Bilgi Arşivi

Türkiye’de En Çok Kazanan (Vergi Rekortmeni) Avukatlar Listesi

Türkiye’de En Çok Kazanan (Vergi Rekortmeni) Avukatlar Listesi merak edilmekte. En çok kazanan ve en çok vergi veren avukatlar ve vergi rekortmeni olan avukatların listesini araştıranlar için bu yazımızda paylaştık. Ayrıca En Çok Kazanan Avukat Branşı Nedir?  sorularının yanıtlarını yazımızın devamında bulabilirsiniz…

Türkiye’de En Çok Kazanan Avukatlar Listesi

Ülkemizde avukatlık mesleği oldukça yaygın ve avukat olmak isteyen binlerce kişi Türkiye’de En Çok Kazanan Avukatları merak etmekte. Son günlerde oldukça revaçta olan Avukatlık her ne kadar yüksek kazançlı bir meslek olsa da bir o kadar da zor bir meslektir. Avukat Olmak İçin kanunu, içtihati, kuralı, usulü ezbere bilmek ve bununla birlikte hakimle, müvekkille, icra memuruyla, adliye görevlileriyle iyi iletişim kurmak da şarttır.

Avukatların yıllık ödedikleri gelir vergileri üzerinden düzenlenene listelerde , aslında avukatların bir hayli yüksek kazanca sahip olduğu görülmekte.

Gelin birlikte Türkiye ‘nin En Çok Kazanan Avukatları ‘nı inceleyelim.


Gönenç Gürkaynak

Türkiye’de yıllardır avukatlık hizmeti veren Gönenç Gürkaynak geçtiğimiz yıl Türkiye’nin en çok kazanan avukatıdır. Yıllardır avukat olarak vergi rekortmeni olan Gönenç Gürkaynak rekabet hukuku ve bilişim hukuku alanlarında adeta bir marka haline gelmiş durumda. İstanbul merkezli ELİG bürosunun sahibi olan Gürkaynak daha sonra büronun ismini GÜRKAYNAK olarak değiştirmiştir.

Ülkedeki en çok vergi veren isimlerden biri olan Gürkaynak her yıl rekor kırıyor. 30 milyon TL’nin üzerinde vergi veren Gürkaynak 150 milyon TL civarında kar etti. 150’ye yakın çalışanın olduğu hukuk bürosunun yıllık kazancının 200 milyon TL’den fazla olduğu düşünülüyor. Bu kadar çok kazanmasının sebebi ise Google, Amazon, Instagram, Twitter gibi şirketlerin iş ortağı olması. Bu devasa şirketlerin Türkiye ve komşu ülkelerdeki vekilliğini yapan Gürkaynak gelirlerini gelecek yıllar da daha artıracak gibi duruyor.


Serdar Paksoy

ikinci sırada yer alan Paksoy Attorney Partnership Türkiye’nin en önemli hukuk firmalarından biri haline gelmiş durumda. Şirketin başında olan Serdar Paksoy Türkiye başta olmak üzere onlarca ülkede avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. İstanbul merkezli hukuk firmasında 100 civarında personel çalışıyor. Firmanın yıllık 80 milyon TL civarında kar ettiği belirtiliyor.


İsmail Esin

Esin Attorney Partnership isimli ünlü hukuk firmasının başında Avukat İsmail Esin bulunmaktadır. İstanbul merkezli bu firma uluslararası arenada söz sahibidir. Onlarca çalışanı bulunan firmanın yıllık 100 milyon TL’ye yakın kar ettiği düşünülmektedir. Ünlü isimlerin davalarına bakan İsmail Esin’in , başarılarıyla ve kazancıyla daha adından çok söz ettirmesi beklenmektedir.


Ahmet Pekin

Hukuk camiasına girip de Pekin&Pekin şirketinin ismini duymayan var mı? Türkiye’nin en ünlü hukuk firmalarından biri olan Pekin&Pekin firması ismini Ahmed Pekin’den almaktadır. En medyadik avukatlardan biri olan Ahmed Pekin adını Horzum davasıyla duyurmuştur. Ahmed Pekin’in yıllık kazancının 60 milyon TL civarında olduğu tahmin edilmektedir.

Yıllık kazancı 10-20 milyon TL’nin üzerinde olan avukatlar arasında Salih Tunç Lokmanhekim, Hakan Yazıcı, Atilla Kağan Duraklıoğlu, Bora Terzioğlu, Yılmaz Aslan, Bahadır Kalaycı, Mustafa Cerrahoğlu ve Mehmet Gün gibi isimler de bulunur. Ayrıca tartışma programlarında görmeye alışık olduğumuz Ersan Şen ile Celal Ülgen de ülkedeki en zengin ve en ünlü avukatlar arasındadır.


En Çok Kazandıran Avukatlık Branşları

Genç avukatlar, hukuk öğrencileri, avukat olmak isteyenler en çok kazandıran hukuk dallarını merak etmektedir. Avukatlıkta başarılı olup büyük paralar kazanmak isteyenler konuda araştırma yapmaktadır. 21. yüzyılda rağbet gören ve en çok kazandıran hukuk dalları şu şekildedir;

  • Rekabet Hukuku
  • Ağır Ceza Hukuku
  • İnternet Hukuku
  • Kamu Hukuku
  • Şirketler Hukuku
  • Enerji Hukuku
  • Deniz Hukuku
  • Sigorta Hukuku
  • Tahkim

2024 Avukat Maaşı Ne Kadar?

Avukatlar serbest ya da bir kuruma bağlı olarak çalışabilmektedir. Bu yüzden aldıkları maaşlar farklılık göstermektedir. Özel kendi bürosunda avukatlık yapan ile devlette çalışan kişinin maaşları aynı olmaz, özel sektörde özellikle kendi bürolarında çalışan avukatların sabit bir gelir elde etmeleri söz konusu değildir. Avukatlar gerçek ya da tüzel kişilerin haklarını savunur ve tüm mahkeme süreçlerini takip eder.

Hukuk fakültesinden mezun olan kişiler avukatlık stajlarını tamamlamalarının ardından avukatlık mesleğine haiz olabilmektedir. Avukatlık mesleğini yapmak isteyen kişiler özel sektörde şirketlerde, holdinglerde ya da kendi ofislerinde çalışabilmektedir. Özel sektörde maaşlar birçok sebebe bağlı değişiklik göstermektedir. Özel sektörde maaşlar 40.500 TL olan asgari ücretle başlayıp, astronomik rakamlara kadar çıkabilir.

Bir diğer alternatif ise kamu kurumu avukatlığıdır. Stajlarını bitiren avukatlar belirli şartları sağlayabilmelerinin ardından atanabilmektedir. Devlette en düşük dereceye sahip avukat maaşı (1/4) 20.139 TL olmuştur. Kamu kurumlarında çalışan avukatlar diğer memurlarda olduğu gibi yılda iki kez zam almaktadır. 2024 ayında zam ile birlikte 35 bin TL olan avukat maaşlarına zam yapılarak 60 bin TL üzerine çıkarılmıştır.


Holding Avukat Maaşları 2024

Holdinglerde çalışan avukatlar şirketin faaliyetlerine, şirketin yapısına, kıdemlerine ve yabancı dil bilip bilmeme durumlarına bağlı olarak farklılık göstermektedir. Ancak elde edilen veriler, kıdemli avukat maaşlarının holdinglerde ortalama 34 bin TL ile 60 bin TL olduğunu göstermektedir.


İlginizi Çekebilir 👇

👉Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi 2024 

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi Resmi Gazete İçin TIKLAYINIZ

👉 Öğrenci Gündemi’ni İnstagram’dan Takip Etmek İçin Tıklayınız

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu