Öğrenci Gazetesi

TÜBİTAK Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika? TÜBİTAK Sınavı Nerede Yapılıyor?

TÜBİTAK Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika? TÜBİTAK Sınavı Nerede Yapılıyor? Ulusal Bilim Olimpiyatları, TÜBİTAK tarafından düzenlenen 2 aşamalı sınavdır. TÜBİTAK sınavına 5.6.7. ve 8. sınıf öğrencileri arasından BİLSEM ya da okul müdürlüklerince seçilen öğrenciler girebilmektedir. 1. aşamayı geçen öğrenciler 2. aşama sınavlarına girmeye hak kazanır. TÜBİTAK sınavını kazanan öğrencilere başarı belgesi ve para ödülü verilir. Ayrıca lise düzeyindeki öğrencilere üniversitelere giriş sınavında Ek Puan ve/veya Sınavsız Geçiş Hakkı’ndan yararlanabilirler. Ayrıca sınavda başarılı olan öğrenciler, takım seçme sınavına çağrılır ve bu aşamanın sonunda 6 branşta ulusal takım seçilir. Bu öğrenciler Türkiye’yi dünyada Uluslararası Bilim Olimpiyatları ve Bölgesel Bilim Olimpiyatları’nda temsil eder.

TÜBİTAK Sınavı Kaç Soru, Kaç Dakika?

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) sınavına 5.6.7. ve 8. sınıf öğrenciler girebilmektedir. TÜBİTAK sınavın adayları 1. aşama sınavında katıldığı sınıflara göre çoktan seçmeli 5 şıklı sorular sorulur ve sınavda dört yanlış cevap bir doğru cevabı götürür. TÜBİTAK 1. aşama sınavları Astronomi ve Astrofizik, Bilgisayar, Ortaokul Bilgisayar, Biyoloji, Fizik, Kimya,
Matematik ve Ortaokul Matematik olmak üzere 8 dalda yapılır.

Birinci Aşama Sınavı sonucuna göre başarılı olan öğrenciler Yaz Okulu ve İkinci Aşama Sınavı’na çağrılırlar. İkinci Aşama Sınavı yazılı ve/veya uygulamalı yapılabilir.

TÜBİTAK sınavında ortaokul öğrencilerine ve lise öğrencilerine farklı alanlarda sorular sorulur. TÜBİTAK sınav soru sayılarına ve sınav sürelerine aşağıdaki tablodan ulaşabilirsiniz.

Sınıf Dal Soru Sayısı Sınav Süresi
Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz) Matematik 32 180 dk.
Bilgisayar . 50 150 dk.
8, Hazırlık, 9, 10 ve 11 (lise son sınıflar katılamaz) Fizik 25 210 dk.
Kimya 50 150 dk.
Astronomi-Astrofizik 25 210 dk.
Biyoloji . 100 150 dk.
5, 6, 7, 8. sınıf Ortaokul Matematik 32 180 dk.
Ortaokul Bilgisayar 30 90 dk. .

TÜBİTAK Sınavı Nerede Yapılıyor?

TÜBİTAK 1. aşama sınavları başvuru alınması halinde 81 il merkezinde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (Lefkoşa) aynı anda uygulanır.

Birinci Aşama Sınavı’nın sonuçları sınav tarihinden sonra yaklaşık 30 gün içinde https://e bideb.tubitak.gov.tr/giris.htm adresinde “Olimpiyat Sınav Sonuçları” bölümünde ilan edilir. Bilim Olimpiyatları ile ilgili tüm duyurular https://bilimolimpiyatlari.tubitak.gov.tr/tr adresinden ilan edilir.


İlginizi Çekebilir  👇

👉 TÜBİTAK Sınavına Kimler Girebilir?

👉 Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu