Gündem

Türk Bilim İnsanı Ölü Hücreyi Diriltmeyi Başardı! ALS, Parkinson ve Alzheimer Hastalarına Umut Doğdu!

Türk Bilim İnsanı Doç. Dr. Hande Özdinler' inde aralarında bulunduğu 10 bilim insanı ölü hücreyi diriltmeyi başardı.

Türk Bilim İnsanı Ölü Hücreyi Diriltmeyi Başardı! ALS, Parkinson ve Alzheimer Hastalarına Umut Doğdu!. ABD’de Northwestern Üniversitesinde ALS Araştırma Merkezi’nde Türk bilim insanı Doç. Dr. Hande Özdinler’ inde  arasında bulunduğu 10 bilim insanı beyindeki ölmüş sinir hücrelerini dirilmeyi başardılar. Buluş ALS, Parkinson ve Alzheimer hastaları için bir umut oldu. Ayrıca daha önce Doç. Dr. Hande Özdinler “Dünyanın en iyi buluş yapan 10 kadın Akademisyenlerinden biri olarak seçilmişti.

Doç. Dr. Hande Özdinler “Bu Çalışmaya Beyin Kanaması Yüzünden Kaybettiğim Kardeşi İçin Başladım”

ABD’de Northwestern Üniversitesinde ALS Araştırma Merkezi Yöneticisi Doç. Dr. Hande Özdinler en iyi buluşa imza atan 10 bilim insanı arasında yer aldı. Beyindeki ölmüş sinir hücrelerini dirilten Özdinler bu çalışmaya beyin kanaması yüzünden kaybettiği kardeşi için başladığını söyledi.

Doç. Dr. Hande Özdinler, “Çok okudum. Harvard Üniversitesinde nörocerrahi bölümüne gittim. Harvard’da hoca oldum. Sanki beyini öğrenirsem kardeşimi canlandıracağım veya ona yapabileceğim bir şey gibiydi”

Habertürk’te yer alan habere göre; Özdinler, ‘Aniden beyin kanaması geçirdi, ailecek perişan olduk. Beyin konusunda çok az şey biliyordum. ABD’ye doktora için gittim fakat kardeşim vefat etmeseydi belki bitki biyoteknolojisi okuyacaktım. Doktoramın üçüncü senesi olmasına rağmen bütün kolumu değiştirip sinir bilimlerine yöneldim’ dedi.

ALS, PLS, Parkinson, Alzheimer ve beyin kanaması hastalarına çare olacak ilaç hayvan deneylerinde başarılı oldu.

Özdinler, ‘Özellikle ALS hastalığı çok zor bir hastalık. Hastalar gerçekten yavaş yavaş bütün insanlık yetilerini kaybediyorlar. Beyindeki motor nöronlar ‘Ben artık yapamayacağım bu işi ve öleceğim’ diye karar veriyorlar ve yavaş yavaş ölme hızlanıyor’ ifadelerini kullandı.

Özdinler, ölen motor nöronları kendi buluşları olan NU9 isimli kimyasal maddeyle 60 günde canlandırdı. Özdinler, şunları kaydetti: ‘Buluşu yapmak ve buluşu klinik aşamaya kadar getirmek en uzun süren süreç. Biz şimdi onu tamamlamış bulunuyoruz. Tahmin ediyorum ki iki veya üç sene içerisinde sonlandıracağız. 10 yıl içinde tedavi kullanılabilir.’


👉Öğrenci Gündemi’ ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu