Gündem

Türkiye, Dünyaya Şifa Dağıtıyor: Yılda 500 Bin Hasta Geliyor

Türkiye, Dünyaya Şifa Dağıtıyor: Yılda 500 Bin Hasta Geliyor. Sağlık turizmi deyince insanların aklına saç ekimi ve estetik operasyonlar gelse de genel cerrahiden organ nakline, kalpten fizyoterapiye kadar farklı branşlarda Türkiye dünyanın önemli sağlık turizmi noktalarından biri haline geldi. Yılda ortalama 500 bin hasta Türkiye’ye farklı branşlarda tedavi olmaya geliyor. Yıllık 25 milyar dolara yakın bir gelir elde ediliyor.

Türkiye’ye Yılda Ortalama 500 Bin Hasta Geliyor

Sağlık turizmi deyince toplumda ağırlıklı olarak saç ekimi ve estetik için Türkiye’ye gelindiği yargısı olsa da veriler farklı bir gerçekliği ortaya koyuyor. Bu branşlar için Türkiye’ye gelen hasta sayısı fazla olsa da sağlık turizminden branşlara göre elde edilen gelir verilerinin oranları şöyle:

Genel cerrahi ve organ nakli yüzde 14.
Hematoloji yüzde 9.
Ortopedi ve travmatoloji yüzde 9.
Çocuk hematolojisi ve onkolojisi yüzde 9.
Beyin ve sinir cerrahisi yüzde 5.
Tıbbi onkoloji yüzde 5
Saç ekimi ve plastik cerrahi yüzde 3.


Bu Yıl Rekor Beklentisi Var

TÜİK‘in verilerine göre, pandemi döneminde düşüş yaşansa da Türkiye’ye sağlık turizmi için gelen hasta sayısı ve elde edilen gelir yıllar içerisinde genel olarak yükseliş eğiliminde. 2013 yılında 267 bin hasta Türkiye’ye gelirken. 2022’nin ilk altı ayında ülkemize gelen hasta sayısı daha şimdiden 586 bin. 2019 yılında sağlık turizmi nedeniyle 662 bin hasta sağlık hizmeti almış. 2020 yılında yaşanan pandemi nedeniyle hasta sayısı 388 bine düşse de 2021 yılında tekrar 2019’daki seviyelere ulaşarak 642 bin hastaya hizmet verilmiş. Ki 2022’nin ilk altı ayında bu sayılara ulaşılmış durumda ve bu yıl hasta sayısında bir rekora imza atılması bekleniyor. Sağlık Turizmini Geliştirme Konseyi Derneği Başkanı Dr. Köksal Holoğlu da yaptığı açıklamalarda Türkiye’ye gelen hasta sayısında bu yıl yüzde 40 artış olduğunu belirtiyor ve “Sağlık turizmi pandemiden sonra altın yılını yaşıyor. Hem özel hastanelere hem de devlet hastanelerine yabancı hastalardan büyük talep var” diyor. Holoğlu’na göre hem sağlık sistemindeki teknolojik altyapı ve hizmet kalitesinin yüksek olması hem de tedavi fiyatlarının diğer ülkelere göre daha ucuz olması, Türkiye’ye talebi arttırıyor.

OLKAN ÖZYURT👉 Öğrenci Gündemi’ni Instagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu