilir ve belki de en çok anlayamayacağı bir şeyden etkilendiğinizi kabul etmede yanlış bir şey yoktur.

Aşağıda, travma hakkında göz ardı ettiğimiz veya düşünmediğimiz bazı şeylerin üzerinden geçeceğim. Travma yukarıda belirtildiği gibi bir beden herkese uymaz ve onu anlamak için ne kadar çok çalışırsanız, sizin için daha iyi şeyler sonuçlanır. Eğer yeterince çalışıyorsanız, önünüze konan her şeyin üstesinden gelebilirsiniz.

1. Travma olayları temizleme şeklinizi değiştirir

Travma, birçok durumda o kadar aşırı olabilir ki, işleri temizleyemezsiniz. İleri gitmek isteyebilirsiniz, ancak yapamazsınız. Ne kadar takıntılı olursanız o kadar kötü şeyler olur ve bırakmanız temelde yapamayacağınız bir şeydir. Sonunda atılım yapabileceğiniz bir alan bulmadan önce bu çok uzun bir süre devam edebilir.


2. Herkes bir düzeyde travma yaşar

Bu dünyada tek bir kişi hiçbir zaman travmatik bir şeyden ‘asla’ geçemedi. Hepimiz bir düzeyde travma yaşadık. Büyük travmalar ve küçük travmalar olsa da, tüm travmaların farkında olmak önemlidir.


3. Bazen travmadan etkilendiğimizi fark etmiyoruz

Bazen eldeki sorunları unutuyoruz ya da kilitliyoruz. Bu onların etkilerini ortadan kaldırmaz, sadece onlarla yüzleşmemiz gibi. Buna ne kadar çok izin verirsek o kadar kötü oluruz. Kendimizi bir şeyleri çözmenin net bir yolu olmadan kayıp ve şaşkın buluyoruz.


4. Travma yapraklarının etkileri sonsuza kadar sürmeyecektir

Travma sizi ciddi şekilde etkiliyor olabilir, ancak bırakıp ilerlemeye başladıktan sonra bu etkilerin üstesinden gelebilirsiniz. Düşündüğünüzden daha güçlüsünüz ve çok şey yapabiliyorsunuz. Bir gün geriye bakacak ve sonunda temiz bir nefes alacaksınız.


5. Küçük travmatik deneyimler bile üzerinde çalışmaya değer

Büyük bir anlaşma gibi görünmese de, sizi etkiliyorsa ele almanız gerekir. Kendinizi travmadan kaynaklanan her türlü acıyı içselleştirmeye zorlamanın bir anlamı yoktur. Küçük konular hala sorun ve unutmamız gereken bir şey değil.


6. Travma duygusal belirtilerin yanı sıra fiziksel belirtilere de sahiptir

Travmadan kaynaklanan birçok fiziksel semptom vardır. İyileştikten sonra bile travma kalıcı yaralar bırakabilir ve bu da çoğu insanın hayal bile edemeyeceği şekilde incinmenize neden olabilir. Fiziksel ağrı ve travma, travmanın kendisi mutlaka bir yaralanma veya fiziksel hareket olmasa bile el ele gider.


7. Travmanın izole edilmesi ve adreslenmesi kolay değildir

Travmayı izole etmeye çalışabilir ve hazır değilseniz, bununla uğraşmayacaksınız. Sorunları kendi zamanında ve kendinle çözmek zorundasın. Kimse sizi bu konuda zorlayamaz.


8. Travma beyninizi değiştirebilir

Travma beynimizi değiştirebilir ve değiştirir. Genç yaşta travmatik bir deneyim yaşadığımızda, bizi en çok anlamayan bir yere getirir. Zaman geçtikçe bu mümkündür ama bu asla aynı olacağımız anlamına gelmez.


9. Travma bazen stres reaksiyonları ve müdahaleci düşüncelerle gelir, ‘deli değilsiniz’

Travma küçümsemeniz gereken bir şey değildir. Tepkileriniz yolunda değil ve deli değilsiniz. Cevabınız cevabınızdır ve bunun için özür dilemeye gerek yoktur.


10. Bir şeyin başkalarını etkilememesi ağrınızı geçersiz kılmaz

Acınız etrafınızdaki insanların ne düşündüğünden bağımsız olarak geçerlidir. Bir şeyden etkilendiyseniz, buna sadık kalın. Başkaları uğruna kendinizi kapatmak zorunda değilsiniz.


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu