Gündem

Tüm Zamanların En İyi 10 Boksörü

Boks, dünyanın en zor sporlarından biridir. Ayrıca birçok insana kıyasla vahşi olduğu söylenir. Kariyer ve bokslarına göre kariyer ve istatistiklerini dikkate alarak dünyanın en iyi 10 ağır boks şampiyonunu listeledik. İşte dünya tarihinin tüm zamanlarının en büyük 10 boksörü.

10. Evander Holyfield

Takma Adı: Gerçek Anlaşma

Profesyonel boks dünyasının en önemli isimlerinden Evander Holyfield, 27 maçın 2 beraberlik ve 10 yenilgi ile öldürüldüğü 54 maç kazandı. Bununla birlikte, Holyfield’in Mike Tyson ile gösterileri tüm dünyada merak ve heyecanla izlendi.

İlk karşılaşmada, Holyfield rövanşın talihsiz olayını alır, Mike Tyson Holyfield’in kulağını koparır ve unutulmaz bir olay imzalar. Dahası, kariyeri boyunca birçok önemli isimle halka gelen Holyfield, Muhammed Ali ve Joe Frazier gibi isimlerle karşı karşıya kalan George Foreman ile unutulmaz anlardan biri.


9 . Lennox Lewis

Takma Adı: Çalı Koşum

Lennox Lewis 41 berabere 32 beraberlik, 1 beraberlik ve 2 mağlubiyet alır. Muhammed Ali ve Vitali Klitschko ile 3 ağır dünya şampiyonu olan 3 boksörden biri. 22 Nisan 2001’de boks tarihinin en büyük sürprizlerinden biri yaşanıyor. Lennox Lewis, 5. turda Hashim Rahman’ın eline geçti. Yine de, Mike Tyson ve Vitali Klitschko’nun sonrasını reddederek ikinci yarışta unvanını geri alan Lennox Lewis.


8 . Wladimir Klitschko

Takma adı: Dr. Steelhammer

Şimdiye kadar kazandığı resmi yarışmalarda, 59 maçın 51’ini eleme ile aldı. Sadece 3 yarışmayı kaybetti ve hiçbir bağı yoktu. Bu arada Vitali Klistchko’nun erkek kardeşidir. Klitschko kardeşler fırtınayı uçurduktan sonra. Wladimir Klitschko ilk 25 maçını kazandı ve harika bir başlangıç ​​yaptı. Yetkilileri şok eden Wladimir Roos Purittiy’e karşı 26. maçında ilk yenilgisini aldı. Bununla birlikte, bu iki kardeş dünyada ilk kez ve 4 önemli kemerin 3’ünü bir süre içinde kendi başlarına tutarak elde ettiler.


7 . Vitali Klistchko

Takma adı: Dr. Ironfist

Resmi yarışmalarda atılan 47 yarışmadan 41’ini kazandı. Ayrıca 2 yenilgi var. Ayrıca Wladimir Klitschko erkek kardeşi. Profesyonel boks kariyerinde art arda 26 maç kazandı. İlk Dünya Şampiyonasını 2 rauntta oynayarak kazandı.

Vitali Chris Bryd ile bir maç yaparken, oyunun lideriydi ama maalesef sol omzunu yaraladı ve Chris Bryd’a karşı ilk yenilgiyi aldı. İkinci yenilgisi, WBC şampiyonluk maçında Lennox Lewis’e karşı. 2004’teki yaralanma nedeniyle, 4.5 yıldır yüzüklerden uzak kaldı, ancak dönüşü muhteşem oldu. Dahası, dönüşünden sonraki ilk maçı 8. turda elendi. Sonuç olarak, tüm zamanların en yüksek nakavt oranına sahip olma başarısına sahiptir.


6 . Larry Holmes

Takma Adı: The Easton Assassin

Efsanevi boksör 75 maçta 44 maç kazandı. sonunda sadece 6 yenilgisi var. Loe Luis’den sonra dünya şampiyonasının en uzun süredir devam eden şampiyonu. Ayrıca kariyerinde Muhammed Ali’yi yenmeyi başardı. Michael Spinks’e ilk yenilgisini kaybetti. Bununla birlikte, efsanevi boksör, Mike Tyson’un 4. turunda 75 profesyonel boks kariyeri yarışmasında tek nakavt yenilgisini de aldı.


5 . Joe Frazier

Takma Adı: Sigara Joe

Kariyerinde toplam 37 maç vardı ve nakavt ile 32 maçta 27 maç aldı. 4 yenilgi ve 1 beraberlik var. Muhammed Ali ve George Foreman’la aynı dönemde iz bıraktı. Muhammed Ali Joe Frazier’in ilk yenilgisini tattı. Kendine has tarzı ve tarlası dışında giyinmesi ile bir fenomen haline gelmiştir. Bununla birlikte, dünyanın en prestijli federasyonlarından biri olan WBC kuşağının ilk galibi. Foreman’ın yarışmasıyla ilk yenilgisini 2. turda yaptı.


4 . George Foreman

Takma Adı: Büyük George, Heywood Devi

Toplam 81 yarışmada 76 zaferin 68’ini kazandı. Sadece 5 yenilgisi var. Ayrıca, 45 yaşında, en eski ağır siklet boks şampiyonu oldu. 37 maçı bitiren 40 yarışmayı kazanarak unutulmaz bir dizi yakaladı. Yavaş yavaş, 2. turda elenen Joe Frazier ile unutulmaz anlardan biri. Yine de Muhammed Ali’nin kendisine karşı ilk yenilgisi alındı. Profesyonel boks kariyerine 48 yaşında son veren Foreman, 4 farklı nesle tanıklık eden ve her zaman şampiyona yaşayan unutulmaz bir isim.


3 . Rocky Marciano

Takma adı: Brockton Blockbuster, Brockton’dan Rock

Tüm yarışmalarını bugüne kadar yenilgiye uğratmayan tek boksör. Kariyerindeki 49 yarışmadan 43’ü nakavtla sona erdi. Ayrıca, tanınmış Rocky Balboa, karakterin ilham aldığı kişidir.


2 . Mayk taysın

Takma Adı: Kid Dynamite Iron Mike, Gezegendeki En Kötü Adam.

44 nakavt, 6 mağlubiyet ve 2 sonuçsuz maç ile toplam 58 resmi oyunu var. 8. saniyenin ilk turunda ilk profesyonel maç, rakibini devirdi ve çok iyi bir giriş yaptı.

En genç ağır siklet boks şampiyonu unvanına sahiptir. Mike Tyson daha ağır ortalamadan daha kısa olmasına rağmen, saldırgan asi dövüşleriyle boks severlerin hayranlığını aldı. Buna ek olarak, boks hayatı dışında birçok olayla da tanınan Mike Tyson, birkaç kez hapse girip çıkıyor ve hapishane maceralarıyla kariyerinde hızlı bir düşüş yaşadı.


1. Muhammed Ali

Takma Adı: En Büyük, Şampiyon, Louisville Dudak

Efsanevi boksör şüphesiz şimdiye kadarki en büyük boksör. 56 galibiyette 37 eleme ile 61 yarışması var. Sonunda, sadece 5 yenilgisi var.


Muhammed Ali Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

3 Haziran 2016’da dünyanın en ünlü boksörlerinden Muhammed Ali’yi kaybettik. Muhammed Ali, hakikat ve yanlışlarla dolu bir hayatı geride bıraktı. Dünya çapında bir üne kavuştu ve birçok insanın hayatını etkiledi. Dahası, ABD’de Muhammed Ali’nin hayatına, özellikle de siyah gençler rol modelini almak istedik. Her şeyden önce, burada Muhammed Ali hakkında bilmeniz gereken 10 şey var.

1) 17 Ocak 1942’de Cassius Clay adıyla doğdu.

2) Boks yapmaya 12 yaşında başladı ve dünya şampiyonu olduğunda 22 yaşındaydı.

3) 1960 yılında Roma Olimpiyatlarına katıldı ve ülkesi ABD için altın madalya kazandı.

4) 1975 otobiyografisinde şöyle anlatıyor. Dahası, fis arkadaşı ve sadece beyazların servis edildiği ve servis edilmediği bir restorana gitti. Bunun da ötesinde, ağır ırkçı söylemle savaşmak zorunda kaldılar. Olimpiyatlardan kısa bir süre sonra kazandığı altın madalyayı Ohio Nehri’ne attı.

5) 17 Ağustos 1967’de evlendi.

Eşi Belinda Boyd, Ali olarak İslamiyet’e geçti ve Halife Ali oldu. Çiftin dört çocuğu vardı. Muhammed Ali’nin kızı Leyla Ali, babasının ayak izlerini takip ederek boksör oldu ve dünya şampiyonluğu kazandı.

6) Muhammed Ali, 1967-1970 yıllarında Vietnam Savaşı’na katılmayı reddettiği için boks yapmaktan men edildi. Hayatının 25 – 29 yaşlarında, kariyerinin bokssuz geçen en verimli dönemi olması ve 8 Mart 1971’de Frazier ile halkalara dönmesi bekleniyor. Oyun yetkililer tarafından 100 yıllık boks olayları olarak adlandırılan Ali, hakemin kararı ile kaybetti.

7) 1975’te İslamiyet’e geçti ve Muhammed Ali’nin adı oldu.

8) Ünlü boksör 1984’te Parkinson hastalığı teşhisi kondu.

Ali’nin 1980’de Larry Holmes’a karşı hayatındaki ilk nakavt yenilgisinin bu hastalığı tetiklediği söyleniyor.

9) Bu arada Ali’yi hep hatırlıyorum “Kelebek gibi yüzüyorum ve arı gibi sokuyorum”

10) 3 Haziran 2016’da dünyanın en karizmatik boksörü Muhammed Ali’yi kaybettik.


👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu